Dodaj ogłoszenie o pracy


Coraz więcej ofert pracy, rynek powoli wraca do normy?

Według najnowszego raportu portalu Pracuj.pl, w III kwartale pracodawcy oferowali o 6 proc. więcej miejsc pracy niż w II kwartale. O tym, że koniunktura zaczyna się poprawiać świadczy też to, że firmy szukały więcej specjalistów ds. produkcji, HR i logistyki.

Jak podaje pracuj.pl, w okresie wakacyjnym oraz we wrześniu pracodawcy opublikowali w sumie ponad 95  tys. ofert. To o 6 proc. więcej niż w II kwartale i ponad 17 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2012 roku. Co prawda, jak mówi Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl, nie możemy jeszcze mówić o odwróceniu trendu, ale widać, że rynek pracy drgnął – Na ogół okres wakacyjny jest spokojniejszy w naszej branży, bo część rekrutacji przesuwana jest na wrzesień, ale w tym roku rekrutujący nie mieli chyba wakacji. Rekordowy był lipiec, kiedy w naszym serwisie dostępnych było ponad 33 tysiące. Rzeczywistą poprawę odczujemy jednak, jeśli PKB będzie powyżej 3 proc..

MŚP też zatrudnia Najwięcej wakatów miały do zaproponowania firmy duże i średnie (w sumie blisko 55 tys. miejsc pracy), ale w porównaniu z zeszłym kwartałem, jak również z analogicznym okresem rok temu, najbardziej wzrosła liczba ofert w mikrofirmach, czyli przedsiębiorstwach zatrudniających do 10 osób. - Wzrost liczby propozycji w najmniejszych firmach w Polsce jest pokrzepiającą informacją, ale trzeba pamiętać, że mikroprzedsiębiorcy działają głównie w handlu i usługach, a wiele z tych firm to podmioty sezonowe, które funkcjonują głównie w oparciu o intuicję, dążąc do zachowania swojej pozycji na rynku, a nie rozszerzenia działalności. I choć zatrudniają blisko 21 proc. wszystkich polskich pracowników, to jedynie 1/3 osób pracujących w mikroprzedsiębiorstwach pracuje na podstawie umowy o pracę – komentuje Monika Zakrzewska, ekspert rynku pracy Konfederacji Lewiatan.

Bankowcy nadal zwalniają Największy wybór ofert pracy nadal jest w handlu i sprzedaży oraz w branży finansowej, choć ta druga odnotowała zmniejszenie popytu na pracowników o 4 proc., a w bankowości trwa redukcja etatów: - Od jakiegoś czasu mamy do czynienia z zapowiadanymi zwolnieniami grupowymi, zarówno w bankowości inwestycyjnej, jak i działach obsługi klienta. Powodem jest bez wątpienia rozwój bankowości internetowej, ale przede wszystkim obniżenie stóp procentowych, skutkiem czego jest spadek zainteresowania inwestycjami w portfele i lokaty bankowe – mówi Monika Zakrzewska.

Zapotrzebowanie na pracowników najbardziej za to wzrosło w przemyśle farmaceutycznym. Tu ofert było aż o ponad 1/3 więcej. - Polski rynek farmaceutyczny w 2012 roku bardzo stracił na wartości, co odczuli producenci leków, hurtownie i pracownicy aptek. Dodatkowo rozwojowi tego biznesu nie sprzyjała zmiana w prawie farmaceutycznym. – wyjaśnia ekspertka Konfederacji Lewiatan.

1 strona z 2
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.