Dodaj ogłoszenie o pracy


Nagrody to nie wszystko... - rozmowa z Krzysztofem Bielicą, prezesem Zarządu DHL Global Forwarding Sp. z o.o

Nagrody to nie wszystko, aby utrzymać pozycję lidera na rynku spedycyjnym - mówi Krzysztofa Bielica, prezes Zarząd DHL Global Forwarding Sp. z o.o w rozmowie z portalem Pracujwlogistyce.pl


W ubiegłym roku DHL Global Forwarding zdobył wiele nagród i wyróżnień, jednocześnie potwierdzając też pozycję lidera na rynku spedycyjnym. Czy w roku 2016 powtarzacie ten sukces? - To prawda. Rok 2015 był szczególnym rokiem dla DHL Global Forwarding, w którym to spółka potwierdziła pozycję lidera na rynku morskich i lotniczych usług spedycyjnych w Polsce, a także bardzo dobrego pracodawcy. Jestem przekonany, że w tym roku osiągniemy nie mniejszy sukces, bez względu na to czy zdobędziemy kolejne wyróżnienia, czy też nie. Nagrody to nie wszystko, aby utrzymać pozycję lidera na rynku usług spedycyjnych. W spedycji liczy się praca zespołowa i zaangażowanie pracowników w obsługę klienta. To właśnie jego zdanie i decyzja o tym, czy pozostanie z nami na dłużej jest najlepszą nagrodą dla całego zespołu. Dlatego też stawiamy na kompleksowość, wiedzę ekspercką, a co najważniejsze na bardzo wysoką jakość usług. Taka polityka pozycjonuje nas w czołówce najbardziej efektywnych firm logistycznych.

Nie mniej, z pewnością cieszą takie wyróżnienia jak „Europe Country of the Year”, „Spedytor Roku 2015”, „Best Agent 2015-2016”, czy też topowe miejsca w ogólnopolskich rankingach. - Absolutnie tak, szczególnie cieszy mnie tytuł „Europe Country of the Year” w ramach którego zostaliśmy wyróżnieni w kategoriach – Best Europe OFR (spedycja morska), VAS (usługi dodane) i Service Excellence (doskonalenie obsługi). Oznacza to bowiem, że nasza praca jest doceniana. Wszelkie tytuły są uhonorowaniem naszych codziennych wysiłków, zaangażowania, skuteczności oraz efektywności każdego z nas. To potwierdzenie tego, że jesteśmy bardzo doświadczonym i kompetentnym zespołem, który nie boi się wyzwań i doskonale radzi sobie z otaczającym go dynamicznym środowiskiem. W maju tego roku otrzymaliśmy również wyróżnienie w konkursie „Spedytor roku 2015” od Polskiej Izby Spedycji i Logistyki dla przedsiębiorstw spedycyjnych, które osiągnęły bardzo dobre wyniki ekonomiczne działalności, dbając przy tym o szeroko rozumiany rozwój firmy i jej pracowników oraz wysoką jakość świadczonych usług. To już trzecie wyróżnienie dla firmy przyznane przez PISiL. Dodatkowo DHL Global Forwarding w Polsce jest jednym z najważniejszych partnerów dla armatorów i linii lotniczych. Już dwukrotnie zostaliśmy nagrodzeni przez linię lotniczą Emirates Cargo otrzymując tytuł „Best Agent 2014-2015” oraz „Best Agent 2015-2016. W zeszłym roku zajęliśmy również pierwszą pozycję w rankingu linii lotniczej Lufthansa, natomiast Polskie Linie Lotnicze LOT uznały nas za jednego z trzech najważniejszych agentów, z jakimi współpracują.


Wiele firm angażuje się w projekty prospołeczne i prośrodowiskowe. DHL Global Forwarding również na tym polu jest bardzo aktywny. Czy taka działalność wpływa na rozwój biznesu? - Nie mierzymy rezultatów naszej aktywności prospołecznej w kontekście wyników firmy. Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, czy taka działalność jest skuteczna i niesie realną pomoc tam, gdzie ona jest najbardziej potrzebna. W naszym przypadku, tak właśnie jest. A wszelkie wyróżnienia z tego tytułu cieszą podwójnie. Wspomagamy projekty przede wszystkim poświęcone dzieciom i młodzieży (m.in. Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, SOS Wioski Dziecięce). Od 2011 r. angażujemy się w akcję „Pajacyk” Polskiej Akcji Humanitarnej. W ramach projektu DHL Global Forwarding Jedna Przesyłka = Jeden Posiłek ufundowaliśmy ponad 350 tys. gorących posiłków dla polskich dzieci. Projekt ten został doceniony nie tylko w naszym kraju, ale i na świecie. DHL Global Forwarding Polska otrzymał w 2016 roku tytuł „CEO Award” - w kategorii Living Responsibility - Social Engagement. To ogromne wyróżnienie i spełnienie podwójnej misji, gdyż staliśmy się inspiracją dla innych krajów. Ponadto warto dodać, że w tym roku redakcja „Rzeczpospolitej” przygotowała ranking firm z siedzibą w Polsce, które najwięcej inwestują w działalność prospołeczną. DHL Global Forwarding jako jedyna firma z branży TSL została wyróżniona. To nas motywuje do kontynuowania i poszerzania działań CSR.

