Dodaj ogłoszenie o pracy


Czy za krytykę pracodawcy można rozwiązać umowę o pracę?

W dobie social media, zdarza się, że pracownicy wykorzystują fora internetowe do wyrażania swoich opinii o pracodawcach. Jeśli pracownik krytykuje przełożonych lub swoje miejsce pracy, mając świadomość przekazywania nieprawdziwych informacji, musi liczyć się z konsekwencjami, włącznie ze zwolnieniem z pracy.

 

Bowiem jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest dbanie o dobro zakładu pracy nie tylko w czasie wykonywania obowiązków służbowych, ale także zachowań pracownika po godzinach pracy. Wzajemna lojalność pracownika i pracodawcy jest niezbędna podczas trwania umowy o pracę, która z reguły zawierana jest na czas nieokreślony albo dłuższy okres. Sąd Najwyższy wielokrotnie wyrokował, iż brak zaufania do pracownika może być podstawą wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony. Ta zasada obowiązuje wszystkich pracowników, nawet działaczy związkowych. Warto pamiętać, że szkalowanie prawodawcy może stanowić czyn nieuczciwej konkurencji, za który, zgodnie z ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, grozi odpowiedzialność cywilna i karna. Poza tym pracodawca będący osobą fizyczną może domagać się zadośćuczynienia od pracownika w związku z naruszeniem swoich dóbr osobistych.

 

- Zgodnie z kodeksem pracy pracownik jest zobowiązany w szczególności do dbania o dobro zakładu pracy, ochronę jego mienia oraz do zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Ponadto pracownik powinien przestrzegać w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego. Publiczne wypowiadanie się przez pracownika w sposób negatywny o pracodawcy, naruszający dobre imię pracodawcy stanowi naruszenie tych obowiązków. Wskazane powyżej obowiązki pracownicze mają charakter powszechny w tym sensie, że odnoszą się do wszystkich pracowników niezależnie od podstawy powstania stosunku pracy, rodzaju umowy o pracę, stanowiska w zakładzie pracy. Działania pracownika prowadzące do naruszenia tych obowiązków, w tym utrata zaufania pracodawcy do pracownika, spowodowana tymi działaniami pracownika, może być uzasadnioną podstawą do wypowiedzenia pracownikowi przez pracodawcę umowy o pracę, a nawet uzasadniać rozwiązanie tej umowy w trybie dyscyplinarnym, jeśli będziemy mieli do czynienia z ciężkim i zawinionym przez pracownika naruszeniem obowiązków. Ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, dające prawo pracodawcy do rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia, to takie, które w istotny sposób narusza interes pracodawcy. Ocena istotności i ważności zależy od konkretnych okoliczności danej sprawy. - komentuje Ewa Krysztofiuk radca prawny, M&M air sea cargo S.A.


Podstawa prawna:
art. 32 § 1 pkt 3, art. 52  § 1  pkt 1, art. 100 § 2 pkt 4 i 6  Kodeksu pracy
art. 14 ust 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji
art. 24 Kodeksu cywilnego

 

(opr. Beata Trochymiak)

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.