Dodaj ogłoszenie o pracy


Popyt na powierzchnie magazynowe w Polsce nie słabnie

Firma doradcza Colliers opublikowała raport dotyczący podsumowania pierwszego półrocza 20112 na rynku powierchni magazynowych. Raport podsumowuje sytuację na rynku powierzchni magazynowych pod względem podaży i popytu, dostępnych powierzchni oraz stawek czynszów. Analiza obejmuje Warszawę oraz pozostałe duże miasta regionalne.

 

Na koniec I połowy 2012r. całkowite zasoby powierzchni magazynowych w Polsce osiągnęły poziom ponad 7,12 mln m². Od stycznia do końca czerwca na rynek dostarczono około 290 tys. m² nowoczesnej powierzchni magazynowej. Od początku roku popyt na powierzchnie magazynowe wykazywał tendencję wzrostową i na koniec czerwca osiągnął poziom ponad 723 tys. m² wynajętej powierzchni magazynowych. Największy udział w rynku stanowiły nowe umowy oraz renegocjacje odpowiednio 52 proc. i 34,8 proc. Największym zainteresowaniem wśród najemców cieszył się Górny Śląsk, Centralna Polska i Poznań.

 

Współczynnik pustostanów w porównaniu do pierwszego półrocza 2011r. nieznacznie się obniżył i na koniec czerwca 2012r. wynosił 11,5 proc. Najniższy współczynnik powierzchni niewynajętej odnotowano w Toruniu, gdzie obecnie brak jest powierzchni na wynajem, jak również w Poznaniu i na Górnym Śląsku – w obu regionach współczynnik pustostanów ukształtował się na poziomie dużo poniżej 5proc. Współczynnik powierzchni niewynajętej w Polsce w porównaniu do analogicznego okresu roku 2011 uległ obniżeniu o 1,4 p.p i na koniec II kwartału 2012 wyniósł 11,5 proc. W roku 2011 czynsze za powierzchnie magazynowe ustabilizowały się na większości rynków. Pierwsza połowa roku 2012 to generalnie kontynuacja tego trendu, chociaż niewielkie wzrosty czynszów odnotowaliśmy na rynku Gdańskim, Wrocławskim, Poznańskim i na Górnym Śląsku.

 

 

Obecnie w całej Polsce w budowie znajduje się około 251 tys. m² nowoczesnej powierzchni magazynowej. Najwięcej powierzchni buduje się na Górnym Śląsku i w Poznaniu, z kolei braki nowych inwestycji obserwujemy w warszawskiej strefie I i III, w Toruniu oraz w Szczecinie.

Prognozy Colliers dla rynku powierzchni magazynowych na najbliższe miesiące są obiecujące.
 - Ze względu na ciągle rosnące zapotrzebowanie na nowoczesną powierzchnię magazynową, obserwujemy dalszy spadek współczynnika powierzchni niewynajętych na wybranych rynkach, co z kolei może się przyczynić do wzrostu stawek czynszów. Obiekty będące aktualnie w realizacji są w przeważającej większości już wynajęte. Deweloperzy jednak nadal posiadają wiele gruntów przygotowanych pod nowe inwestycje magazynowe, które mogą odpowiedzieć na zapotrzebowanie przyszłych Najemców – komentuje Maciej Chmielewski, Partner w Dziale Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych Colliers.

 

W nadchodzącym półroczu nie przewiduje się większych zmian na rynku nieruchomości magazynowych. Spodziewane jest natomiast pewne spowolnienie w kontekście inwestycji spekulacyjnych, na rzecz budynków typy BTS. Szacuje się, że popyt na większości rynków będzie nadal utrzymywał się na stabilnym, stosunkowo wysokim poziomie. Współczynnik pustostanów na większości rynków nadal będzie wykazywał tendencję spadkową. Można oczekiwać, że stawki czynszu w związku z malejącym współczynnikiem powierzchni niewynajętej będą wykazywały tendencję wzrostową na większości rynków.

 (żr. Colliers)

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.