Wspomniał Pan, że w spedycji liczy się praca zespołowa i zaangażowanie pracowników. Do największych wyzwań współczesnego rynku pracy należą właśnie te czynniki. Jak udaje się w DHL Global Forwarding motywować zespół i co wyróżnia firmę jako pracodawcę? - Dobrze wiemy, że ludzie są najważniejszą wartością naszej organizacji, dlatego doceniamy ich codzienną pracę. Bez ich zaangażowania nie uzyskalibyśmy tylu wyróżnień i nagród. Konsekwentnie inwestujemy w rozwój osobisty i zawodowy swoich pracowników. Sprawia to, że w strukturach firmy znajdują się profesjonaliści zaangażowani w prowadzone zadania i cechujący się dużą motywacją do pracy. Od wielu lat prowadzimy badanie opinii pracowników, wyciągamy z nich wnioski i wprowadzamy wspólnie wypracowane usprawnienia. Bardzo cieszy nas fakt, iż zaimplementowane zmiany przekładają się zarówno na wyniki firmy, jak i zaangażowanie naszych pracowników o czym świadczą znacząco poprawiające się z roku na rok wyniki. Zarząd DHL Global Forwarding doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że firma jest silną i prężnie rozwijającą się organizacją tylko dzięki zgranemu, mocnemu i bardzo ambitnemu zespołowi, któremu nie można odmówić pasji i serca do pracy.

Co konkretnie DHL Global Forwarding oferuje pracownikom i kandydatom do pracy w swojej organizacji? - Głównym założeniem polityki personalnej naszej firmy jest stworzenie właściwej kultury organizacyjnej opartej na odpowiednich wartościach takich jak otwartość, szacunek, a także zobowiązanie do zapewnienia bezpiecznego, stabilnego i zdrowego środowiska pracy. To bardzo ważne w dzisiejszych czasach, zarówno dla naszych obecnych pracowników, jak i tych potencjalnych. Istotnym elementem, wyróżniającym DHL Global Forwarding jako pracodawcę jest możliwość rozwoju zawodowego. Umożliwiamy awanse i wspieramy indywidualny rozwój kariery. Prowadzimy programy mentoringowe, m.in. unikalną inicjatywę - Akademia Talentów DHL Global Forwarding Polska. Jej istotą  jest dzielenie się wiedzą wewnątrz organizacji oraz przygotowanie najlepszych pracowników do dalszego rozwoju zawodowego w strukturach firmy. Oferujemy specjalistyczne szkolenia wewnętrzne i warsztaty dedykowane poszczególnym grupom pracowników oraz staże międzynarodowe, organizowane w ramach wymiany ze spółkami DHL Global Forwarding na świecie. Dajemy naszym pracownikom możliwość pracy m.in. w USA czy Chinach. Tylko w ostatnim czasie mieliśmy w firmie kilka awansów z naszego zespołu w strukturach globalnych DHL Global Forwarding. Młodym ludziom oferujemy staże i praktyki, po których część z nich podejmuje z nami stałą współpracę. Wspieramy edukację logistyczną, współpracując zarówno ze szkołami ponadgimnazjalnymi, jak i szkołami wyższymi (m.in. w Warszawie i Łodzi). Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniami podczas wykładów i seminariów z dziedziny logistyki, przedstawiając case study omawiamy procesy, najnowsze rozwiązania i trendy rynkowe. Naszym obowiązkiem, jako lidera rynku jest propagowanie zawodu logistyka i edukacja młodzieży w tym zakresie. Z przyjemnością zapraszamy do nas uczniów liceów oraz studentów, którzy wiążą swą przyszłość z logistyką.

Dziękuję za rozmowę
Beata Trochymiak

Nagrody i tytuły, które DHL Global Forwarding otrzymał w latach 2015 / 2016

2016
 • Europe Country of the Year - wyróżnienie tytułem w kategoriach: Best Europe OFR (fracht morski), VAS (usługi dodane) i Service Excellence (doskonalenie obsługi)
 • 2. miejsce w kategorii przychody z głównej działalności w „Rankingu firm TSL”, ogłaszanym przez „Dziennik Gazetę Prawną”
 • Spedytor roku 2015 - tytuł przyznawany przez Polską Izbę Spedycji i Logistyki
 • CEO Award - tytuł w kategorii Living Responsibility - Social Engagement
 • Wyróżnienie od redakcji „Rzeczpospolitej“ w rankingu firm, które najwięcej inwestują w działalność prospołeczną.
 • Best Agent 2015-2016 - tytuł przyznany przez linię lotniczą Emirates Cargo
2015 
 • 1 miejsce w rankingu „Najbardziej pożądany pracodawca 2014” w kategorii Logistyka, w badaniu Antal
 • Spedytor roku 2014 – tytuł przyznawany przez Polskę Izbę Spedycji i Logistyki
 • DGF EMEA 2014 - nagroda w kategorii BEST EMEA Ocean Freight
 • 1 miejsce w rankingu agentów linii lotniczej Lufthansa
 • Best Agent 2014-2015 - tytuł przyznany przez linię lotniczą Emirates Cargo
 • 3. miejsce w rankingu agentów Polskich Linii Lotniczych LOT

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.