Dodaj ogłoszenie o pracy


Jak uwolnić logistyka od stresu?

Czy logistyk może bezstresowo realizować swoje zadania w dynamicznie zmieniających się warunkach? Firma Dachser zapewnia, że tak, ale warunkiem jest korzystanie z innowacyjnych rozwiązań pozwalających pewnie i szybko zrealizować nawet najbardziej zaawansowane procesy logistyczne.

 

Są to m.in. jednolite procesy i systemy działające we wszystkich krajach, w całym łańcuchu dostaw, czy rozwiązanie Pick-by-Voice, zmniejszające możliwość popełniania błędów w magazynie. W dynamicznie zmieniających się uwarunkowaniach rynkowych praca w logistyce jest oparta na wielu zmiennych. To jeden z zawodów wymagających najwyższych umiejętności organizacyjnych i zdolności szybkiego reagowania na zmiany. Taki styl pracy wiąże się z kolei z dużym poziomem stresu. By uwolnić od niego logistyków, najwięksi operatorzy wprowadzają coraz nowsze rozwiązania optymalizujące łańcuchy dostaw. Udoskonalają też obsługę klientów, tak by czuli oni zawsze wsparcie.

 

- W Dachser Polska korzystamy z know-how oraz doświadczeń całej naszej grupy, zdobytych w innych krajach. Wprowadzamy rozwiązania, które dobrze sprawdziły się na innych, czasem bardziej złożonych rynkach – mówił Grzegorz Lichocik, prezes Dachser Polska w czasie wystąpienia na Polskim Kongresie Logistycznym Logistic 2012, który odbywa się w dniach 16-18 maja w Poznaniu. - Dachser jest firmą rodzinną, o swoich klientów dba jak o najbliższych, dlatego nie naraża ich na niepotrzebne ryzyko” – dodaje prezes Dachser.

 

Brak stresu = jeden system
Firma Dachser wdrożyła jednolite procesy przemieszczania przesyłek  i magazynowania na całym świecie. We wszystkich krajach, w których działa, stosuje ten sam system operacyjny. - Takie rozwiązanie daje komfort klientom, gdyż niezależnie od tego, gdzie korzystają z naszych usług, mają dokładnie ten sam system nadawania, śledzenia i odbierania towarów – wyjaśniał Grzegorz Lichocik. Jednolity system gwarantuje również pracownikom łatwiejsze przyswojenie zasad panujących w firmie.

 

Bezpieczeństwo transportu
Pewność oraz bezpieczeństwo transportu także wpływają na obniżenie liczby potencjalnie stresujących sytuacji. Innowacyjne systemy do zarządzania transportem pozwalają na pełną kontrolę pojazdów w ruchu. Oprócz aktualnej listy kierowców w trasie z danymi kontaktowymi, system może monitorować na bieżąco ich lokalizację wraz z określeniem statusu (ruch, postój). Dzięki wykorzystaniu technik GPRS i pełnemu raportowi pomaga także w analizie i optymalizacji tras. Klienci natomiast mogą w każdej chwili sprawdzić status swoich przesyłek za pomocą systemu Track & Trace lub z pomocą opiekuna klienta (Single Point of Contact). - W Dachser stosujemy również wewnętrzny system proaktywnej kontroli jakości – ActiveReport, który w każdym momencie łańcucha dostawy może informować o statusie realizacji przesyłki – mówił Grzegorz Lichocik.

 

Kontenery wymienne
Zastosowanie piętrowych kontenerów wymiennych, umożliwia podwójny załadunek. Dzięki specjalnej konstrukcji, kontenery mogą być wymieniane między ciężarówkami, co zapewnia płynność transportu, nawet na długich dystansach. - Zastosowanie kontenerów wymiennych, takich samych we wszystkich oddziałach firmy, było krokiem milowym w naszym transporcie przesyłek – mówi Grzegorz Lichocik.

 

Pick-by-Voice
Firma stosuje również w swoich magazynach innowacyjne rozwiązanie, optymalizujące proces komplementacji zamówień – Pick-by-Voice. Pracownik magazynu otrzymuje zlecenia przez specjalne słuchawki – Voxter, dodatkowo od systemu otrzymując lokalizację składowania. Następnie trafia do wskazanego miejsca, potwierdza to głosowo, a system podaje ilość towaru do pobrania. Pracownik potwierdza wykonanie czynności, co umożliwia inwentaryzację towarów na bieżąco. Magazynierzy noszą skaner na nadgarstku, co pozwala im na większe skupienie oraz sprawną pracę obiema rękami. Technologia Pick-by-Voice pozwala na redukcję kosztów nawet o 20 proc.


(źr. Dachser Sp. z o.o)

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.