Dodaj ogłoszenie o pracy


1/5 pracowników Kuehne+Nagel to absolwenci poznańskiej WSL

Firma Kuehne+Nagel docenia absolwentów Wyższej Szkoły Logistyki. 21 proc. pracowników działów operacyjnych tej firmy stanowią właśnie absolwenci i studenci poznańskiej uczelni logistycznej. Ceni się nie tylko ich solidną wiedzę, ale także zaangażowanie i prawdziwą pasję.

Dzięki programowi partnerskiej współpracy z pracodawcami, który WSL od lat realizuje, globalny operator logistyczny Kuehne+Nagel, bierze aktywny udział w procesie praktycznego kształcenia studentów. Przynosi to wymierne korzyści obu partnerom. Kuehne+Nagel w Polsce zatrudnia ok. 1800 osób, w swoje szeregi chętnie przyjmuje tych najlepszych z dyplomem WSL. Obecnie, wśród pracowników operacyjnych z wyższym wykształceniem w działach spedycji drogowej, morskiej i lotniczej oraz w logistyce kontraktowej aż 30 proc. to osoby z dyplomem Wyższej Szkoły Logistyki.

Zatrudnienie na stanowisku specjalisty w międzynarodowej firmie to szczęśliwy finał, zwrot inwestycji, które podejmuje i student, i pracodawca. Początek drogi do kariery w logistyce to najczęściej udział w praktykach i stażach studenckich, na które Kuehne+Nagel regularnie rekrutuje studentów WSL. To także odkrywanie i realizowanie swojej logistycznej pasji. Menedżerowie Kuehne+Nagel kilka razy w ciągu roku goszczą na różnego rodzaju konferencjach i spotkaniach ze studentami i uczniami szkół średnich. Dzielą się ekspercką wiedzą i doświadczeniem, swą obecnością podnosząc merytoryczną wartość wykładów czy warsztatów.

Bezpośredni kontakt studenta czy ucznia szkoły średniej z potencjalnym pracodawcą pozwala lepiej planować dalsze decyzje zawodowe i edukacyjne. Do oczekiwań przedsiębiorców w WSL dostosowuje się także programy kształcenia. Kuehne+Nagel jasno definiuje, jakich kompetencji i umiejętności wymaga od absolwenta-kandydata, jest cennym źródłem informacji o światowych trendach w branży logistycznej, dostarcza materiały dydaktyczne, przez to realnie wpływa na proces edukacyjny.
- Uczelnia stymuluje młodych ludzi do zdobywania nowych umiejętności i wiedzy oraz kształtuje ich proaktywną postawę – mówi Anita Koralewska-Ratajczak, HR Manager Kuehne+Nagel  Są to kluczowe kompetencje, dzięki którym można zaistnieć na dzisiejszym rynku pracy. Kuehne+Nagel stwarza młodym ludziom szansę rozwoju zawodowego, zyskuje zmotywowanych pracowników dla których logistyka to pasja i wyzwanie.

Współpraca WSL z firmą Kuehne+Nagel to modelowy przykład partnerstwa nauki z biznesem – mówi Wojciech Zalewski, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Logistyki. Dzięki takim relacjom, dostarczamy największym pracodawcom logistycznym, takim jak Kuehne+Nagel, świetnie przygotowanych pracowników, realizujemy tym samym misję Uczelni - kształcimy praktycznie. Dzięki temu, nasi absolwenci mają większe szanse na znalezienie dobrej pracy, zgodnej z ukończonym kierunkiem studiów. Partnerstwo nauki z biznesem realizuje się w Wyższej Szkole Logistyki na wielu płaszczyznach. Udział pracodawców w procesie kształcenia - konsultowanie programów nauczania, angażowanie praktyków w prowadzenie zajęć ze studentami czy wspieranie rozwoju młodych talentów w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Logistycznej to inicjatywy, które zgromadziły wokół WSL już ponad 30 współpracujących przedsiębiorstw.
(źr. WSL)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.
W roku 2021 całkowita wartość transakcji w sektorze nieruchomości magazynowych w Europie wyniosła ok. 62 mld euro, co oznacza wzrost aż o 79% w porównaniu do średniej za poprzednie pięć lat. W Polsce odnotowano popyt na poziomie 7,35 mln m kw. oraz wzrost absorpcji o 84% rok do roku. W skali całego kontynentu najwięcej, bo aż 19,5 mld euro, zainwestowano w Wielkiej Brytanii, co stanowi 31% łącznego wolumenu. Wysokie poziomy aktywności inwestycyjnej odnotowano także w Niemczech (8,6 mld euro), Francji (6,5 mld euro), Szwecji (5,8 mld euro) oraz Holandii (5,7 mld euro).
Ponad 60 proc. pracowników w Polsce podczas pracy załatwia swoje prywatne spawy. Z drugiej strony, ponad połowa zatrudnionych odpowiada na służbowe maile i odbiera telefony po godzinach pracy. Jednak zdecydowana większość podczas urlopu z łatwością odrywa się od obowiązków zawodowych i nie odczuwa presji od pracodawcy z tego powodu – tak wynika z globalnego badania Randstad Workmonitor.
Korona-kryzys dotknął niemałą grupę Polaków, ale jak wynika z danych Intrum, kobiety odczuły to bardziej. Pandemia zmniejszyła dochody i dobrobyt finansowy ponad połowy kobiet w naszym kraju (51 proc.) i 41 proc. mężczyzn.