Opóźnia się termin wprowadzenia przez Francję nowego podatku w formie opłaty drogowej – Ecotaxe. Zamiast w lipcu, nowych opłat możemy się spodziewać najwcześniej 1 października 2013r. Obowiązywać będą one samochody ciężarowe o masie powyżej 3,5 t., poruszające się po drogach krajowych i trasach szybkiego ruchu. Podatek będzie pobierany równolegle do działającego dziś systemu opłat za autostrady o nazwie TIS PL.
Ecotaxe obejmie ponad 15 tys. km dróg krajowych i lokalnych, a więc nie będzie już możliwości przejazdu przez Francję z ominięciem dróg płatnych. W praktyce oznacza to, że przewoźnicy będą musieli odrębnie zarejestrować się do dwóch systemów opłat: TIS PL – obowiązującego na autostradach oraz Ecotaxe – obowiązującego na pozostałych drogach.
Czy Ecotaxe zwiększy koszty polskich przewoźników ?
To zależy. Francja ma najlepiej rozwiniętą w Europie sieć dróg równoległych do autostrad, a drogi te do tej pory były bezpłatne. Wraz z wprowadzeniem Ecotaxe zakończy się więc możliwość darmowego tranzytu przez ten kraj. Opłaty Ecotaxe będą stanowić tym większe obciążenie, im bardziej dana firma starała się w przeszłości omijać płatne drogi. Szacujemy, że spośród polskich przewoźników podróżujących do Francji z płatnego systemu TIS PL regularnie korzystało ok. 75 proc. firm, podczas gdy pozostałe 25% szukało tańszych objazdów. Dla większości podatek Ecotaxe będzie więc stanowić minimalne obciążenie, bo i tak poruszają się po autostradach.
W jaki sposób będzie można rozliczać opłaty?
Najwygodniejszą metodą rozliczania opłat będzie nabycie specjalnych urządzeń pokładowych i zamontowanie ich w pojeździe. Ich dystrybucją zajmują się m.in. operatorzy kart paliwowych. Należy poszukiwać takich, które obsługiwać będą jednocześnie system TIS PL i Ecotaxe. Jedno urządzenie i jedna faktura. Przykładem jest DKV Box, który daje dostęp do rabatów: w systemie Ecotaxe do 10 proc., a w TIS PL do 13 proc. Dzieje się tak, ponieważ DKV jest pełnoprawnym operatorem opłat drogowych we Francji, a tym samym może przenosić na klientów pełną wysokość rabatów.
Czy operatorzy kart paliwowych przygotowują się już do zmian?
Najwięcej pracy mają teraz nie operatorzy kart, lecz firmy zarządzające francuskimi drogami. To one dystrybuują urządzenia, które umożliwią automatyczne naliczanie nowej opłaty drogowej. Emitenci kart paliwowych, na przykład Shell, będą oferować na zasadzie pośrednictwa korzystanie z tych właśnie urządzeń.
Wyjątkiem jest tutaj firma DKV, bo we Francji jest pełnoprawnym operatorem opłat drogowych, a to oznacza, że dystrybuuje własne urządzenie pokładowe o nazwie DKV Box. Przy jego pomocy można od wielu lat rozliczać opłaty za autostrady we francuskim systemie TIS PL, a także regulować płatności drogowe w Hiszpanii. W momencie uruchomienia systemu Ecotaxe nowa wersja urządzenia DKV Box zacznie automatycznie naliczać opłaty również w tym systemie.
Czy opłaty Ecotaxe będą objęte podatkiem VAT?
W systemie Ecotaxe VAT nie będzie naliczany, ponieważ to podatek wprowadzany przez państwo. Funkcjonować więc będzie podobnie do naszego rodzimego viaTOLL. W drugim systemie, a więc TIS PL, VAT jest naliczany, ponieważ autostradami i tunelami zarządzają prywatne spółki. Firmy zainteresowane uzyskaniem zwrotu podatku mogą skorzystać w tym celu z pośrednictwa operatorów kart paliwowych. W przypadku DKV VAT odejmowany jest od wysokości bieżącej faktury.
Jak możemy kontrolować płatności we Francji oraz status odzyskiwanego podatku?
Służy do tego program internetowy eReporting DKV, dostępny z dowolnego komputera. Można w nim sprawdzić jakie odcinki pokonał pojazd. Istnieje też możliwość ustawienia alertów. Jeśli kierowca nie postępuje według zaleceń, spedytor otrzymuje zawiadomienie na e-mail. Program posłuży do łącznej analizy kosztów e-myta w obu systemach: TIS PL oraz Ecotaxe. Jeśli chodzi o zwrot VAT, program eReporting już dziś umożliwia podgląd statusu zwrotu podatku online. Aplikacja jest bezpłatna i pozwala sprawować kontrolę nad każdym etapem odzyskiwania podatku. Dodatkowo gromadzi informacje o wszystkich dokonanych wcześniej zwrotach.
Na jakie dodatkowe korzyści mogą liczyć firmy rozliczające Ecotaxe z DKV?
Ciekawą funkcją online dla systemu Ecotaxe jest serwis DKV do planowania trasy wraz z kalkulacją opłat drogowych. Uwzględnia ona wszystkie systemy opłat drogowych działające na terenie Europy. Po wprowadzeniu miejsca rozpoczęcia i zakończenia planowanej trasy, przewoźnik otrzymuje informację o trzech alternatywnych możliwościach przebiegu trasy, a także o kosztach opłat drogowych, odległościach oraz przewidywanym czasie trwania jazdy.
Dodatkowo, na naszych klientów przenosić będziemy sto procent upustów udzielanych w systemie Ecotaxe, a przypomnijmy, że mogą one sięgać ok. 10 proc. Najprawdopodobniej zaproponujemy urządzenie DKV Box za cenę niewielkiego, miesięcznego ryczałtu, ale za to zrezygnujemy z pobierania opłaty prowizyjnej od opłat drogowych.
Opr. Mariusz Derdziak - Ekspert DKV Euro Service