Dodaj ogłoszenie o pracy


Europa Środkowo-Wschodnia to stabilnie rosnący, zintegrowany rynek biznesowy

Komentarz eksperta: Michal Kubeš, Head of Sales CEE, Rohlig SUUS Logistics

Europa Środkowo-Wschodnia jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się regionów w ostatnich dekadach, a przedsiębiorstwa coraz częściej dostrzegają i wykorzystują ten potencjał. Globalni gracze wchodzą do regionu ze swoimi produktami oraz, w ramach strategii budowania bardziej odpornych łańcuchów dostaw, przenoszą zakłady produkcyjne i centra dystrybucyjne bliżej rynków europejskich. Jednocześnie lokalne firmy skalują działalność, wychodzą poza rynki krajowe i przyspieszają rozwój w regionie i poza nim.

W Rohlig SUUS Logistics wyraźnie obserwujemy te trendy, zarządzając łańcuchami dostaw naszych klientów. Jesteśmy silnie obecni w całym regionie – działamy w Polsce (naszym rynku macierzystym), a także w Czechach, na Słowacji, Węgrzech, w Rumunii i Słowenii. Jakie są główne przewagi konkurencyjne regionu CEE?
Stabilny wzrost i silna konwergencja gospodarcza Europa Środkowo-Wschodnia cechuje się stabilnym i stałym wzrostem gospodarczym w ostatnich dekadach, zwłaszcza w porównaniu z największymi rynkami Europy Zachodniej, takimi jak Niemcy, Francja, Włochy czy Wielka Brytania, które w ostatnich latach doświadczały większej zmienności. Stabilność ta jest kluczowym czynnikiem dla firm – zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych – planujących długoterminowe inwestycje. Od 1990 roku gospodarki regionu CEE zwiększyły swoją skalę nawet 7-krotnie, rosnąc 2-3 razy szybciej niż Europa Zachodnia i stając się jednym z najszybciej rozwijających się regionów na świecie. Szczególnie wyróżniają się Polska i Rumunia – w latach 1997-2022 ich PKB wzrosło odpowiednio o około 172% i 134%, co plasuje je wśród najszybciej rosnących gospodarek Unii Europejskiej.

Duży i coraz zamożniejszy rynek konsumencki
CEE to nie tylko zaplecze produkcyjne, ale również duży i coraz bardziej atrakcyjny rynek konsumencki. Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia i Słowenia to łącznie ponad 85 milionów mieszkańców. Wraz ze wzrostem dochodów rośnie poziom konsumpcji i oczekiwania konsumentów, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność regionu dla nowych inwestycji. Istotne jest, że rynki te mają wiele wspólnych cech strukturalnych – historycznych, gospodarczych i kulturowych – co ułatwia traktowanie regionu jako relatywnie spójnego środowiska biznesowego. Połączenie skali i podobieństwa sprzyja efektywnej ekspansji regionalnej. Widzimy to zarówno w przypadku regionalnych marek skutecznie rozwijających się na rynkach sąsiednich, jak i globalnych firm wchodzących jednocześnie do kilku krajów CEE.

Strategiczne położenie dla paneuropejskich łańcuchów dostaw
Poza rynkiem wewnętrznym, CEE jest również atrakcyjną lokalizacją dla produkcji i dystrybucji obsługującej całą Europę. Trend ten przyspieszył w ostatnich latach w związku z trendem nearshoringu i rosnącą potrzebą budowania bardziej odpornych oraz krótszych łańcuchów dostaw. Kluczową rolę odgrywa położenie geograficzne regionu. Stanowi on naturalną bramę łączącą Europę Zachodnią, Południową i Północną z Azją. Jednocześnie infrastruktura transportowa dynamicznie się rozwija, wspierając efektywną dystrybucję towarów – zarówno dzięki rozbudowanej sieci drogowej (z Polską jako jednym z liderów), jak i rozwijającej się infrastrukturze kolejowej i przeładunkowej, choć w tym obszarze wciąż potrzebne są dalsze inwestycje, aby osiągnąć poziom Europy Zachodniej. Istotnym atutem są również porty morskie. Porty w Gdańsku i Gdyni, Koper w Słowenii oraz Konstanca w Rumunii osiągają rekordowe wyniki i wzmacniają rolę regionu w handlu globalnym. Zapewniają większą elastyczność w wyborze serwisów, wspierają w poprawie efektywności i optymalizacji kosztów w międzynarodowych łańcuchach dostaw.

