Dodaj ogłoszenie o pracy


16 września - Maszyniści i Maszynistki mają swoje święto!

27 lat temu, ustanowiono dzień 16 września jako Europejski Dzień Maszynisty. Pomysłodawcą tego święta jest organizacja „Autonomiczne Europejskie Związki Zawodowe Maszynistów ALE” zrzeszająca maszynistów z różnych państw Europy.

(na zdj. Dagmara Szczepkowska, maszynistka Kolei Mazowieckich, źr. zdj. Koleje Mazowieckie)

Zawód maszynisty to bez wątpienia jeden z pierwszych, który kojarzy się z koleją. To właśnie dzięki osobom wykonującym tę profesję pociągi wyruszają na szlaki, a podróżni mogą bezpiecznie dotrzeć do celu. Aby zostać maszynistą i samodzielnie pełnić służby, kandydaci muszą przejść ponad dwudziestomiesięczne szkolenie, które składa się z dwóch części. Pierwsza to szkolenie na licencję, druga zakończona jest uzyskaniem świadectwa. Według danych Urzędu Transportu Kolejowego w Polsce uprawnienia do pracy w tym zawodzie posiada ponad 15 tysięcy osób. 

W Kolejach Mazowieckich jest zatrudnionych prawie 650 maszynistów. Do samodzielnych służb przygotowuje się 75 kandydatów. W tej roli zawodowej coraz częściej możemy zobaczyć kobiety, jednak zawód nadal jest silnie zmaskulinizowany. W Polsce wykonuje go 54 panie. Natomiast w Spółce KM są zatrudnione 3 maszynistki, a już wkrótce 3 kolejne uzyskają uprawnienia do prowadzenia pojazdów szynowych. Wśród kobiet czynnie wykonujących ten zawód w Kolejach Mazowieckich tylko jedna z nich ma uprawnienia do prowadzenia autobusów szynowych. Jest nią pani Dagmara Szczepkowska.

- Przed rozpoczęciem pracy za nastawnikiem byłam zawodowym kierowcą – od 9-osobowych busów po 50-osobowe autokary. Sprawiało mi to radość, jednak kolejowe geny dały o sobie znać. Mój tata był kierownikiem pociągu. Można powiedzieć, że poszłam o krok dalej i zdecydowałam się na udział w rekrutacji na szkolenie na licencję maszynisty. Samodzielne służby pełnię od stycznia tego roku. Mam autoryzację na autobusy szynowe SA135 i VT627. Po tym czasie mogę śmiało stwierdzić, że to ciekawa praca pełna wyzwań i wymagająca ciągłego rozwoju. W gronie maszynistów i maszynistek można spotkać wspaniałych ludzi, pełnych pasji do zawodu oraz bardzo dużej empatii – mówi Dagmara Szczepkowska, maszynistka KM.

Z okazji Dnia Maszynisty – 16 września, Koleje Mazowieckie zapraszają do Stacji Muzeum w Warszawie wszystkich miłośników kolei, a także osoby, które chciałyby lepiej poznać tajniki tej pracy. Gośćmi wydarzenia będą maszyniści KM: Marcin Jabłoński i Damian Kusak, których na co dzień można spotkać za nastawnikiem.

Link do wydarzenia: https://fb.me/e/303ER3hVj 

Redakcja Pracujwloistyce.pl życzy wszystkim maszynistom dużo zdrowia, radości i sukcesów!

(red.)

 

 

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.