Dodaj ogłoszenie o pracy


Rynek pracy pogorszy się na jesieni - bezrobocie do 14 proc.


Po wakacjach sytuacja na rynku pracy będzie trudniejsza. Pracodawcy RP alarmują, że sprawdzają się ich przewidywania dotyczące  trudnej sytuacji na rynku pracy, która nastąpi jesienią tego roku. Do końca roku bezrobocie może osiągnąć poziom nawet 13,5–14 proc.

 

Co prawda w kwietniu i maju odczyty stopy bezrobocia były lepsze niż w poprzednich miesiącach, jednak gorsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

– Już po exposé Prezesa Rady Ministrów alarmowaliśmy, że podniesienie wymiaru składki rentowej po stronie pracodawców w połączeniu ze spowolnieniem gospodarczym odbije się na pracownikach. I niestety mieliśmy rację – mówi ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki. Aktualny spadek stopy bezrobocia ma oczywiście podłoże sezonowe. Przypomnijmy, że w kwietniu 2011 roku wynosiła ona 12,8 proc., w maju zaś – 12,4 proc., a w bieżącym roku odpowiednio: 12,9 proc. i 12,6 proc. Trzeba przy tym pamiętać, że dodatkowym czynnikiem sezonowym obniżającym bezrobocie w tym roku było Euro 2012.

 

– Nie należy mieć złudzeń – najpóźniej we wrześniu bezrobocie zacznie rosnąć – mówi Rogowiecki i dodaje, że do końca roku może ono osiągnąć poziom 13,5–14 proc. W takiej sytuacji niezbędne jest pilne podjęcie przez rząd decyzji o uruchomieniu aktywnych instrumentów walki z bezrobociem. Pieniądze na ten cel są. Niestety środki Funduszu Pracy nadal leżą „zamrożone” przez Ministra Finansów. – Ewentualne uruchomienie 400–500 mln zł to kropla w morzu potrzeb. Ponadto przedsiębiorcom w czasach niepewności rynkowej trudno jest podjąć decyzje o zwiększeniu zatrudnienia, w sytuacji gdy sztywne przepisy nie pozwolą mu na elastyczne reagowanie na dynamikę rynkową – mówi ekspert Pracodawców RP.

 

(źr. Pracodawcy RP)

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.