Dodaj ogłoszenie o pracy


Empatia, elastyczność i AI – to one zmienią naszą pracę

Do 2026 r. 100 milionów ludzi będzie współpracować z AI przy wykonywaniu swojej pracy – wynika z danych Top Employers Institute. To właśnie m.in. sztuczna inteligencja, stanie się filarem nowoczesnych organizacji, ale nie tylko. Firmy nie mogą również zapomnieć o różnorodności i dobrostanie pracowników. To właśnie te obszary będą kształtować rynek pracy, zmieniając sposób, w jaki firmy zarządzają talentami, budują zespoły i dbają o ludzi.

Jaka będzie przyszłość pracy?
W najnowszym „World of Work Trends Report 2024” przygotowanym przez Top Employers Institute, wyłania się pięć kluczowych trendów, które będą miały decydujący wpływ na zarządzanie pracownikami i strategie HR w nadchodzącej przyszłości. Wyróżniono w nim takie obszary jak wzrost roli sztucznej inteligencji, zdefiniowanie przyszłości organizacji z wyraźnym celem, transformacyjny dialog z pracownikami, ewolucja podejścia do dobrostanu pracowników oraz poszerzenie horyzontów DEI (różnorodności, równości i inkluzji). Co to oznacza?
Przede wszystkim to, że sztuczna inteligencja powinna wspierać pracowników, umożliwiając im skupienie się na kreatywnych i strategicznych zadaniach, zamiast ich zastępować. Etyczne zarządzanie AI stanie się kluczowym elementem strategii HR, a relacje międzyludzkie nadal będą fundamentem zaangażowania i dobrostanu pracowników.

Co więcej, zmieni się postrzeganie sukcesu – będzie on zależał od przywództwa zorientowanego na cel, które połączy empatię z autentycznym dialogiem. Słuchanie pracowników i włączanie ich w procesy decyzyjne to klucz do efektywności. Organizacje, które wdrożą tę praktykę HR, zyskają dzięki "inteligencji zbiorowej". Zwiększy to innowacyjność i zdolność radzenia sobie z wyzwaniami.
Z kolei dobrostan pracowników będzie priorytetem dla firm, które chcą utrzymać efektywność. Organizacje muszą dostosować programy wellbeingowe do realnych potrzeb pracowników, aby uniknąć strat wynikających z niskiej produktywności. W obszarze różnorodności, równości i inkluzji (DEI), organizacje coraz częściej zatrudniają na podstawie umiejętności, otwierając się na różnorodne doświadczenia, w tym neuroróżnorodność. Kluczowe będzie aktywne włączanie wszystkich pracowników w strategie DEI.
Przyszłość pracy będzie zdefiniowana przez elastyczność, odpowiedzialne wykorzystanie nowych technologii i empatię liderów. Te trendy nie tylko odpowiadają na zmieniające się potrzeby pracowników, ale także kształtują przyszłe strategie HR – mówi Izabela Mosko, Top Employers Institute.

HR Best Practices Conference
W dzisiejszych czasach organizacje muszą być przygotowane na zmiany i reagować w szybkim tempie na nowe potrzeby pracowników. Nasze wydarzenie jest odpowiedzią na te wyzwania – łączymy praktykę z teorią, aby dostarczyć konkretne narzędzia do zarządzania w dynamicznie zmieniającym się świecie pracy – dodaje Izabela Mosko, Top Employers Institute. HR Best Practices Conference to doskonała okazja do zdobycia praktycznej wiedzy oraz nawiązania kontaktów z liderami branży HR – dodaje.
Jednym z najważniejszych wydarzeń, na którym omówione zostaną wspomniane trendy, będzie HR Best Practices Conference, wydarzenie organizowane 24 września przez Top Employers Institute w Villi Foksal w Warszawie. Konferencja zgromadzi czołowych ekspertów i praktyków HR, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i najlepszymi praktykami w obszarze zarządzania talentami oraz adaptacji do zmieniającego się rynku pracy.

(źr. Top Employers Institute )

 

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.