Dodaj ogłoszenie o pracy


Zaległy urlop wypoczynkowy za 2011r. - do 30 września?

Zgodnie z ustawą deregulacyjną bis, z dniem 1 stycznia 2012r. zmieniły się zasady wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. Obecnie zaległy urlop będzie można wykorzystać do 30 września, a nie jak dotychczas było do końca marca. Jednakże pojawiają się wątpliowści, czy przepisy te mają zastosowanie do urlopu za 2011r.?

 
Jak się okazuje, nie dla wszystkich prawników  interpretacja nowych przepisów jest jasna. Po wejściu w życie nowych rozwiązań prawnych pojawiły się wątpliwości interpretacyjne - kiedy należy udzielić zaległego urlopu za rok 2011 – czy jak dotychczas do końca marca, czy raczej do końca września? Część z nich uważa, że zaległy urlop za ubiegły rok trzeba wykorzystać do 31 marca 2012 r. czyli według starych przepisów. Wątpliwości te próbuje rozwiać Państwowa Inspekcja Pracy, według której ostatniego oficjalnego stanowiska urlop zaległy za 2011 rok będzie można wykorzystać do końca września 2012 r. Zdaniem Pracodawców RP zmiana ta jest korzystna zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.


- Taka interpretacja przepisów jest zgodna z celem nowelizacji - zauważa ekspert Pracodawców RP, Wioletta Żukowska. Jej zdaniem intencją ustawodawcy było zapewnienie pracodawcom większej swobody w planowaniu urlopów, a pracownikom możliwości korzystania z zaległego wypoczynku w atrakcyjnym, letnim okresie. - Ponadto wydłużenie o pół roku czasu na udzielenie niewykorzystanego urlopu wpłynie na termin wymagalności prawa do urlopu, co również będzie korzystne dla pracowników - dodaje ekspertka Pracodawców RP. Jej zdaniem za stosowaniem nowych zasad udzielania urlopów zaległych przemawia także brak przepisów przejściowych w ustawie deregulacyjnej. Nowe przepisy powinny więc być stosowane od 1 stycznia 2012 r., czyli od momentu ich wejścia w życie.  Jednakże jak przypomina Wioletta Żukowska, należy pamiętać, że wykładni prawa w Polsce dokonują sądy, a stanowisko PIP nie jest w tym względzie wiążące.
(źr. Pracodawcy RP)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.