Dodaj ogłoszenie o pracy


Urlop po duńsku

Na jakich zasadach jest udzielany i opłacany urlop w Danii?

O tym, że Skandynawowie mają własne systemy regulowania stosunków pracy mógł się przekonać każdy, kto miał okazje pracować w jednym z krajów tego regionu.
Ponieważ u nas trwa zażarta dyskusja nie tylko o elastycznym czasie pracy, ale przede wszystkim o relacjach pracodawca - pracobiorca warto poznać, sposoby regulowania stosunków pracy w krajach europejskich.

Dzisiaj korzystając z opracowania Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji polskiej ambasady w Kopenhadze pokażemy, jak wyglądają zasady urlopów pracowniczych i z czego są one finansowane. Pracownik w Danii za okres, w którym przebywa na urlopie otrzymuje nie pensję, ale specjalny dodatek i jest on finansowany przez jego firmę.

Ponadto w Danii wszyscy pracownicy mają prawo do 25-dniowego urlopu w każdym roku urlopowym. I co ciekawe jest ono niezależne od tego, czy pracownik wypracował w roku poprzednim dodatek urlopowy czy nie. Z zasady za każdy przepracowany miesiąc pracownikowi przysługuje 2,08 dnia urlopu. Rok urlopowy trwa w Danii od 1 maja do 30 kwietnia roku następnego. Ponieważ za czas urlopu pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia, ale ma prawo do dodatku urlopowego, pracodawca musi na rzecz przyszłego urlopu swojego pracownika odprowadzać na specjalny fundusz tzw. Feriekonto 12,5 proc. od wynagrodzenia. Od kwoty tej pracodawca musi również odprowadzić należny podatek.

Jak liczy się dodatek urlopowy?
Dodatek urlopowy należny pracownikowi naliczany jest w sposób narastający przy każdej wypłacie i uwidoczniony na rozliczeniu wynagrodzenia.  Dodatek ten pracownik wypracowuje w ciągu roku obrachunkowego, który zaczyna się 1 stycznia, a kończy 31 grudnia. Po zakończeniu roku obrachunkowego, w marcu następnego roku, fundusz wakacyjny wysyła każdemu pracownikowi na jego adres list z informacją o tym, ile pieniędzy zgromadził na funduszu urlopowym. Na taki list pracownik musi odpowiedzieć wypełniając podając termin planowanego urlopu, następnie potwierdzić to u pracodawcy i odesłać w załączonej kopercie zwrotnej na adres funduszu. Ponadto każdy pracownik może stan swojego konta urlopowego sprawdzić na stronie internetowej po wprowadzeniu jemu tylko znanego kodu wejścia. Wypłata świadczenia następuje najpóźniej na miesiąc przed rozpoczęciem planowanego urlopu na konto pracownika.
Prawo do urlopu oraz związanego z nim wynagrodzenia jest w Danii zagwarantowane ustawowo, a wszelkie odstępstwa są bezprawne.

z wyk. opr. WPHI w Kopenhadze

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.