Dodaj ogłoszenie o pracy


CEVA transportuje koleją części Formuły 1 - pierwszy raz w historii Scuderia Ferrari

CEVA Logistics jest oficjalnym partnerem logistycznym zespołu Formuły 1 Scuderia Ferrari. Po raz pierwszy w historii F1, do przewozu sprzętu Ferrari na trzy imprezy Grand Prix w Ameryce Północnej, CEVA wykorzystała transport kolejowy. Celem jest redukcja emisji CO2.

CEVA, jako partner logistyczny zespołu wyścigowego Scuderia Ferrari od 2022 roku, zapewnia dostawy sprzętu na każdy z 23 torów wyścigowych Grand Prix. Od początku współpracy CEVA pracuje nad przekształceniem programu logistycznego Scuderia Ferrari. Transport lotniczy, wykorzystywany w przewozach sześciu zestawów sprzętu o wadze 45 ton do różnych miejsc na świecie, zastąpiono kombinacją transportu morskiego i drogowego.

W sezonie 2023 operator logistyczny zaproponował nowe rozwiązanie - dostawę sprzętu na miejsca wyścigów w Ameryce Północnej transportem kolejowym, tak aby zmniejszyć emisję CO2. Części, załadowane do 6 kontenerów o długości 16 m, zostały przewiezione na trasie liczącej ok 3218 km z Montrealu (Kanada) do Austin (USA, Teksas), a kolejnym etapem będzie licząca ponad 3200 km trasa z Austin do Las Vegas w Nevadzie.

Zespół projektowy CEVA obliczył, że rozwiązanie, wykorzystujące połączenia kolejowe między trzema miastami, gdzie organizowane są wyścigi F1, zmniejszyło emisję CO2 o 90 proc. w porównaniu z równoważnym transportem lotniczym i o 32 proc. względem rozwiązań opartych na dostawie autami ciężarowymi.

Kompleksowa obsługa logistyczna
Wybór odpowiedniej trasy łączącej miejsca, gdzie organizowane są wyścigi F1, jest skomplikowanym zadaniem logistycznym. W przypadku Stanów Zjednoczonych ułatwiła je rozbudowana sieć połączeń kolejowych. Zespół projektowy CEVA ścisłe współpracuje z przewoźnikami kolejowymi, synchronizując dostawy z harmonogramem F1 Grand Prix.

Transport kolejowy dla Scuderia Ferrari połączony jest z drogowym (z terminali kolejowych), co wymaga zarządzania przeładunkiem między różnymi środkami transportu. Zespół projektowy CEVA zapewnia też specjalistyczną obsługę, koordynację i proaktywne planowanie w sytuacjach awaryjnych, tak aby zagwarantować terminowość dostaw.

Na przykład, sprzęt dostarczany z Montrealu do Las Vegas via Austin wymagał magazynowania i przewiezienia na kołach między centrum przeładunkowym CEVA w Dallas a torem Grand Prix Austin. W podobny sposób będzie realizowana dostawa sprzętu pomiędzy oddziałem CEVA w Los Angeles a torem, gdzie będzie odbywać się GP Las Vegas.

Celem redukcja CO2
CEVA prognozuje, że w roku 2023 różne zestawy sprzętu F1 pokonają dystans ponad 209 tys. km. Wybierając bardziej zrównoważone opcje transportu, CEVA wspiera wysiłki Ferrari w zakresie redukcji emisji i promuje bardziej zrównoważone praktyki biznesowe. Jako część grupy CMA CGM, zobowiązała się do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. Ferrari dąży do osiągnięcia neutralności węglowej do 2030 r.

- Zmniejszenie emisji CO2 w łańcuchu logistycznym sportów motorowych i nie tylko, wiąże się z wieloma wyzwaniami. Projekt pilotażowy z CEVA Logistics jest bardzo interesujący pod względem dekarbonizacji transportu i nie zamierzamy na tym poprzestać: będziemy kontynuować badania nad nowymi zrównoważonymi rozwiązaniami. Aby osiągnąć cele klimatyczne, stały dialog z partnerami i eksperymentowanie są ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej – podkreślił Frédéric Vasseur, dyrektor zespołu&dyrektor generalny Scuderia Ferrari.

(źr. CEVA Logistics)

 

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.