Dodaj ogłoszenie o pracy


Prologis tworzy nową spółkę joint venture z norweskim funduszem

 

 

Prologis, globalny właściciel, zarządca i deweloper obiektów dystrybucyjnych, utworzył spółkę joint venture Prologis European Logistics Partners Sàrl (PELP) - z kapitałem o wartości 2,4 miliarda euro (3,1 miliarda USD) z Norges Bank Investment Management (NBIM) - zarządcą Norweskiego Globalnego Rządowego Funduszu Emerytalnego. Portfolio nowej spółki obejmuje 195 nieruchomości klasy A o łącznej powierzchni 4,5 miliona metrów kwadratowych.

Nowe spółka nabyła stabilny portfel 195 nieruchomości logistycznych klasy A o łącznej powierzchni 4,5 miliona metrów kwadratowych, stanowiących wyłączną własność Prologis. Struktura udziałów w spółce PELP wynosi 50 / 50, zaś zaangażowanie kapitałowe równe jest 2,4 miliarda euro (3,1 miliarda USD). Kwota ta obejmuje wspólną inwestycję NBIM i Prologis w kwocie 1,2 miliarda euro (1,55 miliarda USD).
- Nasza długofalowa współpraca z Norges Bank przynosi obopólne korzyści w perspektywie inwestycyjnej mierzonej nie latami, lecz dekadami - powiedział Hamid R. Moghadam, Prezes i CEO firmy Prologis. - Przedsięwzięcie to jest dowodem rosnącej siły europejskiego rynku nieruchomości logistycznych i podkreśla potencjał inwestycyjny naszego portfolio.
Rozwój nowo utworzonej spółki może odbywać się poprzez pozyskiwanie strategicznych portfeli nieruchomości innych graczy na rynkach docelowych, oraz poprzez przejmowanie, stosownie do potrzeb, obiektów uzupełniających bazę obecnego portfolio aktywów. Spółka została utworzona na okres 15 lat, który może zostać przedłużony na kolejne okresy 15-letnie. Prologis będzie mógł zmniejszyć swój udział do 20 proc. po dwóch latach od daty powołania spółki.
(źr. Prologis)
Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.