Konto pracodawcy


Kobiety w logistyce - co je motywuje a co zniechęca do działania?

 

 

 

Gdy poszukiwałam odpowiedzi na pytanie: „Co motywuje, a co zniechęca do działania kobiety w logistyce?” zdałam sobie sprawę, że być może w tak sformułowanym pytaniu zawarta jest sugestia, że motywacje kobiet w branży TSL różnią się od motywacji pracujących tam mężczyzn. A przecież może się okazać, że motywacje te są zbliżone, że nie mają płci i że nie ma sensu dzielić ich na „kobiece” i „męskie”. Tym bardziej, że taki podział niesie za sobą ryzyko patrzenia na motywacje przez pryzmat stereotypów i zastanawiania się np.” Dlaczego kobiety, z natury delikatne i wrażliwe, chcą pracować w tak "trudnej i wymagającej szczególnych umiejętności branży?”. Podobnym stereotypem jest również postrzeganie logistyki jako „branży typowo męskiej”.

 

Rozmawiałam z kobietami, które z pasją i z sukcesem pracują w logistyce, na różnych stanowiskach i w różnych firmach. Okazało się, że ich motywacje, chociaż różnorodne, cechuje pewien trend. Zdecydowanie wiodącymi są chęć i gotowość podejmowania wyzwań i ciągłego „podnoszenia poprzeczki” (w znaczeniu ciągłego doskonalenia umiejętności i poprawiania wyników). Równie ważna jest potrzeba bycia docenioną, przy czym należy podkreślić, że chodzi o bezpośredni zwerbalizowany przekaz, w którym jest jasno powiedziane, że wysiłek czy sukces został dostrzeżony i doceniony. Istotnym „motorem” do działania jest poczucie bycia wynagradzaną adekwatnie do osiąganych wyników, posiadanych umiejętności, wiedzy i doświadczenia.

 

Pozytywnie wpływa także możliwość zachowania równowagi między życiem zawodowym a osobistym i oczywiście dobre partnerskie relacje w pracy. Na szczególną uwagę zasługuje, podkreślane w wielu rozmowach, dążenie kobiet do brania odpowiedzialności za całokształt realizowanego przedsięwzięcia, gdy motywacją do działania staje się świadomość bycia obdarzoną zaufaniem i, co za tym idzie, również samodzielnością i niezależnością.

Wśród czynników „zniechęcających” do działania znalazł się motyw doceniania „mimo że...”. Chodzi o wszelkie sformułowania typu : „Świetnie sobie Pani radzi w branży logistycznej, mimo że jest Pani kobietą”. Mogłoby się wydawać, że dla niektórych takie stwierdzenie stanowi zachętę do rywalizacji, do udowodnienia, że jest się równie dobrą bądź lepszą. Jednak Panie, z którymi rozmawiałam, nie podzielały tej opinii. Nie zapominajmy, jak ważną motywacją są dobre partnerskie relacje, którym owo docenianie „mimo że ...” na pewno nie sprzyja.

   

Motywowanie jest sztuką, wymaga wiedzy o tym, co kogo motywuje i umiejętności „zagrania na właściwych strunach”, jak w grze na skrzypcach. Motywowanie jest sztuką tym trudniejszą, że nasze motywacje się zmieniają, wraz z naszym rozwojem osobistym i zawodowym. Nawiązując do tego muzycznego porównania można powiedzieć, że  tytułowe pytanie o motywacje kobiet w logistyce dostarcza nam również wiedzy o tym, co „gra”, a co „nie gra” w tej branży.

 

Autor: Barbara Mroz niezależny doradca personalny

 

Zobacz także:
kobiety w logistyce
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
Poznajcie laureatki tytułu „Kobieta w Logistyce 2018”
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Wyjęcie karty z tachografu – kiedy kierowca może to zrobić?
Europejski Urząd ds. Pracy - będzie kontrolować polskich kierowców w Europie
Bezpieczna podróż naszych dzieci w wakacje – jak o to zadbać?
Dobre auto z drugiej ręki – jak je rozpoznać w gąszczu ofert?
Jak skutecznie zarządzać „ogonem zakupowym”? - case study
Jakie są prawa i obowiązki pracowników przy kontrolach zwolnień lekarskich
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Tureckie sklepy powalczą o polskich klientów - debiutują zagraniczne platformy handlowe
Alimenciarze zza kółka nie uciekną od płatności
Co raz mniej upadłości firm – w maju 2019 spadek o 4,5 proc.
Przejścia graniczne pod kontrolą - NIK zbiera opinie internautów
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
W Czechach już niedługo ruszy satelitarny system opłat drogowych - jesteś gotowy ...
Kuehne+Nagel podpisał umowę z wiedeńskim lotniskiem na obsługę farmaceutyków
Raben w trosce o zmiany klimatyczne inwestuje w proekologiczne pojazdy
FM Logistic ogłasza wyniki za rok 2018/19
Dachser otworzył kolejny oddział w Azji Południowej
Accolade zapowiada budowę kolejnych powierzchni magazynowych w Polsce
M7 przejęło Eurologis Centrum Logistyczne
Poczta Polska testuje RFID w identyfikacji przesyłek
Agility partnerem logistycznym wyścigów Porsche Carrera Cup Asia
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC