Dodaj ogłoszenie o pracy


Poczta Polska najszybsza na rynku w doręczaniu listów

Z badania przeprowadzonego przez instytut GfK Polonia wynika, że Poczta Polska jest szybsza od firm InPost i Polska Grupa Pocztowa w doręczaniu listów we wszystkich kategoriach najbardziej popularnych usług listowych. To pierwsze na rynku polskim badanie bezpośrednio porównujące szybkość usług listowych konkurujących ze sobą firm pocztowych.
Badaniem objęto najpopularniejsze usługi krajowe, czyli listy polecone priorytetowe, zwykłe ekonomiczne i zwykłe priorytetowe. Dodatkowo, w sondażu przebadano także terminowość listów lokalnych nadanych w trzech miastach: Warszawa, Katowice i Białystok. Badaniem objęto tylko te tereny, na których działają wszyscy trzej operatorzy.
- Dodatkowo, aby otrzyma wyniki maksymalnie zobiektyzowane, instytut GfK Polonia wysyłał przesyłki z korespondencją do zrekrutowanych osób, których zadaniem było sprawdzanie codziennie skrzynek pocztowych i zaznaczanie w ankietach terminu dostarczenia przesyłek za pomocą specjalnego kodu. Każdy z respondentów otrzymywał przesyłki różnej kategorii, wysyłane za pośrednictwem każdego z badanych operatorów. Wykorzystanie tych samych adresów umożliwiło określenie i porównanie terminowości przesyłek wysyłanych za pomocą  firm biorących udział w badaniu  – mówi Katarzyna Żakowska, dyrektor działu badań mediów i badań społecznych w GfK Polonia.
Poczta najszybsza w przesyłkach krajowych
Narodowy operator najszybciej dostarcza listy polecone priorytetowe - 76 procent przesyłek nadawanych w tej kategorii dotarło do odbiorców następnego dnia po wysłaniu. InPost, który deklaruje klientom dotrzymanie terminowości takich listów do dwóch dni roboczych po dniu nadania, doręczył zgodnie z deklaracją 29 procent przesyłek. Jeśli jednak porównać wyniki Poczty Polskiej bezpośrednio do oferty  InPost, czyli do dwóch dni po nadaniu, to Poczta Polska osiągnęła ponad 90 procentową terminowość. Polska Grupa Pocztowa w momencie badania (listopad 2012) nie obsługiwała przesyłek poleconych z uwagi na zmianę systemu wykorzystywanego przy ich przyjmowaniu i doręczaniu.
W segmencie listów zwykłych, priorytetowych, Poczta Polska deklaruje doręczenie takiej przesyłki w ciągu jednego dnia od dnia nadania. InPost daje sobie na to dwa dni. Poczta Polska w badaniu GfK Polonia dostarczyła następnego dnia 66 procent listów. InPost w ciągu dwóch dni  23 procent. Poczta Polska pod dwóch dniach dostarczyła klientom 87 procent tej kategorii przesyłek. Polska Grupa Pocztowa nie posiada w ofercie przesyłek tej kategorii.
Instytut GfK Polonia przyjrzał się także szybkości doręczania przesyłek zwykłych, ekonomicznych. Polska Grupa Pocztowa, tak samo jak Poczta Polska deklaruje dostarczenie takich listów w ciągu trzech dni od nadania. InPost obiecuje rzetelne wywiązanie się z tej usługi w ciągu 4 dni. W badaniu Polska Grupa Pocztowa doręczyła zgodnie z deklaracją tylko 28 procent listów, InPost - 54 procent (4 dni), a Poczta Polska - 85 procent (3 dni).
...także lokalne
Instytut GfK Polonia przebadał także terminowość operatorów pocztowych w ramach korespondencji lokalnej, wysyłanej np. od nadawcy w Warszawie do odbiorcy w Warszawie. Pod lupę wzięto listy zwykłe, ekonomiczne. 95 procent takich przesyłek Poczta Polska dostarczyła w ciągu trzech dni od dnia wysłania. Polska Grupa Pocztowa - tylko co trzecią przesyłkę (30 procent). InPost, który obiecuje dostarczenie tej kategorii korespondencji na terenie tego samego miasta w ciągu 3 dni, wywiązał się z tego w przypadku 61 procent listów.
[NOTA METODOLOGICZNA]
Badanie terminowości w segmencie przesyłek z korespondencją przeprowadził instytut GfK Polonia na zlecenie Poczty Polskiej. Próba badawcza to 2300 osób. W celu uzyskania obiektywnych wyników badania, przesyłki z korespondencją wysłane zostały wyłącznie do miejscowości obsługiwanych jednocześnie przez wszystkich trzech operatorów: Pocztę Polską, InPost i Polską Grupę Pocztową. Każdy z respondentów otrzymywał przesyłki różnej kategorii wysyłane za pośrednictwem każdego z badanych operatorów. Termin realizacji badania: listopad 2012 r.
(źr. za inf. prasową GfK, więcej informacji znaleźć można na stronie www.gfk.com)
Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.