Dodaj ogłoszenie o pracy


DSV steruje zdalnie zapasami w magazynach

Firma DSV Solutions wspólnie z jednym z kluczowych klientów wdrożyła system zdalnego dostępu do zasobów magazynu w zakresie obsługi materiałów wspierających sprzedaż. Jest to wyjście na przeciw potrzeb i oczekiwań klienta, które wraz z rozwojem logistyki magazynowej skierowane są na coraz większą elastyczność współpracy. To z kolei oznacza umiejętność dopasowywania optymalnych rozwiązań dla każdego typu obsługiwanych produktów.

 

Każda firma korzystająca z obszernych zasobów materiałów marketingowych staje w końcu przed problemem: jak zapewnić skuteczną dystrybucję tych materiałów do przedstawicieli handlowych w całej Polsce, aby uniknąć konieczności ich przechowywania przez przedstawiciela w mieszkaniu, piwnicy czy garażu, lub samochodzie? Jak nie dopuścić do zdezaktualizowania ulotek, folderów i broszur w skutek tego, że przedstawiciel zamawia je na zapas?


Cały zapas materiałów marketingowych składowany jest w magazynie centralnym DSV. Poprzez przeglądarkę internetową przedstawiciel handlowy naszego klienta zamawia materiały, które następnie są przygotowywane i wysyłane do 17 lokalnych magazynów firmy. Zamówienie przedstawiciela weryfikowane jest przez upoważnione osoby po stronie klienta, a cały proces realizacji zlecenia, od momentu złożenia zamówienia do finalnego odebrania towaru przez handlowca w swoim magazynie lokalnym, jest w pełni zarządzany przez Dział Obsługi Klienta DSV. Lokalizacje magazynów zostały dobrane pod kątem obszaru działania i miejsca zamieszkania przedstawicieli. 24 godziny przed odbiorem materiałów z lokalnego magazynu, przedstawiciel awizuje partię materiałów, którą zamierza pobrać. Nie ma konieczności pobierania ich na zapas, reszta zamówienia może poczekać do kolejnego odbioru.

- Wraz z rosnącymi oczekiwaniami klientów, szczególnie w zakresie czasu, potrzebnego do realizacji zamówień, coraz częściej pojawia się potrzeba także zdalnego dostępu do centralnych zasobów systemu. Zdalny dostęp do zasobów magazynu za pośrednictwem przeglądarki internetowej jest jednym z takich rozwiązań. Wdrożone przez nas narzędzie pozwala na wykonywanie w ten sposób szeregu czynności m.in. zdalny wgląd w stany magazynu, zdalne składanie zleceń oraz generowanie statystyk i analiz – mówi Agata Grenda, Dyrektor ds. Sprzedaży w DSV Solutions.

 

Poprzez wdrożenie tego projektu klient ograniczył koszty składowania w lokalnych magazynach do niezbędnego minimum oraz wyeliminował składowanie materiałów w przypadkowych miejscach. Zmniejszył również koszty dostarczenia towaru do miejsca odbioru przez przedstawiciela, poprzez zbiorcze dostawy do magazynów lokalnych. Firma posiada także kontrolę nad ilością zamówionych, pobranych i dysponowanych przez przedstawiciela materiałów, co może zweryfikować poprzez wgląd on-line do stanów magazynowych oraz poprzez generowanie raportów dla poszczególnych przedstawicieli.

Wdrożenie projektu zdalnego dostępu do zasobów magazynu ma również korzyści dla przedstawicieli handlowych. Składając samodzielnie zamówienia na potrzebne materiały, optymalizują swoją pracę, planując z wyprzedzeniem działania marketingowe. Przedstawiciele handlowi mają także możliwość sprawdzenia w systemie jak wyglądają poszczególne produkty, dzięki umieszczonym tam zdjęciom, oraz mają dostęp do danych logistycznych produktów. Samodzielnie również odbierają zamówione towary w dogodnych dla siebie terminach i miejscu.

(źr. DSV Solutions)

 

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.