27 lat temu, ustanowiono dzień 16 września jako Europejski Dzień Maszynisty. Pomysłodawcą tego święta jest organizacja „Autonomiczne Europejskie Związki Zawodowe Maszynistów ALE” zrzeszająca maszynistów z różnych państw Europy.
(na zdj. Dagmara Szczepkowska, maszynistka Kolei Mazowieckich, źr. zdj. Koleje Mazowieckie)
Zawód maszynisty to bez wątpienia jeden z pierwszych, który kojarzy się z koleją. To właśnie dzięki osobom wykonującym tę profesję pociągi wyruszają na szlaki, a podróżni mogą bezpiecznie dotrzeć do celu. Aby zostać maszynistą i samodzielnie pełnić służby, kandydaci muszą przejść ponad dwudziestomiesięczne szkolenie, które składa się z dwóch części. Pierwsza to szkolenie na licencję, druga zakończona jest uzyskaniem świadectwa. Według danych Urzędu Transportu Kolejowego w Polsce uprawnienia do pracy w tym zawodzie posiada ponad 15 tysięcy osób.
W Kolejach Mazowieckich jest zatrudnionych prawie 650 maszynistów. Do samodzielnych służb przygotowuje się 75 kandydatów. W tej roli zawodowej coraz częściej możemy zobaczyć kobiety, jednak zawód nadal jest silnie zmaskulinizowany. W Polsce wykonuje go 54 panie. Natomiast w Spółce KM są zatrudnione 3 maszynistki, a już wkrótce 3 kolejne uzyskają uprawnienia do prowadzenia pojazdów szynowych. Wśród kobiet czynnie wykonujących ten zawód w Kolejach Mazowieckich tylko jedna z nich ma uprawnienia do prowadzenia autobusów szynowych. Jest nią pani Dagmara Szczepkowska.
- Przed rozpoczęciem pracy za nastawnikiem byłam zawodowym kierowcą – od 9-osobowych busów po 50-osobowe autokary. Sprawiało mi to radość, jednak kolejowe geny dały o sobie znać. Mój tata był kierownikiem pociągu. Można powiedzieć, że poszłam o krok dalej i zdecydowałam się na udział w rekrutacji na szkolenie na licencję maszynisty. Samodzielne służby pełnię od stycznia tego roku. Mam autoryzację na autobusy szynowe SA135 i VT627. Po tym czasie mogę śmiało stwierdzić, że to ciekawa praca pełna wyzwań i wymagająca ciągłego rozwoju. W gronie maszynistów i maszynistek można spotkać wspaniałych ludzi, pełnych pasji do zawodu oraz bardzo dużej empatii – mówi Dagmara Szczepkowska, maszynistka KM.
Z okazji Dnia Maszynisty – 16 września, Koleje Mazowieckie zapraszają do Stacji Muzeum w Warszawie wszystkich miłośników kolei, a także osoby, które chciałyby lepiej poznać tajniki tej pracy. Gośćmi wydarzenia będą maszyniści KM: Marcin Jabłoński i Damian Kusak, których na co dzień można spotkać za nastawnikiem.
Link do wydarzenia: https://fb.me/e/303ER3hVj
Redakcja Pracujwloistyce.pl życzy wszystkim maszynistom dużo zdrowia, radości i sukcesów!
(red.)