Dodaj ogłoszenie o pracy


Pekaes SA zatrudnił nowego dyrektora operacyjnego

Dariusz Walczak, doświadczony manager z ponad 20-letnim stażem w logistyce objął stanowisko dyrektora operacyjnego Pekaes SA od 15 lipca 2013 r.
 
Nowy dyrektor operacyjny będzie współodpowiedzialny za wdrożenie strategii rozwoju spółki oraz zapewnienie najwyższego standardu wykonania usług, które firma oferuje swoim Klientom. To jedno z kluczowych stanowisk w strukturze organizacyjnej spółki. Dariusz Walczak posiada 20-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania logistyką, łańcuchem dostaw oraz zarządzania operacyjnego. W latach 1993 - 2004 miał swój udział w rozwoju firmy Raben w Polsce, pełniąc kolejno funkcje menedżera logistyki, dyrektora logistyki i dyrektora rozwoju biznesu Grupy Raben. Następnie zarządzał dystrybucją krajową i transportem międzynarodowym w Cadbury Wedel oraz procesami logistyki i obsługi klienta w regionie Cadbury Europa Środkowa. Jako dyrektor ds. operacyjnych MGL METRO GroupLogistics Polska współtworzył oraz zarządzał magazynowymi, platformowymi i transportowymi systemami dostaw scentralizowanych Grupy METRO.
 
Jest absolwentem Wydziału Maszyn Roboczych i Pojazdów Politechniki Poznańskiej. Ukończył studia podyplomowe w zakresie Zarządzania Przedsiębiorstwami na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu oraz uzyskał dyplom Executive Master of Business Administration w Helsinki School of Economics.
Prywatnie Dariusz Walczak jest żonaty, ma dwójkę dzieci, z którymi spędza każdą wolną chwilę. Lubi podróżować, najchętniej do Hiszpanii i Portugalii.
 
- PEKAES to silna i nowoczesna firma spełniająca międzynarodowe standardy w swojej branży. Jesteśmy nastawieni na znaczący rozwój na polskim rynku logistycznym. Aby  tego dokonać potrzeba nam doświadczonych ludzi o najwyższych standardach pracy. Jestem przekonany, że Dariusz Walczak będzie skutecznie realizował ambitne cele naszej organizacji - mówi Maciej Bachman, Prezes Zarządu PEKAES.
(źr. Pekaes SA)
 
Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.