Dodaj ogłoszenie o pracy


Coraz lepsze nastroje w polskim przemyśle

Ożywienie w polskim sektorze przemysłowym zyskuje na sile - to główna teza jaka wynika z badania "HSBC PMI® Polski Sektor Przemysłowy" przeprowadzonego przez Markit na zlecenie HSBC. Według najnowszych danych PMI - w sierpniu warunki w polskim sektorze przemysłowym poprawiały się w szybszym tempie niż miesiąc wcześniej. Wielkość produkcji, całkowita liczba nowych zamówień i zamówień eksportowych oraz aktywność zakupowa wzrosły w szybszym tempie niż w poprzednim miesiącu.

Producenci po raz pierwszy od dwunastu miesięcy podnieśli także poziom zatrudnienia. Jeżeli chodzi o presję inflacyjną, koszty produkcji rosły w szybszym tempie, a ceny wyrobów gotowych ponownie odnotowały spadek. HSBC PMI® Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. W sierpniu wskaźnik PMI pozostał powyżej neutralnego progu i wzrósł z poziomu 51.1 do 52.6, sygnalizując pierwszą poprawę warunków gospodarczych w sektorze miesiąc do miesiąca od października 2011 roku. Poprawa ta była również największą od lipca 2011 roku. Pozytywny wpływ na sierpniowy odczyt miały trzy główne komponenty wskaźnika PMI – nowe zamówienia, produkcja i poziom zatrudnienia. 

W sierpniu przyspieszyło tempo wzrostu liczby nowych zamówień i było ono najszybsze od marca 2011 roku. Wzmocnienie popytu przyszło zarówno z rynku krajowego, jak i eksportowego. Firmy informowały o lepszych warunkach gospodarczych i poprawie konkurencyjności na rynkach eksportowych. Liczba nowych zamówień eksportowych wzrosła w najszybszym tempie od kwietnia 2011 roku. W sierpniu większa liczba otrzymanych nowych zamówień wpłynęła na wzrost wielkości produkcji. Produkcja w sektorze wzrosła drugi miesiąc z rzędu, co nastąpiło po czternastomiesięcznym okresie spadków. Ponadto tempo wzrostu było najszybsze od dwudziestu ośmiu miesięcy.

Wyższe zapotrzebowania produkcyjne skłoniły producentów do podwyższenia poziomu zatrudnienia w sierpniu. Liczba miejsc pracy w sektorze wzrosła po raz pierwszy od dwunastu miesięcy, aczkolwiek w słabym tempie. Stanowi to częściowe odzwierciedlenie dalszego spadku zaległości, które maleją nieprzerwanie od czerwca 2011 roku. Najnowsze sierpniowe dane zasygnalizowały wyraźny wzrost aktywności zakupowej, co wspierało rosnące zapotrzebowania produkcyjne. Tempo wzrostu zakupów było najszybsze od marca 2011 roku, co jest zgodne z trendem dla nowych zamówień. Ilość magazynowanych środków produkcji spadła jednak w szybszym tempie, odzwierciedlając wzrost wielkości produkcji. W sierpniu odnotowano wyższą presję kosztową w polskim sektorze przemysłowym. Koszty produkcji wzrosły w najszybszym tempie od czerwca 2012 roku, jednak nadal utrzymały się na niskim poziomie biorąc pod uwagę dane historyczne. Z kolei ceny wyrobów gotowych spadły dziewiąty miesiąc z rzędu, chociaż w raczej niewielkim tempie.

Raport HSBC Polski Sektor Przemysłowy jest oparty na danych opracowanych na podstawie miesięcznych odpowiedzi na kwestionariusze przesyłane kadrze kierowniczej w ponad 200 firmach produkcyjnych. Grupa respondentów ustalana jest według położenia geograficznego i według międzynarodowej standardowej klasyfikacji branżowej – w oparciu o udział branży w PKB. Odpowiedzi uzyskane podczas badania odzwierciedlają ewentualne zmiany w bieżącym miesiącu w porównaniu z miesiącem poprzednim, opierając się na danych zebranych w połowie miesiąca. Wskaźnik Managerów Logistyki (PMI®) jest wskaźnikiem złożonym opierającym się na pięciu pojedynczych wskaźnikach posiadających następujące wagi: nowe zamówienia – 0.3, produkcja – 0.25, zatrudnienie – 0.2, prędkość dostaw – 0.15, zapasy pozycji zakupionych – 0.1. Wskaźnik prędkości dostaw wyprowadzony jest tak, iż porusza się w porównywalnym kierunku.

(źr, za inf. PMI/HSBC)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.