Dodaj ogłoszenie o pracy


Popyt na specjalistów w TSL nie słabnie!

 

 

Z badania dynamiki zatrudnienia przeprowadzonego przez Antal Global Snapshot jasno wynika, że optymizm pracodawców w Polsce nieco zmniejszył się w porównaniu z poprzednią edycją badania. Jednak pracodawcy z branży Transport, Spedycja i Logistyka wciąż poszukują specjalistów i menedżerów.


W IV kwartale rekrutacje specjalistów i menedżerów deklarowało 52proc. firm (w por. do 58 proc.). Plany zatrudniania na początku 2013 r. ma 48 proc. respondentów. Pozytywnym znakiem jest stabilizacja wskaźnika zwolnień na stosunkowo niskim poziomie 16 proc. i prognoza na poziomie 17 proc. Pracodawcy wciąż poszukują wykwalifikowanych pracowników, choć z zatrudnianiem na dużą skalę wstrzymują się w oczekiwaniu na spodziewaną już w II kwartale poprawę sytuacji gospodarczej.
- Większość firm jest nadal zainteresowana bieżącymi informacjami dotyczącymi dostępności kandydatów. Na razie prowadzone rekrutacje na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie związane są głównie z rozpoczętymi już w zeszłym roku projektami, ale otrzymujemy sygnały, że już niedługo najbardziej innnowacyjne i dalekowzroczne firmy planują nowe inwestycje, co wpłynie na ponowny wzrost dynamiki zatrudnienia – komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

 

W branży Transport, Spedycja i Logistyka plany zatrudnienia specjalistów i menedżerów w I kwartale 2013 r. zadeklarowało 43 proc. pracodawców. Jednocześnie tylko 14 proc. planowało zwolnienia.
- Logistyka jest barometrem, który pokazuje jak wyglądają tendencje rynkowe. Ponieważ sytuacja gospodarcza stała się nieco trudniejsza, dynamika zatrudnienia specjalistów i menedżerów w tej branży nieznacznie się zmniejszyła. Jednak wraz ze spadkiem liczby pracodawców planujących zatrudnienie, spadła również liczba przedsiębiorstw chcących zwalniać w pierwszym kwartale. To wskazuje na stabilizację. Warto zwrócić uwagę, że coraz częściej popularne staje się też zatrudnienie kontraktowe – zauważa Fabian Pietras, starszy konsultant Antal Engineering & Operations.


Polska na tle świata
Kolejna edycja badania Antal Global Snapshot potwierdza dalsze przesunięcie aktywności rekrutacyjnej z tzw. gospodarek zachodnich do krajów uznawanych za gospodarki rozwijające się. Pośród badanych przez Antal International krajów, gdzie najwięcej firm zgłasza zapotrzebowanie na specjalistów i menedżerów, trzy leżą w Afryce – Botswana, Nigeria i Ghana. Z kolei na najniższych pięciu pozycjach znajdziemy aż cztery kraje członkowskie Unii Europejskiej: Portugalię, Włochy, Niemcy oraz Hiszpanię
- Polska pod kątem odsetka firm planujących zatrudnienie specjalistów i menedżerów w I kw. plasuje się w środku rankingu. Jednak biorąc pod uwagę również niski odsetek planowanych zwolnień można powiedzieć, że należy do jednych z najbardziej stabilnych rynków pracy – komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

(źr. Antal Global Snapshot)

 

O badaniu
Trzynasta edycja badania Antal Global Snapshot przedstawia dane pozyskane w rozmowach z 16 832 przedsiębiorstwami z 52 krajów Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk. Badanie przeprowadzono metodą CATI i CAWI. W anonimowym badaniu udział wzięli zarówno główni kierownicy, dyrektorzy, menedżerowie, jak i pracownicy działów HR przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych i instytucji finansowych. W Polsce badanie objęło grupę 2743 pracodawców i przeprowadzone było w terminie od 8 października do 30 listopada 2012 r.

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.