
Kto może skorzystać z nowych uprawnień rodzicielskich? Nowe przepisy na dzień dzisiejszy dotyczą:
a) Pracowników, których dzieci urodziły się w dniu 17 czerwca 2013 roku lub po dniu 17 czerwca 2013 roku;
b) Pracowników, którzy w dniu 17 czerwca 2013 roku przebywali na urlopie macierzyńskim lub dodatkowym urlopie macierzyńskim udzielonym na zasadach obowiązujących przed wprowadzonymi zmianami, tj. przed 17 czerwca 2013 roku.
Kodeks pracy: Moment podjęcia decyzji o dodatkowym urlopie macierzyńskim oraz urlopie rodzicielskim, a wysokość zasiłku. Nowe przepisy uzależniają wysokość zasiłku macierzyńskiego od momentu złożenia przez pracownicę wniosku o udzielenie jej urlopu.
W przypadku, gdy pracownica w terminie najpóźniej do 14 dni po porodzie złoży pisemny wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze i o udzielenie jej bezpośrednio po nim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, miesięczny zasiłek macierzyński za cały okres urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego wynosić będzie 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
Pracownica nie musi jednak decydować się od razu na wykorzystanie wyżej wskazanych urlopów w pełnych wymiarach. Jeśli pracownica nie zdecyduje się w terminie najpóźniej do 14 dni po porodzie na jednoczesne złożenie wniosku o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz bezpośrednio po nim urlopu rodzicielskiego, miesięczny zasiłek macierzyński wynosić będzie:
- 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego;
- 60 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego.
Powyższe zasady znajdują również zastosowanie do pracowników, którzy przyjęli dziecko na wychowanie, przy spełnieniu warunków wynikających z odpowiednich przepisów Kodeksu pracy.
Zmiany w urlopie macierzyńskim – urlop macierzyński dłuższy o dwa tygodnie
W świetle nowych przepisów pracownica przed przewidywaną datą porodu może wykorzystać do 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. Poprzednio obowiązujące przepisy umożliwiały wykorzystanie przez pracownicę przed przewidywaną datą porodu jedynie do 2 tygodni urlopu macierzyńskiego.
Nowość – urlop rodzicielski
Istotną zmianą jest wprowadzenie urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 26 tygodni, z którego pracownik może skorzystać bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze. Z urlopu tego skorzystać może pracownica – matka, jak i pracownik – ojciec. Z urlopu rodzicielskiego mogą jednocześnie korzystać również oboje pracownicy - rodzice dziecka, przy czym łączny wymiar urlopu nie może przekroczyć 26 tygodni. W przypadku, gdy rodzice zdecydują się wspólnie wykorzystać urlop rodzicielski, wymiar ich urlopu będzie wynosił 13 tygodni.
Zmiany w urlopie wychowawczym
Również w zakresie urlopu wychowawczego wprowadzone zostały istotne zmiany. Po zmianach z urlopu wychowawczego można skorzystać aż do ukończenia przez dziecko 5 roku życia. Poprzednio obowiązujące przepisy przewidywały możliwość skorzystania z urlopu wychowawczego do ukończenia przez dziecko 4 roku życia.
(źr. za inf. Deloitte)