Dodaj ogłoszenie o pracy


TNT zwiększa zatrudnienie od menadżerów po stanowiska operacyjne

Firma kurierska TNT Express intensyfikuje działania rekrutacyjne. Frima poszukuje osób na różnorodne stanowiska: od menedżerskich po operacyjne.
- Szukamy ludzi otwartych na wyzwania, elastycznych, dobrze komunikujących się z otoczeniem, zmotywowanych i zaangażowanych – mówi Tomasz Sehnal, specjalista ds. rekrutacji TNT Express.
TNT poszukuje m.in. Kierownika Filii w Radomiu, Handlowców (sprzedaż bezpośrednia), Przedstawicieli Handlowych (sprzedaż telefoniczna) - łącznie w 6 miastach, Pracownika Magazynu w Poznaniu, a także Kurierów (w 8 miastach). Firma oferuje pracę dla rozpoznawalnej marki oraz systemy wspierające rozwój zawodowy, np. szkolenia – sprzedażowe, językowe, specjalistyczne.
TNT Express jest laureatem brytyjskiego standardu ‘Investors in People’, potwierdzającego najlepsze praktyki w zakresie zarządzania personelem. Firma była wielokrotnie wyróżniana m.in. w programach „Inwestor w kapitał ludzki” oraz „Lider Zarządzania Zasobami Ludzkimi”. Pracownicy TNT postrzegają firmę jako przyjazne i bezpieczne miejsce pracy, w której pracownicy czują się częścią zespołu (stwierdziło tak odpowiednio 89 oraz 87 proc. zatrudnionych w TNT w wewnętrznym badaniu Voice, przeprowadzonym w 2012 roku).
(źr. TNT Express)
Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.