Dodaj ogłoszenie o pracy


Poza systemami WMS są rozwiązania IT o znacznie szerszym zastosowaniu

Ręczne sterowanie przepływem materiałów w magazynie za pomocą kartki i długopisu jest dzisiaj nie do przyjęcia. Powszechność systemów klasy WMS całkowicie wyeliminowało ten sposób prowadzenia nawet najmniejszego magazynu. Ale, poza systemami WMS na rynku pojawiają się rozwiązania IT o znacznie szerszym zastosowaniu.


Narzędzia IT są jednym z ważniejszych kroków do optymalizacji pracy magazynu. Wzrost wydajności osiągany jest poprzez znaczną redukcję popełnianych błędów, lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej czy automatyczne sterowanie zadaniami wykonywanymi przez poszczególnych pracowników. Kompleksowy system pozwala lepiej zarządzać operacjami logistycznymi, skraca się czas kompletacji zamówień, a wszystkie procesy stają się przejrzyste. Uzyskana zostaje pełna kontrola nad stanem magazynowym, możliwy jest nawet dostęp do szczegółowych analiz prezentujących efektywność pracowników czy konkretnych pojazdów dostępnych we flocie magazynowej. Nie należy jednak traktować narzędzia informatycznego jako leku na wszystkie problemy z logistyką, z którymi zmaga się typowe przedsiębiorstwo. Droga do optymalizacji wymaga odważnych decyzji i chęci do zmian zarówno wśród kierownictwa, jak i szeregowych pracowników.


WMS i co dalej?
Zasadniczym zadaniem systemów klasy WMS jest kontrola stanu magazynowego oraz precyzyjna lokalizacja jednostek ładunkowych. Każdy ruch towaru jest automatycznie rejestrowany, a informacje takie jak maksymalny udźwig wózków widłowych, waga produktów czy data ich przydatności do spożycia konfrontowane są z przyjętą strategią magazynowania. Otrzymywana jest w ten sposób gwarancja, że odpowiednia ilość danego towaru zostanie dostarczona na czas we właściwe miejsce. Coraz więcej systemów informatycznych, projektowanych z myślą o specyfice pracy magazynu, zostaje rozbudowanych o dodatkowe funkcje. W ramach jednego produktu możliwe jest zaimplementowanie narzędzi do analizowania i raportowania, zarządzania flotą pojazdów magazynowych, a nawet sterowania pracą automatycznych wózków widłowych. Przykładowo MMS. firmy STILL posiada możliwość zdalnej kontroli nad trasami przejazdów i optymalizacji pokonywanych dystansów. Dzięki temu automatyczne wózki widłowe same uczą się jak jeździć wydajniej i efektywniej, redukując pobieraną energię. Możliwości, jakie oferują współczesne systemy informatyczne są ogromne. To, z których może i powinna skorzystać konkretna firma uzależnione jest od posiadanej przez nią infrastruktury, strategii rozwoju i planów inwestycyjnych.


Wdrożenie systemu informatycznego w magazynie to często skomplikowany proces, a o sukcesie decydują nie tylko rozbudowane funkcje narzędzi, ale przede wszystkim umiejętność dostosowania jego możliwości do potrzeb konkretnej firmy. Dlatego gotowe rozwiązania w tzw. „pudełku” nie istnieją, a decydując się na konkretny produkt, otrzymujemy pełną usługę wraz z strategią implementacji, kompleksowym doradztwem i samym wdrożeniem. Nowe środowisko pracy wymagać będzie także szkoleń dla personelu, który musi zrozumieć nowe standardy logistyczne. Cały proces od implementacji po sprawne funkcjonowanie może potrwać od kilku miesięcy do nawet roku. Jednak korzyści odczuwane są już w pierwszym kwartale po wdrożeniu.  Zwykle koszty inwestycji spłacają się przed upływem dwóch lat. Im większa skala logistyki wewnętrznej, tym szybciej osiąga się zwrot poniesionych nakładów.


(Autor: Szymon Smal, regionalny dyrektor handlowy w firmie STILL Polska)

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.