Konto pracodawcy


Nadal zbyt mało kobiet w zarządach polskich spółek

Zaledwie w 6proc. firm notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie kobiety zasiadają na stanowisku Prezesa. Trochę lepszy wynik jest w przypadku obecności kobiet w zarządach spółek, bo 12,2proc. Okazuje się, że to więcej niż w Niemczech czy we Włoszech, ale zdecydowanie mniej niż w Norwegii - wynika z badania GPW, pt. „Udział procentowy kobiet na poszczególnych szczeblach spółek giełdowych” z końca 2011 r.

 

Mimo, że na tle Europy nasz kraj wypada dobrze, ciągle jest dużo do zrobienia w zakresie zwiększania obecności kobiet na stanowiskach zarządczych firm - podkreślają eksperci firmy doradczej Deloitte. Badania reprezentacji kobiet w biznesie potwierdziły natomiast, że Polska pod względem ilości kobiet pracujących w zarządach polskich spółek znajduje się przed Niemcami (10,5%), Belgią (6,8%), Francją (9,5%) i Włochami - wynika z raportu „Women in the boardroom: A global perspective” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Interesujące jest , że wynik uzyskany w naszym kraju jest niemal identyczny jak w USA (12,2%) i Kanadzie (12,5%).

 

- Wyniki badania, które przeprowadziliśmy w Europie w zestawieniu z danymi dotyczącymi polskiego rynku wskazują, że mamy stosunkowo dużą reprezentację kobiet w zarządach spółek giełdowych w porównaniu do innych państw europejskich. Nie oznacza to jednak, że można poprzestać na tym wyniku. Wspieranie równych szans rozwoju kobiet i mężczyzn jest pierwszym krokiem w tworzeniu szerszego klimatu akceptacji osób o różnych poglądach i osobowościach, w budowania atmosfery współpracy opartej na szacunku i równych szansach – mówi Iwona Georgijew, partner w dziale doradztwa podatkowego, liderka programu Deloitte wspierającego rozwój kobiet na stanowiskach kierowniczych.

 

Z przeprowadzonej analizy wynika, że kobiety są najsłabiej reprezentowane w zarządach spółek we Włoszech. W tym kraju tylko 3,4proc. członków zarządów firm notowanych na giełdzie stanowią panie. Najbardziej otwarte pod tym względem są firmy w Norwegii, gdzie kobiety stanowią aż 34,3proc. członków zarządów spółek. Jest to m.in. wynik wprowadzenia regulacji, która nakłada na przedsiębiorstwa notowane na giełdzie obowiązek odpowiedniej reprezentacji przedstawicieli obu płci na stanowiskach kierowniczych. Szczegółowe przepisy regulują tam ilość kobiet i mężczyzn, w sytuacji, gdy zarząd firmy składa się z dwóch lub więcej członków.

 

W zdecydowanej większości analizowanych krajów nie ma jednak, żadnych przepisów, które normują kwestie obecności kobiet na najwyższych stanowiskach w firmie, mimo tego, że w niektórych krajach podejmuje się takie dyskusje. Przykładem są Włochy, gdzie członkowie izby niższej parlamentu zaproponowali w 2010 r. ustawę, która nakładałaby na spółki giełdowe i skarbu państwa obowiązek zwiększenia reprezentacji dyskryminowanej płci do co najmniej jednej trzeciej członków zarządu.
(źr. Deloitte, na podst. danych: GPW, „Udział procentowy kobiet na poszczególnych szczeblach spółek giełdowych”, data 28.11.2011 r., dotyczy Rynku Głównego GPW., na podstawie opracowania Governance Metrics International „Women on Boards: A statistical Review”, March, 2011)

Zobacz także:
kobiety w logistyce
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
Poznajcie laureatki tytułu „Kobieta w Logistyce 2018”
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Wyjęcie karty z tachografu – kiedy kierowca może to zrobić?
Europejski Urząd ds. Pracy - będzie kontrolować polskich kierowców w Europie
Bezpieczna podróż naszych dzieci w wakacje – jak o to zadbać?
Dobre auto z drugiej ręki – jak je rozpoznać w gąszczu ofert?
Jak skutecznie zarządzać „ogonem zakupowym”? - case study
Jakie są prawa i obowiązki pracowników przy kontrolach zwolnień lekarskich
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Tureckie sklepy powalczą o polskich klientów - debiutują zagraniczne platformy handlowe
Alimenciarze zza kółka nie uciekną od płatności
Co raz mniej upadłości firm – w maju 2019 spadek o 4,5 proc.
Przejścia graniczne pod kontrolą - NIK zbiera opinie internautów
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
W Czechach już niedługo ruszy satelitarny system opłat drogowych - jesteś gotowy ...
Kuehne+Nagel podpisał umowę z wiedeńskim lotniskiem na obsługę farmaceutyków
Raben w trosce o zmiany klimatyczne inwestuje w proekologiczne pojazdy
FM Logistic ogłasza wyniki za rok 2018/19
Dachser otworzył kolejny oddział w Azji Południowej
Accolade zapowiada budowę kolejnych powierzchni magazynowych w Polsce
M7 przejęło Eurologis Centrum Logistyczne
Poczta Polska testuje RFID w identyfikacji przesyłek
Agility partnerem logistycznym wyścigów Porsche Carrera Cup Asia
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC