Dodaj ogłoszenie o pracy


Historia pewnego Supekuriera z okazji Dnia Kuriera i Przewoźnika

 

29 września obchodzimy Dzień Kuriera i Przewoźnika. To święto jest doskonałą okazją by promować nie tylko profesjonalizm transportowców, ale również ich postawę w życiu codziennym. Dlatego dzisiaj opisujemy Michała Augustyniaka, kuriera TNT Express z Warszawy, który łączy obie te wartości.

 

Pan Michał sprawdza się w trudnych sytuacjach, a według jego życiorysu można byłoby napisać scenariusz serialu typu "Dzień z życia Superkuriera". Michał Augustyniak to nie tylko świetny kurier TNT Express, ale również człowiek wrażliwy na potrzeby innych i chętnie im pomagający. W ubiegłym roku przed centrum handlowym w podwarszawskich Jankach pan Michał zobaczył dwóch ochroniarzy goniących mężczyznę, uciekającego z damską torebką. – Nie mieli szans dogonić złodzieja pieszo – opowiada. – Od razu ruszyłem za nim samochodem. Złapałem go, przycisnąłem do ziemi. Chciał zostawić torebkę i uciec, ale nie wypuściłem go. Zanim ochroniarze zdążyli do nas dobiec, zadzwoniłem już po policję. Nie myślałem o strachu; czułem, że dam sobie radę. Wcześniej przez dziewięć lat ćwiczyłem aikido.

 

W styczniu na ulicy Żelaznej w Warszawie Michał Augustyniak był świadkiem wypadku; samochód potrącił kobietę na przejściu dla pieszych. – Centrum miasta, tłum ludzi, a nikt nie zareagował. Ludzie zatrzymywali się i patrzyli – wspomina. – Może nie wiedzieli, jak pomóc, a może się bali. Podbiegłem do leżącej kobiety, sprawdziłem przytomność, puls i oddech. Pod głowę podłożyłem jej swój polar i rozpocząłem reanimację. Ktoś inny zadzwonił po pogotowie. Szybka reakcja pozwoliła na uratowanie tej kobiecie życia! To już trzeci raz, kiedy przeprowadzałem reanimację. Wcześniej pracowałem w pomocy drogowej, a także skończyłem kurs pierwszej pomocy w TNT. Teraz po prostu skorzystałem ze swoich doświadczeń.

 

Niedawno pan Michał trafił z przesyłką do jednego z warszawskich biurowców. – Jechałem windą z dwiema paniami, gdy nagle zatrzymaliśmy się… między piętrami – relacjonuje. - Jedna z pasażerek windy dostała ataku paniki. Okazało się, że ma klaustrofobię. Trzeba było jej natychmiast pomóc. Znajdowaliśmy się między siódmym a ósmym piętrem. W ciągu 15 minut udało mi się otworzyć drzwi windy i pomóc pasażerkom wydostać się przez szczelinę między podłogą ósmego piętra a sufitem windy. Akurat miałem przy sobie kluczyk do odblokowywania drzwi w windzie. Przypadek – po prostu u mojej siostry w bloku dźwig często się zacina. Nie bałem się, że winda nagle ruszy - wiedziałem, że te urządzenia mają hamulec bezpieczeństwa i nie pojadą dalej z otwartymi drzwiami. Często ci, którym pomógł lub ich bliscy, dzwonią do TNT z pytaniem o pana Michała. Chcą mu podziękować. - Dziwnie się z tym czuję. Po prostu przez przypadek trafiam tam, gdzie mnie potrzebują – mówi Michał Augustyniak.

 

Michał Augustyniak jest jednym z blisko tysiąca kurierów TNT Express. Każdego dnia przemierzają samochodami i pieszo dziesiątki polskich miast. Zawód kuriera wymaga doskonałej organizacji czasu, uprzejmości, świetnego opanowania jazdy samochodem, precyzyjnej znajomości topografii, umiejętności poradzenia sobie w sytuacji nagłej awarii, refleksu. Każdy kurier TNT Express przechodzi specjalne szkolenia – m.in. z udzielania pierwszej pomocy.

 

- Kurierzy są naszymi ambasadorami: to oni reprezentują firmę i są najczęstszymi gośćmi w przedsiębiorstwach, korzystających z naszych usług – mówi Piotr Buczkowski, dyrektor generalny TNT Express - Najlepszym dowodem ich zaangażowania w codzienną pracę są właśnie opinie klientów. W specjalnym badaniu, jakie przeprowadziliśmy na grupie blisko 400 firm, to właśnie umiejętności i kompetencje kurierów zostały wymienione jako największy atut naszej firmy.

 

(źr. TNT Express)

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.