Dodaj ogłoszenie o pracy


PCC Intermodal S.A. rozbuduje terminal w Gliwicach

14 grudnia 2012 PCC Intermodal S.A. podpisała umowę ze Śląskim Centrum Logistyki S.A., na mocy której została przedłużona dzierżawa kontenerowego terminala w Gliwicach. Umowa została zawarta na okres 30 lat, a jej szacunkowa wartość to 26,5 mln złotych. Spółka PCC Intermodal S.A. operuje na Terminalu Gliwice od sierpnia 2011 roku. W ramach strategii rozwoju, firma planuje modernizację obiektu.

 

Docelowo ma on osiągnąć następujące parametry operacyjne:

- powierzchnia operacyjna: ok 50 000 m2; powierzchnia składowa: ok. 2 900 TEU; depot na puste kontenery: 350 TEU

- 4 tory kolejowe po 600 m każdy

- 40 przyłączy prądu; parking dla ciężarówek ok. 50 miejsc  parkingowych; 3 reachstackery; 2 suwnice bramowe

 

Terminal Gliwice jest ważnym ogniwem w sieci połączeń PCC Intermodal. Umożliwia on organizację regularnych dostaw kontenerów w bardzo istotnym gospodarczo regionie kraju, jakim jest Górny Śląsk, ponadto obiekt gwarantuje sprawną obsługę ładunków kontenerowych w korytarzu północ-południe.

W związku rozbudową Terminala Gliwice tereny zabezpieczone przez spółkę pod inwestycję w Sosnowcu (działka inwestycyjna z dostępem do bocznicy kolejowej) będą przeznaczone na sprzedaż.

Szczegóły: http://www.pccintermodal.pl/bazy/pccintermodal.nsf/id/PL_News_Atrakcyjny_teren_inwestycyjny_w_Sosnowcu_na_sprzedaz_

 

(źr. PCC Intermodal S.A.)

 

 


 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.