Dodaj ogłoszenie o pracy


TNT uruchomił pierwszy mobilny oddział

Firma kurierska TNT Express uruchomiła pierwsze mobilne przedstawicielstwo. Celem tego innowacyjnego rozwiązania jest zwiększenie efektywności operacji kurierskich przy jednoczesnym odciążeniu zatłoczonego centrum miasta. Ten eksperyment potrwa minimum trzy miesiące.

Ten pierwszy mobilny oddział zlokalizowano w Brukseli, w okolicach Parc du Cinquantenaire – parku w środkowo-wschodniej części miasta. Przesyłki dostarczają do klientów elektryczne pojazdy trójkołowe – trycykle. Zastąpiły one trzy ciężarówki, obsługujące dotychczas dzielnice: Schaarbeek, Etterbeek, Saint-Josse-ten-Noode i każdego tygodnia pokonujące trasę 900 km. Zmiana środków transportu oznacza odciążenie centrum miasta i ograniczenie emisji CO2 oraz hałasu.

Nowy oddział to specjalnie zaprojektowana naczepa z dostosowanym wyposażeniem, pełniąca funkcję magazynu oraz punktu sortowania. Podzielono ją na cztery części: załadunkową, rozładunkową, sortowania oraz biurową. Oddział, który może pomieścić 11 kontenerów, wyposażono w specjalną windę, ułatwiającą załadunek i rozładunek przesyłek.

Każdego dnia mobilny oddział pokonuje trasę od centrum przeładunkowego TNT na lotnisku w Brukseli do Parku Cinquantenaire. Podczas podróży przedstawicielstwo ma wymiary standardowej ciężarówki: 14 x 2,5 m. Zaparkowany, automatycznie zwiększa rozmiary do 14 x 6,5 m. Trycykle pobierają tu przesyłki i rozwożą je do adresatów w trzech wspomnianych dzielnicach. W efekcie towary dla sklepów i biur, zlokalizowanych w przeciążonych dzielnicach, są dostarczane szybciej niż w pierwotnym modelu.

Operatorem trycykli jest firma Ecopostale, zaś całe przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Straightsol – projektu finansowanego przez Komisję Europejską.

(źr. TNT Express)

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.