Dodaj ogłoszenie o pracy


Gefco rozszerza działalność - tym razem RPA

 

Grupa Gefco, operator logistyczny specjalizujący się w dziedzinie logistyki samochodowej i przemysłowej otworzyła filię w Republice Południowej Afryki. Operator jest obecny na południowoafrykańskim rynku od 2009 r. za pośrednictwem swojego przedstawicielstwa handlowego w Johannesburgu.

 

Republika Południowej Afryki to jedna z najpotężniejszych gospodarek na kontynencie afrykańskim, posiadająca duży potencjał wzrostowy. Nie bez znaczenia są perspektywy rozwoju tego kraju zarówno w branży motoryzacyjnej, jak i w innych sektorach przemysłu. Filia Gefco w RPA zarządza przede wszystkim przepływami drogą morską i lotniczą, w imporcie i eksporcie, na rzecz swoich klientów z branży przemysłowej. Działalność filii obejmuje takie usługi jak: transport „door‑to‑door”, pełna obsługa celna, zarządzanie magazynami, kontrola jakości oraz dystrybucja. Zarządzana przez François Van Wycka, filia ma swoją siedzibę główną w Johannesburgu, największym ośrodku gospodarczym Republiki. Zatrudnia 17 pracowników, ale na 2013 rok przewiduje się wzrost liczby personelu do 30 osób. Na dzień dzisiejszy Gefco posiada w RPA trzy oddziały: w Johannesburgu, Kapsztadzie i Durbanie.

 

Eksperci z dziedziny logistyki do tej pory niewiele inwestowali w Republice Południowej Afryki, mimo iż posiada ona imponująco długą linię brzegową, zarówno od strony Atlantyku, jak i Oceanu Indyjskiego, i jest położona na skrzyżowaniu wielu szlaków morskich łączących Europę, Stany Zjednoczone  i Azję, w tym w szczególności Chiny. Dodatkowo, granicząc z wieloma krajami Afryki Południowej, RPA oferuje także dobre połączenia drogowe i kolejowe z resztą kontynentu.


W grudniu 2012 r. Gefco RPA wprowadziło nową cotygodniową usługę LCL (Less-than-Container Load), tj. usługę kontenerowego transportu drobnicowego drogą morską dla towarów przewożonych z europejskich HUB-ów (magazyny centralne) do portów Republiki Południowej Afryki – Kapsztadu, Durbanu i Port Elizabeth. Ta usługa typu „door-to-door”, obejmująca również wszystkie formalności celne, adresowana jest do szerokiego grona odbiorców z różnych branż przemysłu.

Firma konsekwentnie wzmacnia relacje handlowe w regionie Afryki Południowej już od 2007 r., organizując trójstronny model logistyki części samochodowych między Portugalią, Botswaną i RPA. Od 2009 r. Gefco podjęło się także importu oraz zarządzania magazynowaniem i dystrybucją części zamiennych do samochodów Peugeot zarówno na terenie Republiki Południowej Afryki, jak i w kilku krajach sąsiadujących: Królestwo Suazi, Namibia i Botswana. Operator realizuje codzienne transporty lotnicze części zamiennych o masie ok. 1000 kg oraz transporty morskie – od 4 do 6 kontenerów miesięcznie.

Oprócz usługi transportu morskiego i lotniczego, Gefco rozwija również transport drogowy towarów, między innymi przewóz nowych samochodów oraz usługę ekspresowego transportu drobnicowego.
Rok 2013 przyniesie firmie kolejne wyzwanie: Gefco RPA będzie odpowiadać za nadzorowanie transportu i logistyki samochodowej Marek Peugeot i Citroën. Współpraca będzie obejmować przyjmowanie, stokowanie oraz dystrybucję około 12 tys. pojazdów do salonów sprzedaży w całym kraju. W tym samym roku, w ramach realizacji dostaw dla marki Ford w Argentynie, filia w RPA będzie odpowiadać również za comiesięczny eksport 30 kontenerów morskich z częściami zamiennymi producenta.


(źr. Gefco)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.