Konto pracodawcy


Popyt na powierzchnie magazynowe w Polsce nie słabnie

Firma doradcza Colliers opublikowała raport dotyczący podsumowania pierwszego półrocza 20112 na rynku powierchni magazynowych. Raport podsumowuje sytuację na rynku powierzchni magazynowych pod względem podaży i popytu, dostępnych powierzchni oraz stawek czynszów. Analiza obejmuje Warszawę oraz pozostałe duże miasta regionalne.

 

Na koniec I połowy 2012r. całkowite zasoby powierzchni magazynowych w Polsce osiągnęły poziom ponad 7,12 mln m². Od stycznia do końca czerwca na rynek dostarczono około 290 tys. m² nowoczesnej powierzchni magazynowej. Od początku roku popyt na powierzchnie magazynowe wykazywał tendencję wzrostową i na koniec czerwca osiągnął poziom ponad 723 tys. m² wynajętej powierzchni magazynowych. Największy udział w rynku stanowiły nowe umowy oraz renegocjacje odpowiednio 52 proc. i 34,8 proc. Największym zainteresowaniem wśród najemców cieszył się Górny Śląsk, Centralna Polska i Poznań.

 

Współczynnik pustostanów w porównaniu do pierwszego półrocza 2011r. nieznacznie się obniżył i na koniec czerwca 2012r. wynosił 11,5 proc. Najniższy współczynnik powierzchni niewynajętej odnotowano w Toruniu, gdzie obecnie brak jest powierzchni na wynajem, jak również w Poznaniu i na Górnym Śląsku – w obu regionach współczynnik pustostanów ukształtował się na poziomie dużo poniżej 5proc. Współczynnik powierzchni niewynajętej w Polsce w porównaniu do analogicznego okresu roku 2011 uległ obniżeniu o 1,4 p.p i na koniec II kwartału 2012 wyniósł 11,5 proc. W roku 2011 czynsze za powierzchnie magazynowe ustabilizowały się na większości rynków. Pierwsza połowa roku 2012 to generalnie kontynuacja tego trendu, chociaż niewielkie wzrosty czynszów odnotowaliśmy na rynku Gdańskim, Wrocławskim, Poznańskim i na Górnym Śląsku.

 

 

Obecnie w całej Polsce w budowie znajduje się około 251 tys. m² nowoczesnej powierzchni magazynowej. Najwięcej powierzchni buduje się na Górnym Śląsku i w Poznaniu, z kolei braki nowych inwestycji obserwujemy w warszawskiej strefie I i III, w Toruniu oraz w Szczecinie.

Prognozy Colliers dla rynku powierzchni magazynowych na najbliższe miesiące są obiecujące.
 - Ze względu na ciągle rosnące zapotrzebowanie na nowoczesną powierzchnię magazynową, obserwujemy dalszy spadek współczynnika powierzchni niewynajętych na wybranych rynkach, co z kolei może się przyczynić do wzrostu stawek czynszów. Obiekty będące aktualnie w realizacji są w przeważającej większości już wynajęte. Deweloperzy jednak nadal posiadają wiele gruntów przygotowanych pod nowe inwestycje magazynowe, które mogą odpowiedzieć na zapotrzebowanie przyszłych Najemców – komentuje Maciej Chmielewski, Partner w Dziale Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych Colliers.

 

W nadchodzącym półroczu nie przewiduje się większych zmian na rynku nieruchomości magazynowych. Spodziewane jest natomiast pewne spowolnienie w kontekście inwestycji spekulacyjnych, na rzecz budynków typy BTS. Szacuje się, że popyt na większości rynków będzie nadal utrzymywał się na stabilnym, stosunkowo wysokim poziomie. Współczynnik pustostanów na większości rynków nadal będzie wykazywał tendencję spadkową. Można oczekiwać, że stawki czynszu w związku z malejącym współczynnikiem powierzchni niewynajętej będą wykazywały tendencję wzrostową na większości rynków.

 (żr. Colliers)

 

Zobacz także:
kobiety w logistyce
Aż 66 proc. zatrudnionych w przemyśle lekkim to kobiety
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Eksport alkoholi do Rosji - Hillebrand o wymogach i znalezieniu kontrahenta
Pakiet mobilności - jeszcze kilka wskazówek
FedEx Express opublikował zestaw wytycznych dla rowerzystów
Co warto wiedzieć o sprawozdaniach rocznych ADR?
Kto skorzysta z nowego ZUS+?
Podsumowanie 2019 roku w prawie pracy
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Indeks Logistyczny Rynków Wschodzących Agility o recesji na rynku logistycznym
W 2020 roku powierzchnia magazynów urośnie o co najmniej 10 proc. - najwięcej na Mazowszu i Śląsku
Druga dekada XXI wieku była złotą erą gospodarki, a co po niej…
Jak rozwija się polski transport zasilany paliwami alternatywnymi?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Pekaes uruchomił nowy magazyn na Mazowszu
Nowy rekord Portu Gdańsk w przeładunkach
LPP zakończyło rozbudowę Centrum Dystrybucyjnego w Pruszczu Gdańskim
CPK zaprasza do konsultacji planów budowy nowych linii kolejowych i drogowych
SPEDCONT rozpoczyna dostawy gazu
RTV EURO AGD – wprowadza płatność kartą przy dostawie zamówienia
CHEP Polska z tytułem Top Employer
Poczta Polska zawiesza przyjmowanie przesyłek do Chin
60 proc. pracowników w Polsce podczas pracy załatwia swoje prywatne spawy
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC