Konto pracodawcy


Nadal zbyt mało kobiet w zarządach polskich spółek

Zaledwie w 6proc. firm notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie kobiety zasiadają na stanowisku Prezesa. Trochę lepszy wynik jest w przypadku obecności kobiet w zarządach spółek, bo 12,2proc. Okazuje się, że to więcej niż w Niemczech czy we Włoszech, ale zdecydowanie mniej niż w Norwegii - wynika z badania GPW, pt. „Udział procentowy kobiet na poszczególnych szczeblach spółek giełdowych” z końca 2011 r.

 

Mimo, że na tle Europy nasz kraj wypada dobrze, ciągle jest dużo do zrobienia w zakresie zwiększania obecności kobiet na stanowiskach zarządczych firm - podkreślają eksperci firmy doradczej Deloitte. Badania reprezentacji kobiet w biznesie potwierdziły natomiast, że Polska pod względem ilości kobiet pracujących w zarządach polskich spółek znajduje się przed Niemcami (10,5%), Belgią (6,8%), Francją (9,5%) i Włochami - wynika z raportu „Women in the boardroom: A global perspective” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Interesujące jest , że wynik uzyskany w naszym kraju jest niemal identyczny jak w USA (12,2%) i Kanadzie (12,5%).

 

- Wyniki badania, które przeprowadziliśmy w Europie w zestawieniu z danymi dotyczącymi polskiego rynku wskazują, że mamy stosunkowo dużą reprezentację kobiet w zarządach spółek giełdowych w porównaniu do innych państw europejskich. Nie oznacza to jednak, że można poprzestać na tym wyniku. Wspieranie równych szans rozwoju kobiet i mężczyzn jest pierwszym krokiem w tworzeniu szerszego klimatu akceptacji osób o różnych poglądach i osobowościach, w budowania atmosfery współpracy opartej na szacunku i równych szansach – mówi Iwona Georgijew, partner w dziale doradztwa podatkowego, liderka programu Deloitte wspierającego rozwój kobiet na stanowiskach kierowniczych.

 

Z przeprowadzonej analizy wynika, że kobiety są najsłabiej reprezentowane w zarządach spółek we Włoszech. W tym kraju tylko 3,4proc. członków zarządów firm notowanych na giełdzie stanowią panie. Najbardziej otwarte pod tym względem są firmy w Norwegii, gdzie kobiety stanowią aż 34,3proc. członków zarządów spółek. Jest to m.in. wynik wprowadzenia regulacji, która nakłada na przedsiębiorstwa notowane na giełdzie obowiązek odpowiedniej reprezentacji przedstawicieli obu płci na stanowiskach kierowniczych. Szczegółowe przepisy regulują tam ilość kobiet i mężczyzn, w sytuacji, gdy zarząd firmy składa się z dwóch lub więcej członków.

 

W zdecydowanej większości analizowanych krajów nie ma jednak, żadnych przepisów, które normują kwestie obecności kobiet na najwyższych stanowiskach w firmie, mimo tego, że w niektórych krajach podejmuje się takie dyskusje. Przykładem są Włochy, gdzie członkowie izby niższej parlamentu zaproponowali w 2010 r. ustawę, która nakładałaby na spółki giełdowe i skarbu państwa obowiązek zwiększenia reprezentacji dyskryminowanej płci do co najmniej jednej trzeciej członków zarządu.
(źr. Deloitte, na podst. danych: GPW, „Udział procentowy kobiet na poszczególnych szczeblach spółek giełdowych”, data 28.11.2011 r., dotyczy Rynku Głównego GPW., na podstawie opracowania Governance Metrics International „Women on Boards: A statistical Review”, March, 2011)

Zobacz także:
kobiety w logistyce
Agnieszka Świerszcz, CEO DHL Parcel w charytatywnym Kalendarzu Gwiazd na rzecz Fundacji „Akogo?”
Jestem kobietą, kieruję – ruszyła kampania społeczna Fundacji Truckers Life
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Brexit – przewoźniku o czym wiedzieć powinieneś?
Kierowco, co wie o Tobie Twój szef?
Karta drogowa – relikt przeszłości czy konieczny dokument?
Kary za nacisk do 11,5 tony mogą być nielegalne!?
Rząd planuje zmiany w ryczałcie - rewolucja bez rewolucji?
Koniec ulgi abolicyjnej - wyższe podatki dla pracujących za granicą
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Dachser o rozbieżnościach między podażą a popytem w transporcie morskim
Polska wykorzystuje swój potencjał na Nowym Jedwabnym Szlaku? – raport Rohlig Suus Logistics
Brexit w transporcie: sytuacja się normuje?
Indeks Logistyczny Agility o szansach na światowe ożywienie w 2021!
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Fracht FWO Polska ogłasza kolejne rekrutacje i przedstawia kierunki rozwoju
Wzrost zadłużenia na rynku KEP - średnio dłużnik z tej branży ma do oddania ok. ...
CHEP i Zbyszko rozszerzają współpracę
Poczta Polska zbuduje swój hub w Porcie Solidarność (CPK)
Dock Doors of Giving - Prologis przekazał ponad 275 tys. euro na cele dobroczynne
UPS opublikował wyniki za 2020 – przychody wzrosły o 14,2 proc.
FM Logistic rozpoczyna budowę nowego centrum magazynowego w Wiskitkach
GLS wdrożył geokodowanie paczek
ID Logistics podsumowało 2020 rok – wzrost sprzedaży o 7,1 proc.
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC