Dodaj ogłoszenie o pracy


Rozwój e-commerce w ciągu 5 lat – 200 tys. miejsc pracy i Polska w gronie największych rynków w Europie

Wielkość sektora e-commerce w Europie podwoi się w ciągu najbliższych pięciu lat, co spowoduje zmiany w zakresie łańcuchów dostaw, obiektów i zatrudnienia pracowników, realizujących kluczowe zadania w procesie elektronicznej realizacji zamówień (e-fulfilment) i logistyki – wynika z raportu firmy Prologis - Europejski sektor e-commerce, e-fulfilment i nowe miejsca pracy, poświęconego rozwojowi sektora e-commerce w Europie i jego skutkom dla gospodarki regionu w szerszej perspektywie.

Kluczowym wnioskiem płynącym z raportu Prologis jest znaczący wpływ rozwoju branży e-commerce na wzrost popytu na powierzchnię logistyczną oraz na sektor zatrudnienia - w ciągu ostatnich trzech lat zapotrzebowanie branży na nową powierzchnię przeznaczoną do obsługi procesu elektronicznej realizacji zamówień (e-fulfilment) wyniosło 5 mln mkw., czego efektem była rosnąca liczba miejsc pracy w kluczowych lokalizacjach logistycznych. Polska, jako jeden z pięciu głównych rynków rozwoju e-commerce w Europie (obok Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Czech) zaspokaja popyt rzędu 13 proc. umów najmu bezpośredniego do celów e-fulfilment, co sprzyja tworzeniu nowych miejsc pracy. Na jej wysoką pozycję wpływają atrakcyjne koszty prowadzenia działalności. Raport pokazuje również, jak uzupełniające się branże, np. nieruchomości logistycznych, które stanowią fundament sektora e-commerce, będą nadal czerpać korzyść z tej sytuacji. W raporcie eksperci Prologis, na podstawie analizy indywidualnych umów najmu, zaprezentowali także strategie e-fulfilment i preferencje klientów w zakresie doboru lokalizacji centrów do realizacji takich zamówień. Z badania wynika, że każdy miliard euro nowej sprzedaży w sektorze e-commerce generuje zapotrzebowanie na 77 tys. mkw. nieruchomości logistycznych.

Zestawiając te dane z szacowanym dwukrotnym wzrostem sprzedaży internetowej w Unii Europejskiej, można przewidzieć następujące konsekwencje dla gospodarki europejskiej:
Wzrost zatrudnienia: w ciągu najbliższych pięciu lat niezbędne będzie obsadzenie 200 tys. nowych miejsc pracy w nowych obiektach e-commerce, co oznacza powstawanie 100 nowych miejsc pracy dziennie;
Efekty mnożnikowe: sektor e-commerce będzie potrzebował dodatkowych 15 mln mkw. powierzchni logistycznej w ciągu następnych pięciu lat, gdyż zarówno obroty w sektorze e-commerce, jak i ilość przesyłek znacząco wzrosną;
Lokalizacja: najbardziej popularne obiekty znajdują się na największych rynkach europejskiego sektora e-commerce, np. w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji, a także na rozwijających się rynkach, takich jak Polska, Czechy i Holandia.
- W ciągu ostatnich trzech lat umowy najmu w sektorze e-commerce stanowiły 15 procent całego popytu na rynku magazynowym. Oczekujemy, że liczba ta jeszcze wzrośnie, gdyż coraz więcej firm będzie inwestować w rozwój elektronicznej realizacji zamówień – stwierdził Chris Caton, senior vice president, Prologis Research. - Przewidujemy, że  wzrosty pojawią się głównie na trzech największych rynkach e-commerce w Europie (w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji), co przełoży się na popyt rzędu 10 milionów metrów kwadratowych powierzchni.

Pobierz cały raport Prologis: Europejski sektor e-commerce

Prologis jest największym właścicielem i zarządcą obiektów dystrybucyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej, działając aktywnie w pięciu krajach w CEE, jego portfolio obejmuje 4,3 miliona metrów kwadratowych (stan na 30 czerwca 2015 r.).

(źr. Prologis)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.