Konto pracodawcy


Nadal zbyt mało kobiet w zarządach polskich spółek

Zaledwie w 6proc. firm notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie kobiety zasiadają na stanowisku Prezesa. Trochę lepszy wynik jest w przypadku obecności kobiet w zarządach spółek, bo 12,2proc. Okazuje się, że to więcej niż w Niemczech czy we Włoszech, ale zdecydowanie mniej niż w Norwegii - wynika z badania GPW, pt. „Udział procentowy kobiet na poszczególnych szczeblach spółek giełdowych” z końca 2011 r.

 

Mimo, że na tle Europy nasz kraj wypada dobrze, ciągle jest dużo do zrobienia w zakresie zwiększania obecności kobiet na stanowiskach zarządczych firm - podkreślają eksperci firmy doradczej Deloitte. Badania reprezentacji kobiet w biznesie potwierdziły natomiast, że Polska pod względem ilości kobiet pracujących w zarządach polskich spółek znajduje się przed Niemcami (10,5%), Belgią (6,8%), Francją (9,5%) i Włochami - wynika z raportu „Women in the boardroom: A global perspective” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Interesujące jest , że wynik uzyskany w naszym kraju jest niemal identyczny jak w USA (12,2%) i Kanadzie (12,5%).

 

- Wyniki badania, które przeprowadziliśmy w Europie w zestawieniu z danymi dotyczącymi polskiego rynku wskazują, że mamy stosunkowo dużą reprezentację kobiet w zarządach spółek giełdowych w porównaniu do innych państw europejskich. Nie oznacza to jednak, że można poprzestać na tym wyniku. Wspieranie równych szans rozwoju kobiet i mężczyzn jest pierwszym krokiem w tworzeniu szerszego klimatu akceptacji osób o różnych poglądach i osobowościach, w budowania atmosfery współpracy opartej na szacunku i równych szansach – mówi Iwona Georgijew, partner w dziale doradztwa podatkowego, liderka programu Deloitte wspierającego rozwój kobiet na stanowiskach kierowniczych.

 

Z przeprowadzonej analizy wynika, że kobiety są najsłabiej reprezentowane w zarządach spółek we Włoszech. W tym kraju tylko 3,4proc. członków zarządów firm notowanych na giełdzie stanowią panie. Najbardziej otwarte pod tym względem są firmy w Norwegii, gdzie kobiety stanowią aż 34,3proc. członków zarządów spółek. Jest to m.in. wynik wprowadzenia regulacji, która nakłada na przedsiębiorstwa notowane na giełdzie obowiązek odpowiedniej reprezentacji przedstawicieli obu płci na stanowiskach kierowniczych. Szczegółowe przepisy regulują tam ilość kobiet i mężczyzn, w sytuacji, gdy zarząd firmy składa się z dwóch lub więcej członków.

 

W zdecydowanej większości analizowanych krajów nie ma jednak, żadnych przepisów, które normują kwestie obecności kobiet na najwyższych stanowiskach w firmie, mimo tego, że w niektórych krajach podejmuje się takie dyskusje. Przykładem są Włochy, gdzie członkowie izby niższej parlamentu zaproponowali w 2010 r. ustawę, która nakładałaby na spółki giełdowe i skarbu państwa obowiązek zwiększenia reprezentacji dyskryminowanej płci do co najmniej jednej trzeciej członków zarządu.
(źr. Deloitte, na podst. danych: GPW, „Udział procentowy kobiet na poszczególnych szczeblach spółek giełdowych”, data 28.11.2011 r., dotyczy Rynku Głównego GPW., na podstawie opracowania Governance Metrics International „Women on Boards: A statistical Review”, March, 2011)

Zobacz także:
kobiety w logistyce
Rusza program mentoringowy dla liderek i liderów z branży morsko-logistycznej!
O zmianach i najnowszych trendach na rynku logistycznym rozmawiamy z Martą Tęsiorowską z Prologis
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Zmiany w rozliczaniu wynagrodzeń kierowców zatrzęsą rynkiem transportowym?
Skocz po whisky - czyli o czym wiedziec powinien importer alkoholi?
Czy zawodowy kierowca może wyruszyć w trasę ze swoim pupilem?
Czas pracy w porze nocnej i kary za przekroczenie 10 godzin
Podsumowanie kontroli PIP 2020 w transporcie i zapowiedź kolejnych!
Wysyłasz darmowe towary na fakturze proforma poza UE? To musisz zapłacić VAT!
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Bez zmiany polskiego prawa koszty przewoźników zwiększą się nawet o 100%!?
Będzie rewizja Pakietu Mobilności. Ma negatywny wpływ na środowisko?!
Dachser o rozbieżnościach między podażą a popytem w transporcie morskim
Polska wykorzystuje swój potencjał na Nowym Jedwabnym Szlaku? – raport Rohlig Suus Logistics
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
DKV rozszerza sieć stacji w Rosji, Danii i Czechach
CTL Logistics wdrożył system do zarządzania biznesem - RailSoft
CEVA uruchamia nowe usługi air cargo
PKS Gdańsk-Oliwa odnawia flotę
15 lat Dachser w Polsce
MediaMarktSaturn uruchomił nowe centrum dystrybucji w Polsce
Firmy kurierskie napędzają popyt na powierzchnie magazynowe
21. Oddział PEKAES w Kaliszu rozpoczął prace
Wyścig z czasem – Hillebrand dostarczył w ciągu kilku dni 160 ton wina i 940 mln ...
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC