Dodaj ogłoszenie o pracy


Konsumpcja w Polsce nie słabnie, ale bezrobocie nie spada

Główny Urząd Statystycznym podał wyniki sprzedaży detalicznej, która wzrosła w październiku tego roku o 4,1 proc. w stosunku do września i 11,2 proc. w ujęciu rocznym. Natomiast bezrobocie utrzymuje się na stabilnym poziomie od czerwca w granicach 11,8proc.

 

Zdaniem Pracodawców RP spodziewana II fala kryzysu w Europie i spowolnienie gospodarcze w Polsce nie przestraszyły gospodarstw domowych na tyle, by ograniczały konsumpcję. - Może to częściowo wynikać ze stabilności poziomu bezrobocia, kształtującego się na poziomie 11,8proc. od czerwca. Pracujący najprawdopodobniej nie obawiają się utraty zatrudnienia i nie czują się zmuszeni do ograniczenia wydatków.
- Gdyby popyt krajowy miał okazać się tak odporny na negatywne impulsy, mogłoby to uchronić polską gospodarkę przed skutkami oczekiwanego spadku koniunktury w Europie. Znaczenie konsumpcji sektora prywatnego rośnie właśnie ze względu na planowane na przyszły rok oszczędności w wydatkach publicznych - mówi ekspert ds. gospodarczych Pracodawców RP, Olga Dzilińska.

Z drugiej strony Pracodawcy RP zwracają uwagę na to, że ponad 4-procentowa inflacja mogła zniekształcić przytoczone dane. Ponadto GUS nie uwzględniał podmiotów zatrudniających poniżej 9 osób, podczas gdy w polskim handlu detalicznym odgrywają one dość istotną rolę. Z prognozami warto więc wstrzymać się do publikacji informacji o wielkości PKB.

 

Również jeśli chodzi o dane dotyczące bezrobocia, zdaniem Pracodawców RP opublikowane przez GUS wskaźniki za październik - stopa bezrobocia 11,8 proc., poddają w wątpliwość możliwość osiągnięcia założonego w projekcie ustawy budżetowej na 2012 r. poziomu 10,9 proc.
Pracodawcy RP apelują do rządu o natychmiastowe podjęcie działań w celu skłonienia  pracodawców do zwiększania zatrudnienia.
- Tymczasem wobec spodziewanego spowolnienia gospodarczego, rząd planuje zwiększenie kosztów pracy poprzez podniesienie składki rentowej po stronie pracodawcy, co w skali całego kraju ma kosztować przedsiębiorców ok. 5 mld zł. - mówi ekspert gospodarczy Pracodawców RP Olga Dzilińska. W rezultacie firmy podejmując decyzję o zatrudnieniu będą musiały uwzględnić zwiększone koszty i wynikający ze sztywnego prawa pracy brak możliwości szybkiej reakcji na ewentualne problemy związane z sytuacją makroekonomiczną. - Trudno spodziewać się, by w takiej sytuacji bezrobocie samorzutnie spadło o założone przez rząd 0,9 proc. w ciągu zaledwie dwóch miesięcy - dodaje Dzilińska.

Okazuje się także, że obcięcie środków na finansujący aktywne formy promocji zatrudnienia Fundusz Pracy było poważnym błędem. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, urzędy pracy w pierwszych trzech kwartałach br. skierowały na staże do pracodawców zaledwie 98,3 tys. bezrobotnych, co oznacza że obcięcie środków na ten cel o 58 proc. przełożyło się na 60-procentowy spadek działalności. Tymczasem to właśnie brak doświadczenia zawodowego jest jednym z najczęstszych przyczyn powodujących problemy ze znalezieniem pracy - zwłaszcza wśród ludzi młodych i powracających na rynek pracy. W tym kontekście z zadowoleniem należy przyjąć informację o przyjęciu w projekcie tzw. ustawie okołobudżetowej zwiększenia o 200 mln zł środków na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu.
(źr. Pracodawcy RP)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.