Dodaj ogłoszenie o pracy


Jens Pogensee wiceprezesem UPS Freight Forwarding w Europie

Firma UPS poinformowała, że Jens Poggensee, specjalizujący się w rynku transportowym od 32 lat, został wiceprezesem UPS Freight Forwarding w Europie. Na nowym stanowisku Poggensee będzie odpowiadał za strategię, wyniki oraz wzrost przychodów w obszarze usług spedycyjnych firmy w ponad 120 krajach i terytoriach w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce. Podlegać będzie bezpośrednio Cindy Miller, prezes UPS Europe.

Jednostka spedycyjna UPS obejmuje sprzedaż i realizację usług w zakresie frachtu lotniczego jak i morskiego oraz wyspecjalizowane usługi transportowe z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych związanych z obsługą klienta.
UPS oferuje cały asortyment globalnych usług frachtowych. Dzięki połączeniu niezawodności zintegrowanego dostawcy przesyłek ekspresowych z elastycznością spedytora, UPS dysponuje odpowiednim rozwiązaniem niezależnie od stopnia złożoności potrzeb spedycyjnych klienta.

Poggensee (51 lat), urodzony w Hamburgu (Niemcy), rozpoczął karierę w branży transportowej w 1981 roku, a do UPS dołączył w 2004 roku w wyniku przejęcia spółki Menlo Worldwide Forwarding. Odtąd pełnił szereg funkcji kierowniczych w dziedzinie działalności operacyjnej, sprzedaży i marketingu na szczeblu krajowym i regionalnym. Poggensee będzie pracować w europejskiej centrali UPS w Brukseli (Belgia).

(źr. UPS)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.