Dodaj ogłoszenie o pracy


Liczba wydanych zezwoleń na pracę dla cudzoziemców cały czas rośnie

Liczba zezwoleń na pracę* cudzoziemców w Polsce systematycznie rośnie. W 2017 r. wydano ich 235,6 tys. Było to o 108,2 tys. więcej niż w 2016 r. oraz 196,5 tys. więcej niż w 2012 r. Ogólnie w Polsce pozwolenia na pracę wydano obywatelom 116 państw oraz 4 bezpaństwowcom. Wydawane są one najczęściej obywatelom Ukrainy – tak wynika z danych liczbowych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

Według zestawienia GUS, najwięcej zezwoleń na pracę cudzoziemców wydawanych jest w województwie mazowieckim, ale udział tego województwa w ogólnej liczbie wydawanych zezwoleń maleje. W 2015 r. było to 49,4 proc., a w 2017 r. 31,9 proc.  W 2017 r. największą po województwie mazowieckim liczbę zezwoleń wydano w województwie śląskim (9,8 proc. ogólnej liczby pozytywnych decyzji). W województwie tym w latach 2015-2017 liczba zezwoleń na pracę cudzoziemców wzrosła niemal 12-krotnie. W analizowanym okresie  jeszcze wyższa dynamika liczby zezwoleń wystąpiła w województwie łódzkim (15-krotny wzrost). Najmniej wydano ich na Podlasi – poniżej 2 proc. w latach 2015-2017, Podkarpaciu i w Świętokrzyskiem. W 2017 r. wśród wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców zdecydowana większość, 74 proc. dotyczyła mężczyzn. Przewaga mężczyzn w tym względzie występowała we wszystkich województwach. Udział kobiet wśród cudzoziemców, dla których pracodawcy uzyskali zgodę na pracę, powyżej średniej dla całej Polski, odnotowano w województwach: dolnośląskim, warmińsko-mazurskim, łódzkim i mazowieckim (po ok. 30 proc.). Natomiast na wschodzie kraju przeciętnie jedynie co 8 zezwolenie udzielone było kobiecie.

Zezwolenia bez kontynuacji
W Polsce w zdecydowanej większości wydawane są zezwolenia na pracę cudzoziemców nie będące kontynuacją wcześniejszych zezwoleń. W 2017 r. stanowiły one 97,7 proc. Najwięcej przedłużeń zezwoleń wydanych zostało w Lubuskiem oraz województwach wschodnich, przy czym w województwie lubelskim było to aż 15,8 proc. Najrzadziej zgody na kontynuację pracy cudzoziemców występowały w województwach łódzkim, warmińsko-mazurskim i śląskim (mniej niż 0,4 proc. ).

Kto ubiega się najczęściej o zezwolenia
Najczęściej przyznawane są zezwolenia na pracę obywatelom Ukrainy. W 2017 r. wydano ich ponad 80 proc. wśród cudzoziemców, którym udzielono zgody na pracę w Polsce. Na Podlasiu i Lubelszczyźnie cudzoziemcy, którym udzielono zgody na pracę w Polsce w ponad 30 proc. byli obywatelami Białorusi. Ten kraj był dość licznie reprezentowany także w woj. warmińsko-mazurskim (7,8 proc. ogólnej liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców) i mazowieckim (6,2 proc.). W tych województwach relatywnie duży był też udział obywateli innych państw. Na przykład w województwie mazowieckim zbliżoną liczbę zezwoleń jak Białorusinom wydano dla obywateli Nepalu (ponad 60 proc. ogólnej liczby zezwoleń wydanych przedstawicielom tego państwa w Polsce). Z kolei w woj. warmińsko-mazurskim znaczną liczbę zezwoleń na pracę wydano obywatelom Bangladeszu (6,1 proc. ogółem). Ogólnie w Polsce pozwolenia na pracę wydano obywatelom 116 państw oraz 4 bezpaństwowcom. Obok wyżej wymienionych dość licznie reprezentowane były w 2017 r. Indie (1,7 proc.) i Mołdawia (1,6 proc.). Najwięcej pozwoleń na pracę obywatelom tych państw wydano w województwie mazowieckim.

Jakim zawodom wydajemy zezwolenia
Według klasyfikacji zawodów i specjalności w Polsce cudzoziemcy pracowali głównie jako: robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (30,6 proc.), pracownicy wykonujący prace proste (28,3 proc.) oraz operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń (21,5 proc.). We wszystkich województwach łączny udział zezwoleń dla wymienionych grup zawodów przekraczał 70 proc.

*Zezwolenie na pracę to dokument, który uprawnia cudzoziemca do podjęcia legalnej pracy pod warunkiem posiadania wizy lub zezwolenia na pobyt czasowy pozwalającego na wykonywanie pracy w Polsce. Zezwolenia wydawane są przez właściwego wojewodę. Właściwość ta ustalana jest głównie ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu powierzającego wykonywanie pracy i nie musi być tożsama z miejscem wykonywania pracy przez obcokrajowca.

(red. / źr. Opracowanie Głównego Urzędu Statystycznego "Zezwolenia na pracę cudzoziemców w Polsce w 2017 r.")

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.