Dodaj ogłoszenie o pracy


Wynagrodzenia handlowców w branży TSL - nie takie złe na tle rynku?

Trzy pytania do Jacka Siennickiego z HRM partners S.A.

Jak wygląda poziom wynagrodzeń handlowców w branży TSL na tle innych branż?

- Na tle rynku ogółem (wszystkie branże), wynagrodzenia handlowców z branży TSL wyglądają dosyć atrakcyjnie. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze TSL - 6500 PLN miesięcznie - jest wyższe od mediany dla rynku ogółem o blisko 750 PLN. Wynagrodzenia oferowane w sektorze produkcyjnym są niższe niż w sektorze TSL - wynoszą od 4500 PLN do 7000 PLN. Sektor bankowy oferuje zbliżony, chociaż nieco wyższy poziom wynagrodzeń od 5400 PLN do 8200 PLN.

Jakie są ogólne tendencje w wynagradzaniu handlowców w TSL?

- Standardem są bardzo wysokie poziomy premii docelowych. Kształtują się w przedziale od 25 do 50 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Oznacza to, że bardzo duża część wynagrodzenia handlowców to premie i nagrody. Podstawy zazwyczaj nie są tak wysokie jak np. w sektorze produkcyjnym lub bankowym.

Jak zmienia się poziom wynagrodzeń dla handlowców w TSL i jaka jest średnia płaca na tym stanowisku?
- Poziom wynagrodzeń handlowców w sektorze TSL w roku 2013, w porównaniu do roku 2012 wzrósł o ok. 4,2 proc. Był to zbliżony do średniego wzrost wynagrodzeń dla wszystkich stanowisk ogółem (4-4,2 proc.). W wielu firmach nastąpiły zmiany w systemach premiowych, nowe zasady premiowania zostały wprowadzone w celu zmobilizowania pracowników do osiągania lepszych rezultatów handlowych. Branża podchodzi bardzo optymistycznie do planów na rok 2014, co ma związek z planami firm np. z sektora produkcyjnego odnośnie likwidacji działów logistyki / magazynowania i transportu na rzecz outsourcingu tych usług. Średni poziom wynagrodzeń handlowców w sektorze TSL to przedział 5250 - 7750 PLN miesięcznie. Nie oznacza to, że nie można zarobić więcej - wynagrodzenia doświadczonych handlowców mogą sięgnąć 12000 PLN miesięcznie. W tej kwocie mamy zarówno podstawę, jak i wynagrodzenie zmienne - premie i nagrody.

Opr. Anna Galewska, Pracujwlogistyce.pl

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.