Jeden region, wiele specjalizacji
Choć rynki CEE mają wiele wspólnych cech, każdy kraj posiada swoje unikalne charakterystyki, a różnorodność ta także stanowi siłę regionu. Dzięki temu Europa Środkowo-Wschodnia przyciąga inwestorów z wielu sektorów, budując wspólną siłę gospodarczą.
Polska pełni rolę kluczowego hubu produkcyjno-logistycznego, wspieranego przez silną bazę przemysłową oraz dynamiczny rozwój usług cyfrowych. Rumunia wyróżnia się wysokim tempem wzrostu, rozwojem sektora IT i usług biznesowych, silnym napływem inwestycji w przemysł maszynowy i motoryzacyjny oraz relatywnie wysokim poziomem samowystarczalności energetycznej, co stanowi istotną przewagę dla projektów przemysłowych. Czechy pozostają jedną z najbardziej uprzemysłowionych i zaawansowanych technologicznie gospodarek regionu, z silną bazą produkcyjną i rosnącym sektorem e-commerce. Słowacja jest wysoko wyspecjalizowana przemysłowo, z jednym z najwyższych na świecie poziomów produkcji motoryzacyjnej per capita. Węgry odgrywają kluczową rolę jako hub inwestycyjny i produkcyjny dla kapitału zagranicznego, szczególnie w sektorze automotive – w tym elektromobilności i produkcji baterii litowo-jonowych – a także w elektronice i energetyce odnawialnej. Słowenia łączy wysoki poziom rozwoju i stabilności z silną orientacją eksportową oraz strategicznym położeniem logistycznym jako bramą do Europy Środkowej i Południowej.

Logistyka jako kluczowy czynnik wzrostu regionu
Wraz z rozwojem gospodarczym rośnie zapotrzebowanie na efektywną logistykę, a sukces w CEE zależy od zdolności operowania w całym regionie przy jednoczesnym zachowaniu silnych kompetencji lokalnych. Możliwe są różne modele operacyjne – od scentralizowanych centrów dystrybucyjnych w jednym kraju po zdecentralizowane sieci obiektów na różnych rynkach– jednak w każdym przypadku kluczowe jest posiadanie partnera zdolnego do zarządzania operacjami w całym regionie. W Rohlig SUUS Logistics aktywnie wspieramy rozwój naszych klientów w CEE, jednocześnie wzmacniając pozycję jako jednego z wiodących operatorów logistycznych. Zarządzamy centrami logistycznymi w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech, a niedawno uruchomiliśmy usługi magazynowe w Rumunii w odpowiedzi na rosnący popyt. Łącznie zarządzamy ponad 370 000 m² powierzchni magazynowej w regionie i świadczymy usługi celne na wszystkich rynkach.
Zapewniamy transport drogowy w całym regionie – usługi LTL, FTL i PTL – oraz stale rozwijamy sieć dystrybucyjną w krajach V4 (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry), m.in. poprzez uruchamianie nowych regularnych połączeń, takich jak trasa Rzeszów-Koszyce. Wspieramy również globalne łańcuchy dostaw poprzez transport morski, lotniczy i kolejowy, rozwiązania intermodalne, usługi celne oraz project cargo. Nasze podejście opiera się na dopasowanych rozwiązaniach w ramach Supply Chain Solutions – od szczegółowej analizy procesów klienta po wdrożenie zintegrowanego modelu operacyjnego, dopasowanego zarówno do procesów klienta, jak i celów strategicznych.

(źr. Rohlig Suus Logistics)

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Suma przeładunków portów polskich w pierwszym półroczu 2025 roku wyniosła 68 462,7 tys. ton, tj. o 1,05% więcej niż w analogicznym okresie 2024 roku (+708,1 tys. ton) - podaje Actia Forum na podstawie danych z zarządów portów. Polskie porty spadki zanotowały w czterech grupach ładunkowych: węgiel i koks (-8,22%), zboże (-33,09%), drewno (-0,09%) oraz paliwa (-1,50%). W pozostałych kategoriach obserwowane były wzrosty: inne masowe (+16,42%), drobnica (+9,60%), ruda (+45,66%).
W pierwszej połowie 2025 r. rynek nieruchomości logistycznych w Polsce utrzymał stabilny wzrost. Całkowite zasoby zwiększyły się o 7% r/r do poziomu 36,03 mln mkw. mimo obserwowanego trendu spadkowego w nowej podaży (1,15 mln mkw.; -30% r/r) i ostrożniejszego podejścia deweloperów do startu nowych projektów (1,47 mln mkw.; -26% r/r). Obserwowana jest stabilizacja stawek czynszów ofertowych. Pomimo niepewności makroekonomicznej sektor pozostaje jednym z najatrakcyjniejszych dla inwestorów - za AXI IMMO.
UE wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy o zatrudnieniu ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach.