Dodaj ogłoszenie o pracy


Danuta Cholewa - Zamieniłam dziennik szkolny na dokument SAD

- Danuta Cholewa pełnomocnik zarządu ds. agencji celnych Trade Trans Sp. z o.o.

 

Zamieniłam dziennik szkolny na dokument SAD

 

- Do branży TSL trafiłam przypadkiem. Z wykształcenia jestem nauczycielką i to był mój wymarzony zawód. Najpierw ukończyłam  Studium  Wychowania Przedszkolnego po nim  Akademię Wychowania Fizycznego kierunek nauczycielski. 11 lat przepracowałam w szkole prowadząc lekcje w-f  oraz przez pewien czas biologii. Bardzo lubiłam swoją pracę, ale pewnego dnia wszystko się zmieniło - wspomina Danuta Cholewa.

 

Na początku lat dziewięćdziesiątych wiele osób mieszkających w okolicach przejścia granicznego z Niemcami w Świecku otrzymywało propozycję pracy w nowo powstających tam firmach spedycyjnych i agencjach celnych. Wśród takich osób znalazła się też Pani Danuta. -  Przejście graniczne w Świecku generowało oprócz masowego przepływu towarów, również nowe miejsca pracy. Moja siostra szukała pracy i poprosiła mnie abym pojechała z nią zobaczyć jak to wszystko wygląda, miałam wówczas wakacje. Po raz pierwszy wtedy weszłam do firmy spedycyjnej. Moja siostra otrzymała pracę prawie natychmiast, a ja spotkałam tam wielu swoich byłych uczniów. Pod koniec mojego urlopu  jedna z moich byłych uczennic, która pracowała w firmie spedycyjnej, przyjechała do mnie z propozycją pracy w spedycji. W pierwszej chwili byłam zaskoczona  nawet lekko zdezorientowana, ale po krótkim  namyśle postanowiłam spróbować. Tak zostałam pracownikiem firmy TM Team, późniejszy Transteam  - wspomina swoje pierwsze kroki w spedycji Danuta Cholewa.

Już po pierwszym dniu pracy nie żałowała swojej decyzji. Całodobowy ruch graniczny, poznawanie nowych ludzi i to z różnych części Europy i Świata pochłaniał całkowicie. - Pamiętam, że w naszym biurze mieliśmy jako jedyni wśród wszystkich firm przenośny telefon komertel (jeden z pierwszych telefonów przenośnych), z którego można było dodzwonić się  w każde miejsce na świecie. To powodowało ciągły ruch w naszym biurze, co umożliwiało poznawanie wielu ciekawych ludzi, którzy przekraczali granicę, a wśród nich byli znani artyści, politycy, sportowcy i  dziennikarze. To było fascynujące. - dodaje.

Po trzech latach spędzonych na granicy przyszedł czas na zmianę. Już jako doświadczony  agent celny, bo w między czasie p. Danuta zdała egzamin na agenta celnego i została wpisana na listę agentów celnych w ówczesnym Głównym Urzędzie Ceł, otrzymała propozycję pracy w Warszawie w Intercło – Energomontaż - Północ. Długo nie musiała się zastanawiać, skusiły ją nowe wyzwania i nowe miejsce zamieszkania. Opuściła Świecko i przeniosła się do Warszawy. Praca w nowej firmie nie trwała długo, bo zaledwie pół roku. Pojawiły się inne wyzwania. Odpowiadając na ogłoszenia prasowe Przedsiębiorstwa Spedycyjnego Trade Trans, otrzymała zadanie stworzenia agencji celnej w Warszawie dla tej firmy, która to była kolejnym miejscem świadczenia usług przez PS Trade Trans. – Byłam jej  pierwszym pracownikiem, z którym jestem do dzisiaj związana. - wspomina Danuta Cholewa.
Wkrótce przyszedł pierwszy awans na kierownika agencji celnej firmy, a po kilku latach zarząd mianował ją pełnomocnikiem ds. agencji celnych. Taką funkcję pełni do dzisiaj, zarządza i odpowiada merytorycznie za działalność 15 oddziałów agencji celnych w całym kraju, w których pracuje 70 osób.  Jak sama mówi, dzisiaj nie wyobraża sobie pracy w innej branży, albo w innym sektorze usług TSL. - Pomimo, że było wiele zawirowań i trudności, nigdy nie żałowałam swoich decyzji o zmianie zawodu i miejsca zamieszkania. - mówi.

 

Mieszkając już  w Warszawie, ukończyła dodatkowo Podyplomowe Studia Administracji Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego  oraz  Podyplomowe Studia Europeistyki również na Uniwersytecie Warszawskim. Nie tylko pokochała nowe miejsce pracy i zamieszkania, ale też stała się fanką piłkarskiego klubu Legia Warszawa. Jest wielką zwolenniczką kibicowania, a nie "kibolowania". Jej marzeniem są pełne stadiony fajnych kibiców od przedszkolaka do seniora. Jak na wf-istkę przystało jest miłośniczką sportu, oprócz piłki nożnej lubi też inne dyscypliny  szczególnie siatkówkę i sporty zimowe. - Zawsze gorąco kibicuję wszystkim sportowcom reprezentującym Polskę na arenie międzynarodowej. - mówi. Sama  jeździ na rowerze  uwielbia  spacery, w tym wędrówki po polskich górach. Marzy o podróży do Meksyku, a w wolnych chwilach powiększa swoją domową uprawę zielonych kwiatów.

 

Opr. Beata Trochymiak

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.