Dodaj ogłoszenie o pracy


Jak zostać spedytorem lotniczym nie mając doświadczenia?

Wyznaczanie celów i konsekwentne dążenie do ich realizacji to najlepszy sposób na spełnienie marzeń. Dobrym przykładem tego jest Wojciech Brzeźniak, student Wyższej Szkoły Logistyki, który marzył o tym, aby swoje życie zawodowe związać z transportem lotniczym. Udało się szybciej niż myślał, dzisiaj pracuje w dziale spedycji lotniczej w firmie Kuehne+Nagel na poznańskiej Ławicy.
Historia Wojtka Brzeźniaka pokazuje, że dobra inwestycja w siebie i swoje pasje popłaca.
 
- Decydując się na studia na WSL w Poznaniu po cichu liczyłem, że dzięki tak szeroko zakrojonej współpracy uczelni z firmami działającymi w branży logistycznej uda mi się znaleźć pracę w zawodzie – mówi Wojtek. Kto by pomyślał, że wydarzy się to tak szybko?
Wszystko zaczęło się od konsultacji w Biuro Praktyk i Karier Zawodowych WSL. Podczas spotkania, student szczegółowo opowiedział o sobie, swoich planach, dotychczasowych osiągnięciach i o wymarzonym zawodzie - spedytora lotniczego. Akurat, wkrótce po tej rozmowie, zapotrzebowanie na tzw. „lotnika” zgłosiła, współpracująca z WSL firma Kuehne+Nagel.  Po rekomendacji i przedstawianiu kandydatury studenta, Wojtek został zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Kilka tygodni później wstąpił w szeregi działu spedycji lotniczej Kuehne+Nagel, który dziś niemal w całości składa się ze studentów i absolwentów WSL. Operator logistyczny Kuehne+Nagel angażuje się w tę współpracę na wielu polach. Specjaliści i menedżerowie z firmy goszczą na wykładach dla studentów WSL, podczas konferencji prezentują efekty swojej codziennej pracy, przybliżają najciekawsze zagadnienia z praktyki logistycznej, dzielą się swoim doświadczeniem. Przygotowaniu do podjęcia pracy służą staże i praktyki, oferowane wyróżniającym się studentom, a także spotkania i warsztaty z pracownikami działu HR.
 
Wiesz czego chcesz? To połowa sukcesu...
Drugim ważnym czynnikiem jest postawa studenta. Ambicja, odpowiedzialność i zaangażowanie to cechy najbardziej pożądane od tych, którzy chcą wejść na rynek pracy i poszukują swojej ścieżki rozwoju zawodowego. To właśnie do osób, które już od pierwszych lat studiów zabiegają o kontakty z przedsiębiorcami, praktyki i staże oraz odwiedzają Biuro Karier, mają szanse najszybciej znaleźć wejść na rynek pracy w wymarzonym zawodzie.
 
- Poszukujemy ludzi proaktywnych, zaangażowanych, zdecydowanych na podjęcie wyzwania, nastawionych na ciągłe doskonalenie – mówi Anita Koralewska-Ratajczak, dyrektor HR w firmie  Kuehne+Nagel. Dzięki współpracy z uczelnią, znajdujemy takich pracowników. Już 20 proc. załogi w centrali Kuehne+Nagel w Gądkach to absolwenci WSL. Są wśród nich olimpijczycy, studenci
po praktykach i stażach. Osoby te pracują we wszystkich niemalże działach naszej firmy.
 
Jednym z tych aktywnych, konsekwentnych i zaangażowanych studentów okazał się właśnie Wojtek Brzeźniak, który spełnia swoje zawodowe marzenia. Wyższa Szkoła Logistyki wspiera młodych logistyków na starcie kariery zawodowej, planując na kolejny rok akademicki rozszerzenie współpracy z przedsiębiorstwami, a w Kuehne+Nagel pojawiają się kolejni pracownicy
z rekomendacją uczelni.
 
Nowa specjalność - transport i spedycja
Dobra współpraca i zapotrzebowanie na wykwalifikowanych spedytorów zaowocowały powstaniem nowej specjalności. Studenci WSL, którzy wybiorą „Transport i spedycję”, spotkają na zajęciach praktyków na co dzień pracujących w podstawowych gałęziach transportu: drogowym, szynowym, lotniczym, morskim oraz intermodalnym. W czasie trzech lat studiów mogą zdobyć certyfikat kompetencji zawodowej w zakresie transportu drogowego rzeczy i transportu drogowego osób, ponieważ zakres tematyczny specjalności obejmuje  zagadnienia, wymagane na egzaminie na ten certyfikat.
(źr. opr. za inf. WSL)
 
Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.