Dodaj ogłoszenie o pracy


Gwarancja przebiegu kluczowa dla przewoźnika w ramach współpracy z operatorem logistycznym – rozmowa z GEFCO

Rozmawiamy z Łukaszem PASZKOWSKIM, kierownikiem transportów całopojazdowych w GEFCO Polska o sytuacji na rynku przewozów drogowych, warunkach współpracy z operatorami logistycznymi oraz korzyściach dla firm transportowych, wynikających ze skali działalności GEFCO w Polsce i Europie.

Wiosna zaskoczyła dobrymi wynikami krajowej produkcji przemysłowej i zasiała optymizm w polskiej gospodarce. Co z tego wynika dla operatorów logistycznych i przewoźników?
- Dobre wyniki produkcji przemysłowej naturalnie sprzyjają branży transportowej, bo generują nowe zlecenia, ale również pogłębiają problem jakim jest brak kierowców oraz środków transportu. Wspomniany wzrost w produkcji nie dotyczy oczywiście wszystkich branż. Wystarczy spojrzeć na aktualne turbulencje branży motoryzacyjnej, wywołane brakami półprzewodników, co skutkuje wstrzymaniem produkcji i koniecznością przerzucania zakontraktowanej floty na trasy dla klientów z innych branż. Na szczęście wzrosty w innych sektorach przemysłu powodują, że ładunków na rynku nie brakuje, a wolumen towarów ma większą dynamikę zmian w porównaniu z inwestycjami w krajowy park pojazdów ciężarowych.

Jak bieżąca sytuacja na rynku odbija się w funkcjonowaniu takiego operatora logistycznego jak GEFCO?
- Obecnie ze względu na rozwój biznesu oraz podpisywanie nowych umów z firmami produkcyjnymi, poszukujemy przewoźników zainteresowanych stałą współpracą z GEFCO Polska. Mowa tutaj o trasach krajowych i międzynarodowych, zestawach z naczepą 13,6 typu Mega, a na terenie Polski również Standard. Poszukujemy przewoźników z zestawem, ale mamy możliwość zatrudnienia przewoźników z samym ciągnikiem, ponieważ oferujemy własne naczepy. W Polsce działają cztery oddziały GEFCO, zlokalizowane w okolicach Wrocławia, Poznania, Warszawy i Katowic, które zajmują się całopojazdowym transportem krajowym i międzynarodowym. Przyporządkowanie samochodu do lokalizacji jest kwestią operacyjną i wtórną.

W ogłoszeniach zachęcacie przewoźników określeniem Sprawdź nas i wyjedź z nami na miesiąc.
- Dokładnie. Z perspektywy przewoźnika bardzo ważną kwestią są kilometry, a dokładniej mówiąc, ich wartość miesięczna w odniesieniu do zakontraktowanej stawki. Dlatego poza możliwością poznania pracy dla GEFCO przez pierwsze 30 dni w odniesieniu do warunków dalszej współpracy, wyróżniamy się spośród konkurencji realnymi przebiegami, które wynoszą dla kraju 7000-8000 km, a na trasach międzynarodowych 11000-12000 km miesięcznie. Już pierwszy miesiąc współpracy pokaże, że wspomniane przebiegi to nie puste obietnice, a realna praca, która zostanie rozliczona z dokładnością co do kilometra. Od wielu lat preferujemy długoterminowy model współpracy z przewoźnikiem oparty o wzajemne korzyści, jednak bez konieczności podpisywania umowy długoterminowej. Takie rozwiązanie z jednej strony minimalizuje koszty administracji, a z drugiej pozwala przewoźnikowi w dowolnym momencie ocenić jakość współpracy i podjąć decyzję co do jej kontynuacji. Nasze podejście umożliwia przewoźnikom spokojne planowanie rozwoju biznesu, a na obu stronach wymusza partnerskie podejście do współpracy.

