Dodaj ogłoszenie o pracy


Wolumen inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej wzrósł o 7%

Wartość inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej w pierwszej połowie 2020 roku wyniosła ok. 6,26 mld euro. Na taki wyniki w dużej mierze złożyły się 2 duże transakcje portfelowe o łącznej wartości przekraczającej 2,2 mld euro, przy czym na Polskę i Czechy przypadł 78 proc. udział spośród wszystkich 6 krajów regionu CEE 6 – tak wynika z raportu „H1 CEE Investment Scene” firmy Colliers International.

Duża transakcja dotycząca portfela nieruchomości mieszkaniowych przeprowadzona przez Heimstaden stanowiła 67 proc. całkowitego wolumenu transakcji w Czechach i ok. 21 proc. wolumenu dla CEE 6. Z kolei nabycie 61,5 proc. akcji GTC od Lonestar przez spółkę Optima w Europie Środkowo-Wschodniej stanowiło 15 proc. całkowitego wolumenu w regionie. Oprócz dużej transakcji portfelowej w sektorze nieruchomości mieszkaniowych, dobrze radziły sobie również sektory biurowy oraz przemysłowy i logistyczny, na które przypadło odpowiednio 41 proc. i 22 proc. wolumenu.

– Jak można się było spodziewać, sektory handlowy i hotelowy wykazywały nieco mniejszą aktywność, będąc jednymi z najbardziej dotkniętych pandemią. Pod względem cen, stopy zwrotu za najlepsze inwestycje w sektorze logistycznym i przemysłowym pozostały stabilne, przy pewnej kompresji na wybranych rynkach. W przypadku rynku biurowego stopy zwrotu za najlepsze nieruchomości wzrosły średnio o 25 punktów bazowych, a te na rynku handlowym o 50 punktów bazowych. Apetyt inwestorów na aktywa w Europie Środkowo-Wschodniej pozostaje duży, choć nadal widoczna jest ostrożność w podejmowaniu decyzji biznesowych, a ograniczenia dotyczące podróży wciąż obowiązują w niektórych częściach świata – mówi Kevin Turpin, dyrektor Działu Badań Rynku na region CEE w Colliers International.

Najbardziej aktywni w pierwszej połowie 2020 r. byli inwestorzy z regionu EMEA (z wyłączeniem krajów Europy Środkowo-Wschodniej), zwłaszcza Szwecja z zakupem portfela mieszkaniowego w Czechach o wartości 1,3 mld euro, a także kapitał niemiecki i francuski, z których każdy przeprowadził zakupy za ok. 250 milionów euro. Podobnie jak w latach poprzednich również inwestorzy pochodzący z regionu CEE byli bardzo aktywni, odpowiadając za jedną trzecią całego wolumenu transakcji.

Raport „H1 CEE Investment Scene” można pobrać tutaj: https://f.datasrvr.com/fr1/420/92430/Colliers_CEE_Investment_Scene_H1_2020.pdf

(źr. Colliers International)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.