Dodaj ogłoszenie o pracy


Popyt na magazyny wzrósł w skali roku?

Polska utrzymuje pozycję piątego rynku w Europie pod względem powierzchni magazynowej i logistycznej. Na koniec I kwartału br. jej zasoby w naszym kraju sięgnęły 34,6 mln mkw., co oznacza wzrost o 7,6 proc. w skali roku – wynika z najnowszego raportu CBRE. W ujęciu rocznym o jedną piątą urosło także zapotrzebowanie na takie obiekty. Biorąc pod uwagę I kwartał 2025 r., największym zainteresowaniem najemców cieszyły się województwa mazowieckie, śląskie i łódzkie. Z kolei najbardziej znacząca transakcja odbyła się na Pomorzu.

– W Polsce cały czas przybywa powierzchni magazynowej i logistycznej, dzięki czemu umacniamy swoją pozycję wśród największych rynków w Europie. W ujęciu kwartalnym rynek urósł o 2,1 proc., natomiast w skali roku o 7,6 proc. W efekcie na koniec I kwartału bieżącego roku całkowita powierzchnia wyniosła 34,6 mln mkw. Cały czas w realizacji są także nowe projekty. Obecnie w budowie znajduje się 1,37 mln mkw., co jest nieco niższym poziomem niż w poprzednim kwartale. Natomiast urosła liczba projektów oddawanych do użytku i wolumen rozpoczynanych budów, co oznacza, że pula nowych obiektów będzie się zwiększać – mówi Michał Śniadała, szef działu logistyczno-magazynowego w CBRE.

Do najważniejszych projektów oddanych do użytku w trzech pierwszych miesiącach tego roku należą trzeci budynek parku P3 Wrocław, który dostarczył na rynek 92,3 tys. mkw. powierzchni, Centrum Logistyczne GLP Wrocław V (67,5 tys. mkw.), a także projekt Hillwood Poznań-Czempiń (53,7 tys. mkw.).

Mazowsze liderem
W I kwartale 2025 roku na czele listy pod względem ilości powierzchni magazynowo-logistycznej w budowie znalazło się województwo mazowieckie (338,3 tys. mkw.), a na drugim miejscu województwo śląskie (270 tys. mkw.). Mazowsze było także liderem pod względem nowo rozpoczętych projektów, z siedmioma inwestycjami o łącznej powierzchni 215,9 tys. mkw., a zaraz za nim Łódzkie, w którym powstaje Panattoni Park Zgierz II, obejmujący 68,8 tys. mkw.

Zainteresowanie magazynami
Popyt na magazyny w I kwartale sięgnął 1,11 mln mkw., co oznacza wzrost o 22 proc. w ujęciu rocznym. W porównaniu do poprzedniego kwartału odnotowano spadek, jednak warto pamiętać, że końcówka roku jest zwykle jednym z najbardziej intensywnych okresów. Regionem, na którym najczęściej koncentrowali się najemcy, było Mazowsze, gdzie wynajęto. 267 tys. mkw. Na drugim miejscu znalazło się Śląskie (228,3 tys. mkw.) oraz Łódzkie (151,7 tys. mkw.). Natomiast najbardziej znacząca transakcja kwartału miała miejsce w 7R Park Gdańsk II, gdzie najemca z branży 3 PL podpisał umowę na 67 tys. mkw.
Wskaźnik pustostanów dla powierzchni magazynowo-logistycznych w Polsce wzrósł w ujęciu kwartalnym o 1 pp. do 8,4 proc.

(źr. CBRE Group)

 

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.