Ile pojazdów ciężarowych pracuje dla GEFCO i jaka jest stawka za kilometr?
- Obecnie dla GEFCO Polska na całopojazdowych trasach krajowych i międzynarodowych pracuje około 200 zestawów flotowych. Część przewoźników współpracuje na stałych kontraktach, a około 80% floty jeździ na podstawie bieżących zleceń, których mnogość pozwala realizować prognozy dotyczące przebiegów. W pierwszym kwartale 2021 roku zrobiliśmy przegląd rynku i porównanie stawek GEFCO z wybranymi konkurentami. Efekt? Stawki GEFCO były porównywalne, a ich wahania nie przekraczały 2-3 eurocentów od średniej w transporcie międzynarodowym oraz 10-20 groszy w transporcie krajowym. Podsumowując, stawka jest rynkowa, a przebiegi atrakcyjne i weryfikowalne z naszymi obecnymi przewoźnikami.

Jak zatem podchodzić do współpracy z operatorem logistycznym?
- Pamiętam sytuację, gdy przewoźnik z długą historią współpracy z GEFCO odszedł do konkurenta dla stawki wyższej o kilka eurocentów za kilometr, po czym równie szybko do nas wrócił, bo pomimo kuszących zarobków jego flota nie generowała przebiegów obiecywanych przez nowego zleceniodawcę. Stawki dla przewoźników łatwo się krytykuje, ale to zaledwie jedna z wielu zmiennych, które wpływają na wynik finansowy firmy transportowej. Na szczęście w dzisiejszych czasach coraz więcej przewoźników to rozumie i wiąże się z mocnymi i dużymi partnerami. Poza atrakcyjnymi przebiegami dajemy przewoźnikowi opiekę spedytorską, stabilność biznesu oraz bardzo dobre warunki korzystania z kart paliwowych w jednej z wiodących sieci stacji paliw z opcją odroczonej płatności.

Jakie trasy są obecnie popularne?
- Mocno rozwinęliśmy się na kierunku Polska – Wielka Brytania. Na tę trasę tylko w jednym oddziale FTL mamy 60 dedykowanych samochodów i stopniowo zwiększamy liczbę aut flotowych. Mimo, że znamy bardzo dobrze rynek brytyjski, to rozwijamy się również na innych kierunkach, w szczególności do Francji i krajów Beneluksu. To długie trasy, które przewoźnicy lubią. Współpracując z przewoźnikami wykorzystujemy również siłę Grupy GEFCO w celu ograniczania pustych przebiegów. To oznacza, że samochody polskich przewoźników mogą zabierać ładunki klientów GEFCO z innych krajów. Wspólnie z naszymi zagranicznymi oddziałami FTL tworzymy korytarze i w ten sposób eliminujemy przestoje i puste przebiegi. Korzyści dla przewoźników ze współpracy z GEFCO są wymierne, zachęcamy zainteresowanych do kontaktu.

Dziękujemy za rozmowę.

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.
W roku 2021 całkowita wartość transakcji w sektorze nieruchomości magazynowych w Europie wyniosła ok. 62 mld euro, co oznacza wzrost aż o 79% w porównaniu do średniej za poprzednie pięć lat. W Polsce odnotowano popyt na poziomie 7,35 mln m kw. oraz wzrost absorpcji o 84% rok do roku. W skali całego kontynentu najwięcej, bo aż 19,5 mld euro, zainwestowano w Wielkiej Brytanii, co stanowi 31% łącznego wolumenu. Wysokie poziomy aktywności inwestycyjnej odnotowano także w Niemczech (8,6 mld euro), Francji (6,5 mld euro), Szwecji (5,8 mld euro) oraz Holandii (5,7 mld euro).
Ponad 60 proc. pracowników w Polsce podczas pracy załatwia swoje prywatne spawy. Z drugiej strony, ponad połowa zatrudnionych odpowiada na służbowe maile i odbiera telefony po godzinach pracy. Jednak zdecydowana większość podczas urlopu z łatwością odrywa się od obowiązków zawodowych i nie odczuwa presji od pracodawcy z tego powodu – tak wynika z globalnego badania Randstad Workmonitor.
Korona-kryzys dotknął niemałą grupę Polaków, ale jak wynika z danych Intrum, kobiety odczuły to bardziej. Pandemia zmniejszyła dochody i dobrobyt finansowy ponad połowy kobiet w naszym kraju (51 proc.) i 41 proc. mężczyzn.