Dodaj ogłoszenie o pracy


Rohlig Suus w "Manifeście Logistycznym 2020" snuje wizje nowej ery w logistyce

Rohlig Suus Logistics w ramach rozwoju logistyki kontraktowej zapowiada nową jakość na rynku usług logistycznych, co potwierdza wydanym "Manifestem Logistycznym 2020", w którym przedstawia koncepcję logistyki nowej ery.

 

Operator przez wiele miesięcy przygotowywał się wejścia na rynek logistyki kontraktowej. Jest to jeden z kluczowych obszarów działalności firmy, który z uwagi na zaawansowaną infrastrukturę oraz obsługę długoterminowych kontraktów, ma znaczący wpływ na stabilny rozwój pozostałych sfer działalności. Firma już teraz zarządza operacjami magazynowymi na powierzchni ponad 100 tys. m2 w obiektach klasy A+ w całej Polsce. Planuje, że do 2015 roku powierzchnia ta wzrośnie o 50 proc. Tylko w tym roku firma uruchomi dwa nowoczesne centra logistyczne, wyposażone w obiekty magazynowe i w dedykowane terminale cross dockingowe. Zostały one zaprojektowane i zbudowane zgodnie z wymaganiami operatora (tzw. obiekty built to suit) i rosnącej liczby operacji magazynowych i przeładunkowych. Pierwszy z nich, w Czeladzi, otwarto w kwietniu bieżącego roku, natomiast drugi – w Tarnowie Podgórnym k. Poznania – rozpocznie działalność w październiku tego roku. Dodatkowo firma rozbudowuje magazyn w Skawinie k. Krakowa oraz zmieni lokalizację oddziału w Łodzi na większą i lepiej dostosowaną do zarządzania rosnącym potokiem ładunków. W bliskiej przyszłości Rohlig Suus Logistics przewiduje również otwarcie pod Warszawą nowoczesnego kompleksu logistycznego – największego w tym regionie.


Firma jako pierwszy operator na rynku polskim kompleksowo wdraża system WMS firmy Red Prairie, który przez niezależne instytuty badawcze jest oceniany jako globalny lider rynku rozwiązań IT dla logistyki kontraktowej (Instytut Gartnera, ARC Advisory Group). Rohlig zrealizował już pierwsze wdrożenia u kilku poważnych klientów i przygotowuje się do kolejnych. Każde kolejne wdrożenie wiąże się z istotnym usprawnianiem już istniejących procesów, a bardzo często z projektowaniem nowych rozwiązań dostosowanych do potrzeb logistycznych klienta. Umacnia to kompetencje operatora w zarządzaniu nowym systemem WMS, dzięki czemu coraz bardziej efektywnie wykorzystuje jego możliwości, ze szczególnym naciskiem na rzeczywistą synchronizację procesów magazynowych i dystrybucyjnych.

 

- Logistyka kontraktowa jest dla nas jednym ze strategicznych kierunków rozwoju firmy, z uwagi na wymagające i długoterminowe kontrakty, które świadczą o naszej wiarygodności i potencjale. Podejmowane przez nas obecnie inwestycje mają na celu dwukrotne zwiększenie liczby strategicznych kontraktów w portfelu klientów w ciągu najbliższych kilku lat. Chcemy być liderem na rynku logistyki kontraktowej pod względem know-how, jak i kompleksowej obsługi globalnych łańcuchów dostaw. Dobrym przykładem jest nasz ostatni wysoko wolumenowy projekt, w którym obsługujemy klienta całościowo – od podjęcia ładunków w Chinach po dostawę do Polski, pełne usługi magazynowe, zazwyczaj obejmujące przepakowywanie i etykietowanie oraz dystrybucję do odbiorców finalnych. Tylko w tym konkretnym projekcie obsługujemy nawet ponad kilkanaście tysięcy palet miesięcznie. Nasze rozmowy z klientami potwierdzają, że wartość którą dla nich tworzymy przy kompleksowej obsłudze kontraktów, jest docelowo znacznie wyższa niż pierwotnie zakładali. Innymi słowy skala zmian w naszej firmie w ciągu ostatnich 2-3 lat jest tak duża, że jesteśmy w stanie pozytywnie zaskakiwać klientów. Naszą ambicją jest kształtowanie trendów i bieżąca implementacja najbardziej nowoczesnych rozwiązań na rynku logistyki kontraktowej – powiedział Daniel Franke, członek zarządu odpowiedzialny za logistykę kontraktową, dystrybucję i rozwiązania IT w firmie ROHLIG SUUS Logistics.

 

W swojej strategii firma stawia również na miękkie aspekty współpracy z klientem. Dopiero zestawienie wszystkich tych czynników składa się na nową jakość usług w logistyce kontraktowej. W swoim "Manifeście Logistyki 2020" operator zdefiniował najważniejsze trendy, wymagania i potrzeby jakimi przez najbliższe lata będą kierowali się klienci we współpracy z firmą logistyczną.  Na liście znalazły się m.in.: szybkie nabywanie kompetencji, adaptacja do zmian i potrzeb biznesu klienta, błyskawiczna decyzyjność, projektowanie innowacyjnych rozwiązań w miejsce gotowych procesów, dostęp do nowoczesnego systemu WMS.

 

- W „Manifeście Logistyki 2020” zawarliśmy koncepcję logistyki nowej ery. Jest to zbiór zasad, które według nas zapewniają partnerską i efektywną współpracę między klientem a operatorem logistycznym. Klienci powinni wymagać od nas współpracy w oparciu o takie właśnie zasady, gdyż tylko przy ich zastosowaniu logistyka kontraktowa ma istotny wpływ na tworzenie wartości klienta. Chcemy, aby ROHLIG SUUS Logistics był postrzegany jako firma, która opiera swoje działania o rzeczywiste i jasne zasady – dodał Daniel Franke.

 

 (źr. Rohlig Suus Logistics)

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.