Dodaj ogłoszenie o pracy


Europejska Nagroda za koncepcję Stabilnego Rozwoju w Transporcie dla Renault Trucks

Pierwsza edycja konkursu „Europejska Nagroda za Koncepcję Stabilnego Rozwoju w Transporcie”, zorganizowana przez niemieckich wydawców z Grupy Huss-Verlag w Monachium, została przyznana firmie Renault Trucks, autorowi programu „Optifuel Solutions”, który został doceniony za swoją wysoką skuteczność.

 

Program Optifuel Solutions Renault Trucks, został nagrodzony w kategorii „Usługi dla pojazdów użytkowych”. Jury było pod wrażeniem skuteczności rozwiązań Programu Optifuel w redukcji szkodliwego wpływu paliwa na środowisko, poprzez obniżenie jego zużycia.

Optifuel Solutions  to kompilacja Optifuel Technology, najlepszej technologii z zakresu oszczędności paliwa oferowanej przez Renault Trucks, Optifuel Training, programu szkoleniowego dla kierowców z zakresu ekonomicznej jazdy oraz Optifuel Infomax, bezkonkurencyjnego narzędzia mierzącego i analizującego poziom konsumpcji paliwa. Pod koniec zeszłego roku, podczas oficjalnej ceremonii zorganizowanej w Monachium, Stefan Schall, Dyrektor Niemieckiego Oddziału Renault Trucks, odebrał nagrodę za pierwsze miejsce w kategorii “Usługi dla pojazdów użytkowych”. 

 

Niezależne jury składające się ze znanych przedstawicieli świata nauki, biznesu i mediów podkreśliło, że znaczący wpływ na decyzję o przyznaniu nagrody Renault Trucks za Optifuel Solutions, miała  wysoka skuteczność w obniżaniu zużycia paliwa. Jury wspomniało także o nowatorskim podejściu Renault Trucks jeśli chodzi o oszczędności w spalaniu. Program Optifuel Solutions został wprowadzony w 2007 roku i z czasem udowodnił swoją skuteczność w konsekwentnym obniżaniu szkodliwego wpływu transportu drogowego na środowisko. Firma została wyróżniona za wynik 6,4proc. redukcji w zużyciu paliwa (potwierdzonego certyfikatem niemieckiego TÜV w 2009) w Premium Optifuel.

Kryteria, na podstawie których wyłania się laureata Europejskiej Nagrody za Koncepcję Stabilnego Rozwoju w Transporcie”, oparte są na trójwymiarowym modelu zdefiniowanym w 1983 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych, który uwzględnia aspekty ekonomiczny, ekologiczny oraz społeczny.
(źr. Renault Trucks)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.