
W efekcie firmy z sektora MSP mogą mieć problem z odpowiednim dostosowaniem swej oferty lub efektywnym wykorzystaniem potencjału. Sytuacja ta zmienia się dzięki środkom z Unii Europejskiej, dzięki Programowi Operacyjnemu Innowacyjna Gospodarka Działanie 5.2 - projekt 5.2 ERP, w całości finansowanego ze środków publicznych. Na czym polega więc POIG 5.2 ERP?
Projekt polega na bezpłatnym doradztwie w zakresie informatyzacji i optymalizacji procesów dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Szczególny nacisk kładziony jest na systemy klasy ERP - Enterprise Resource Planning, czyli narzędzia wspierające zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa. – wskazuje Renata Haber z firmy Sekwencja Sp. z o. o., Kierownik Projektu POIG 5.2 ERP. Usługa obejmuje analizę i optymalizację procesów biznesowych w takich obszarach, jak logistyka i magazyn oraz produkcja. Projekt kierowany jest do firm z terenu całej Polski. Udział w nim nie obliguje spółki do wdrożenia rekomendacji końcowych opracowanych przez naszych ekspertów ani korzystania z konkretnego systemu ERP. Najważniejszy jest obiektywizm i ulepszenie procesów zachodzących w firmach – dodaje Renata Haber z Sekwencja Sp. z o.o.
Do realizacji programu wykorzystywane są nowoczesne rozwiązania. Konsultanci rysują procesy biznesowe w notacji BPMN – Business Process Model and Notation. Jest to uniwersalny język w świecie biznesu, który pozwala w graficzny sposób przedstawić to, co dzieje się w firmie. Ponadto w rekomendacjach zawierane są nowo pojawiające się na rynku rozwiązania (np. zakup licencji na systemy ERP dostępne w tzw. „chmurze”), których wiele firm z sektora MSP jeszcze nie zna. Czasem przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z pewnych rozwiązań, nie wiedzą jednak, jak dopasować je do swojej działalności. Tu z pomocą przychodzą zewnętrzni eksperci.
Dzięki pozyskaniu przez firmę Sekwencja Sp. z o.o. dofinansowania z Unii Europejskiej, małe i średnie firmy nie ponoszą kosztów związanych z przeprowadzeniem analiz i przygotowaniem rekomendacji. Ich realizacja w perspektywie długoterminowej przyniesie firmie wymierne korzyści finansowe. Jednak gdy firma zdecyduje się na wdrożenie rekomendacji, musi liczyć się z poniesieniem pewnych kosztów.
Systemy ERP i ich wdrożenie, niestety wiążą się z dość wysokimi wydatkami. Dlatego też podjęcie trafnej decyzji jest w tym przypadku kluczowe. Konsultanci służą wiedzą, do której firmy z sektora MSP mają na rynku ograniczony dostęp, z uwagi na wysokie koszty takich usług – zaznacza Renata Haber, Kierownik Projektu POIG 5.2 ERP w Sekwencja Sp. z o.o.
Firmy z sektora MSP zainteresowane przystąpieniem do projektu muszą się spieszyć. Projekt POIG 5.2 ERP, będzie dostępny jeszcze w 2014 roku, ale liczba miejsc jest ograniczona.
(źr. Sekwencja)