Dodaj ogłoszenie o pracy


Jak wybrać narzędzia ERP nie narażając się na wydatki?

Dobór odpowiednich narzędzi usprawniających pracę przedsiębiorstwa wiąże się z potrzebą posiadania wyspecjalizowanej wiedzy eksperckiej. Bardzo często małe i średnie przedsiębiorstwa nie mają do niej dostępu. Wpływa na to zarówno brak wykwalifikowanych pracowników, jak i niewystarczające środki na konsultacje z zewnętrznymi specjalistami.

W efekcie firmy z sektora MSP mogą mieć problem z odpowiednim dostosowaniem swej oferty lub efektywnym wykorzystaniem potencjału.  Sytuacja ta zmienia się dzięki środkom z Unii Europejskiej, dzięki Programowi Operacyjnemu Innowacyjna Gospodarka Działanie 5.2 - projekt 5.2 ERP, w całości finansowanego ze środków publicznych. Na czym polega więc POIG 5.2 ERP?

Projekt polega na bezpłatnym doradztwie w zakresie informatyzacji i optymalizacji procesów dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Szczególny nacisk kładziony jest na systemy klasy ERP - Enterprise Resource Planning, czyli narzędzia wspierające zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa. – wskazuje Renata Haber z firmy Sekwencja Sp. z o. o., Kierownik Projektu POIG 5.2 ERP. Usługa obejmuje analizę i optymalizację procesów biznesowych w takich obszarach, jak logistyka i magazyn oraz produkcja. Projekt kierowany jest do firm z terenu całej Polski. Udział w nim nie obliguje spółki do wdrożenia rekomendacji końcowych opracowanych przez naszych ekspertów ani korzystania z konkretnego systemu ERP. Najważniejszy jest obiektywizm i ulepszenie procesów zachodzących w firmach – dodaje Renata Haber z Sekwencja Sp. z o.o.

Do realizacji programu wykorzystywane są nowoczesne rozwiązania. Konsultanci rysują procesy biznesowe w notacji BPMN – Business Process Model and Notation. Jest to uniwersalny język w świecie biznesu, który pozwala w graficzny sposób przedstawić to, co dzieje się w firmie. Ponadto w rekomendacjach zawierane są nowo pojawiające się na rynku rozwiązania (np. zakup licencji na systemy ERP dostępne w tzw. „chmurze”), których wiele firm z sektora MSP jeszcze nie zna. Czasem przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z pewnych rozwiązań, nie wiedzą jednak, jak dopasować je do swojej działalności. Tu z pomocą przychodzą zewnętrzni eksperci.

Dzięki pozyskaniu przez firmę Sekwencja Sp. z o.o. dofinansowania z Unii Europejskiej, małe i średnie firmy nie ponoszą kosztów związanych z przeprowadzeniem analiz i przygotowaniem rekomendacji. Ich realizacja w perspektywie długoterminowej przyniesie firmie wymierne korzyści finansowe. Jednak gdy firma zdecyduje się na wdrożenie rekomendacji, musi liczyć się z poniesieniem pewnych kosztów.

Systemy ERP i ich wdrożenie, niestety wiążą się z dość wysokimi wydatkami. Dlatego też podjęcie trafnej decyzji jest w tym przypadku kluczowe. Konsultanci służą wiedzą, do której firmy z sektora MSP mają na rynku ograniczony dostęp, z uwagi na wysokie koszty takich usług – zaznacza Renata Haber, Kierownik Projektu POIG 5.2 ERP w Sekwencja Sp.  z o.o.
Firmy z sektora MSP zainteresowane przystąpieniem do projektu muszą się spieszyć. Projekt POIG 5.2 ERP, będzie dostępny jeszcze w 2014 roku, ale liczba miejsc jest ograniczona.

(źr. Sekwencja)

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.