Dodaj ogłoszenie o pracy


Arkadiusz Filipowski w zarządzie PEKAES


28 sierpnia 2012 roku Rada Nadzorcza powołała Arkadiusza Filipowskiego do zarządu spółki Pekaes SA, na stanowisko członka zarządu odpowiedzialnego za sprzedaż i obsługę klientów. Jednocześnie z zarządu spółki odeszła Małgorzata Adamska.

 

- PEKAES jest największą polską firmą sektora TSL, która kończy proces restrukturyzacji i ma ambitne plany rozwoju. Wzrost wartości, efektywności rentowności sprzedaży to kluczowe cele jakie stoją przed Grupą w najbliższych kwartałach. Rada Nadzorcza jest przekonana, że powołanie do zarządu spółki menadżera z doświadczeniem zdobytym w czołowych międzynarodowych korporacjach branży TSL przyczyni się do realizacji tych celów – powiedział Robert Koński, przewodniczący rady nadzorczej PEKAES SA.

 

Arkadiusz Filipowski posiada 12-letnie doświadczenie w strukturach sprzedaży międzynarodowych firm sektora logistycznego. Karierę rozpoczynał w DHL Express, a następnie pełnił kierownicze funkcje w Giraud International Pologne, Jura Polska oraz w Grupie Raben. Arkadiusz Filipowski jest absolwentem studiów MBA na Akademii im. Leona Koźmińskiego.  Po zmianach, zarząd spółki składa się z dwóch członków, Macieja Bachmana, który pełni jednocześnie obowiązki Prezesa łącząc je z funkcją dyrektora finansowego i jest odpowiedzialny za zarządzanie bieżącą działalnością spółki, oraz Arkadiusza Filipowskiego, który odpowiada za rozwój sprzedaży i współpracę z klientami spółki.

(źr. Pekaes SA)

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.