Konto pracodawcy


Łodzianin mistrzem kurierów w "Drive me Challenge"!

Najwyższe noty w kategorii bezpiecznej i oszczędnej jazdy oraz jakości obsługi klienta zapewniły zwycięstwo Adamowi Marciniakowi. W polskiej edycji zawodów ‘Drive me Challenge’ okazał się najlepszym spośród blisko tysiąca kurierów TNT Express.
4 października będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym finale w Dusseldorfie, gdzie zmierzy się z zawodnikami z 20 państw.
We wrześniu na torze wyścigowym w Słomczynie (woj. mazowieckie)  rozegrano polską edycję zawodów ‘Drive me Challenge”, zorganizowanych przez firmę TNT Express dla jej kurierów. Uczestnicy rywalizowali w konkurencji doręczania przesyłek samochodem dostawczym do 3 zaaranżowanych na torze punktów klienta, w ekonomicznej i defensywnej jeździe autem osobowym oraz w umiejętności wychodzenia z poślizgu (jazda trolejem).
Kurierów oceniano pod kątem poprawności dostarczenia przesyłek, zachowania wobec klienta (savoir-vivre), stosowania się do zasad ruchu drogowego (ocena instruktora szkoły jazdy). Mierzono czas pokonania toru oraz zachowanie w reakcji na ruchomą przeszkodę: podczas jazdy na tor wrzucana była piłka, mająca symulować wtargnięcie pieszego na drogę. Kurierów oceniano również w kategorii ekonomicznej jazdy (pokonanie 18 km trasy w najkrótszym czasie i przy najmniejszym zużyciu paliwa).
- Tegoroczny turniej ‘Drive me Challenge’ to już druga polska edycja. Celem jest nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa pracy kurierów i doskonalenie obsługi klientów. Chcemy zmniejszać zużycie paliwa i tym samym emisję dwutlenku węgla – mówi Urszula Klimczak, kierownik Działu Zarządzania Jakością i koordynator środowiskowy, TNT Express – Jako firma globalna, do 2020 roku planujemy ograniczenie o 40 proc. emisji dwutlenku węgla pochodzącego z naszych operacji. Będąc niemałą cząstką sektora transportowego czujemy ciężar odpowiedzialności za globalną emisję CO2 – udział całego sektora wynosi 18 proc. Latem przeprowadziliśmy kampanię informacyjną na temat technik ekonomicznej jazdy adresowaną do wszystkich pracowników – wywołała ona żywe zainteresowanie naszych kierowców. W tegorocznej edycji ‘Drive me Challenge’ dodaliśmy szkolenie z udzielania pierwszej pomocy w wypadkach drogowych; zamierzamy kontynuować te szkolenia w przyszłym roku.
Partnerem krajowego finału ‘Drive me Challenge’ był dealer Renault - firma Przyguccy Inter-Car Sp. z.o.o., który udostępnił samochody dostawcze do realizacji konkurencji.
 
 
 
Rozmowa z Adamem Marciniakiem, polskim mistrzem kurierów TNT Express.
 
 
- Jak się czuje najlepszy polski kurier TNT Express?
- Czuję się spełniony. Przez całe życie uczestniczę w różnego rodzaju zawodach. Jechałem tam by wygrać. Startowałem już po raz drugi. W ubiegłym roku, choć prowadziłem po dwóch konkurencjach, zakończyłem rywalizację na trzeciej. W tym roku chciałem się odegrać.
- Na czym polegają zawody Drive meChallenge?
- To mistrzostwa kurierów TNT Express w jakości obsługi klienta. Premiowane jest dokładne i szybkie dostarczanie przesyłek, a także ekonomiczna i najmniej uciążliwa środowiskowo jazda samochodem. Raz w roku kurierzy z danego kraju spotykają się na placu manewrowym. Ale te zawody to więcej niż konkurencje szybkościowe. Należy jednocześnie jeździć tak, by oszczędzać paliwo.
 
 
- Czy ma Pan swoją ulubioną konkurencję?
- Lubię wszystkie próby zręcznościowe. Moją ulubioną jest jazda na tzw. trolejach – niewielkich kółkach zamiast tylnych kół samochodu. W ten sposób trenuje się poślizgi.
 
 
- W ubiegłym roku Polak znalazł się na podium. Jak będzie w tym?
- Mam wszystko, by wygrać. Celuję w zwycięstwo.
 
 
- Jak przygotowuje się Pan do światowych mistrzostw?
- Codzienna praca kuriera w 100 procentach przygotowuje do mistrzostw, więc nie muszę specjalnie trenować. Podejście ‘jadę by wygrać’ towarzyszy mi w pracy zawodowej. Po prostu lubię gdy jest włączony stoper.
 
 

- Co dla Pana oznacza pojęcie "idealny kurier"?

- To człowiek punktualny, kulturalny, doskonale znający swoją pracę. Kluczowy jest dobry kontakt z ludźmi. Ważna jest wzajemna życzliwość i uśmiech. To właśnie za kontakty z ludźmi najbardziej lubię swoją pracę.
 
 
 
O zwycięzcy
Adam Marciniak mieszka w Łodzi, ma dwoje dzieci: 8-letnią córkę i 3-letniego syna. Ma wiele sportowych zainteresowań: rozpoczynał grą w hokeja na lodzie (w drużynie Boruty Zgierz), następnie trenował kolarstwo torowe. Od 13 lat startuje w rajdach samochodowych – zdobył licencję pozwalającą na starty w pucharach Polskiego Związku Motorowego. Kurierem TNT Express jest od ponad 6 lat.
(źr. Opr. za inf. TNT Express)

Zobacz także:
kobiety w logistyce
Kobiety w logistyce - DB Schenker Ukraina z nową dyrektor zarządzającą
Monika Duda dyrektorem zarządzającym DHL Supply Chain
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Zgłoszenie celne a komunikaty IE599 i IE45 - o czym przedsiębiorca wiedzieć powini ...
Efekt pakietu mobilności – jak się do tego przygotować?
Zaległy urlop tylko do 30 września, udzielany także bez zgody pracownika
Rząd wprowadza pakiet Slim VAT – co to oznacza dla przedsiębiorców?
Jak wyłapać „czarne owce” – czy kontrole pracowników na home office będą s ...
reklama
Logistyka wielkich maszyn – czyli jak przewieźć koparkę albo kombajn TIR-em?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Nieruchomości magazynowe napędzają rynek inwestycyjny
COVID-19 przyspieszy rozwój sektora e-commerce w Europie o rok
Podatkowe znaki bezmyślności czyli banderole
Czy akcyzowa pułapka wstrząśnie branżą olejów smarowych?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Poczta Polska rozbudowuje sieć automatów paczkowych
Opłaty na Węgrzech będzie można już rozliczać za pomocą DKV Box Europe
CEVA Logistics przedłuża dwa duże kontrakty w Polsce i umacnia pozycję w logistyc ...
Poczta Polska rozpoczyna sezonowe rekrutacje na szczyt paczkowy
W związku z COVID-19 połowa firm z sektora MŚP rewiduje budżety flotowe
Carlsberg Polska podsumował działania na rzecz zrównoważonej logistyki
Hillebrand inwestuje w cyfryzację i rozwija platformę myHillebrand
Udział magazynów Prologis w globalnym przepływie towarów cały czas rośnie
Strategiczna inwestycja CEVA Logistics – operator uruchamia platformę CargoWise
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC