Dodaj ogłoszenie o pracy


Ocena usług w wynajmie flot - Badanie Satysfakcji Kierowców PZWLP – część III

Podczas Badania Satysfakcji Kierowców, przeprowadzonego wśród użytkowników samochodów flotowych należących do członków Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, ankietowani oceniali poziom zadowolenia z usług serwisów mechanicznych i blacharskich oraz sprawność Assistance i aplikację wspierającą wymianę opon. W przypadku większości ocenianych elementów pozytywne noty osiągały 80 proc.-90 proc. wskazań.
77 proc. respondentów w ciągu ostatniego roku przed badaniem korzystało z usług serwisów mechanicznych. Naprawy w warsztatach blacharskich wykonała w tym okresie jedna trzecia ankietowanych (32 proc.), a z usług Assistance skorzystało 20 proc. z nich.

Dziewięciu na dziesięciu kierowców doskonale, bardzo dobrze i dobrze oceniło elastyczność przy umawianiu się na wizytę w serwisie mechanicznym i dogodne terminy napraw. Wśród nich 58 proc. wskazało „Top2-Box”, czyli dwie najwyższe kategorie ocen. Łatwość kontaktu z firmą flotową również zyskała uznanie kierowców: 56 proc. określiło ten aspekt doskonale lub bardzo dobrze – mówi Sławomir Wontrucki, członek Zarządu Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów.
Jakość usług oferowanych przez wybrany serwis podobnie oceniło 52 proc. kierowców (31 proc. wskazało odpowiedź „dobrze”), tak jak odległość od serwisu, w którym obsługiwano samochód (doskonale i bardzo dobrze – 50 proc., dobrze – 34 proc.). Zbliżone noty (47 proc. i 34 proc.) obejmowały dotrzymywanie obietnic – czyli związane z naprawami zobowiązania wobec kierowców – oraz dostępność samochodu zastępczego, jeżeli taka usługa była zawarta w umowie (odpowiednio 46 proc. i 28 proc.). Na ostatnim miejscu, z łączną oceną pozytywną na poziomie 76 proc., znalazła się aktualizacja przez firmę flotową informacji o przebiegu serwisowania.

W większości badanych obszarów serwisy specjalizujące się w naprawach mechanicznych zostały ocenione lepiej niż warsztaty blacharskie. W przypadku tych ostatnich łączne noty pozytywne oscylowały powyżej 80 proc.. Kategoria „dostępność samochodu zastępczego” została oceniona doskonale i bardzo dobrze przez 50 proc. oraz dobrze przez 31 proc. ankietowanych. Elastyczność przy umawianiu się i dogodne terminy napraw wskazało odpowiednio 50 proc. i 35 proc., a jakość usług oferowanych przez wybrany serwis – 49 proc. i 32 proc. badanych. Respondenci wysoko ocenili także łatwość kontaktu z firmą flotową („Top2-Box” na poziomie 48 proc. oraz ocena dobra – 40 proc.).

Dotrzymywanie obietnic jako doskonałe i bardzo dobre określiło 46 proc., a jako dobre 33 proc. badanych. Nieco niższe noty, choć w dalszym ciągu zbliżone do trzech czwartych pozytywnych ocen, zyskały odległość od serwisu, w którym obsługiwano samochód (doskonale i bardzo dobrze – 39 proc., dobrze –  34 proc.) oraz aktualizacja przez firmę flotową informacji o przebiegu serwisowania (odpowiednio 35 proc. i 39 proc.).

W ramach usługi Assistance najwyższe wskazania otrzymały jakość i sprawność działania oraz łatwość kontaktu. Tylko nieznacznie słabiej wypadła szybkość przyjazdu na miejsce awarii czy wypadku. Jakość i sprawność udzielonej kierowcy pomocy zyskała 57 proc. ocen doskonałych i bardzo dobrych oraz 29 proc. dobrych. Łatwość kontaktu to łącznie 90 proc. pozytywnych not, z czego 56 proc. stanowiło „Top2-Box”, a oceny dobre – 34 proc. Szybkość przyjazdu Assistance najwyżej oceniło 47 proc. kierowców, co razem ze wskazaniami na notę dobrą (34proc) stanowiło 81% zadowolonych respondentów.

Niemal co trzeci badany kierowca (29 proc.) korzystał z aplikacji wspomagającej wymianę opon. Wśród nich większość (84 proc.) określiło ją jako doskonałą, bardzo dobrą lub dobrą. „Top2-Box” objął 47 proc., a ocena dobra 37 proc. respondentów. Na poziomie średnim zadowolonych z aplikacji było 9 proc. kierowców.

Poziom satysfakcji kierowców z usług dodatkowych wypada zdecydowanie pozytywnie. Wysoko ocenione zostały między innymi elementy związane z komunikacją między klientem a usługodawcą: łatwość, szybkość i elastyczność kontaktu z firmami flotowymi, serwisami czy Assistance. Podobne noty otrzymały kategorie określające poziom usług, w tym jakość napraw w serwisach i podczas działań Assistance – dodaje Sławomir Wontrucki.
(źr. PZWLP)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.