Dodaj ogłoszenie o pracy


Coraz więcej zatrudnionych w pełnym wymiarze... w Niemczech

W Niemczech coraz więcej osób znajduje zatrudnienie na pełen etat w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony. Niemiecki Główny Urząd Statystyczny potwierdza, że rynek pracy rozwija się we właściwym kierunku.

Liczba umów czasowych, na zlecenie i niepełny etat w wymiarze mniejszym niż 20 godzin tygodniowo spadła po raz pierwszy od roku 1991, czyli od ponad 20 lat. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden w roku 2012 liczba osób zatrudnionych w oparciu o nietypowe umowy o pracę spadła o 146 tysięcy i wynosi obecnie 7,9 milionów. Jednocześnie, po raz pierwszy od roku 2006 o ponad pół miliona wzrosła liczba osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę i wynosi obecnie ponad 24 miliony.
Zawieranie trwałych umówi o pracę w pełnym wymiarze dotyczy już nie tylko specjalistów, lecz również osób z niższymi kwalifikacjami zawodowym, co oznacza, że nawet osoby wykonujące najprostsze czynności mają coraz większe szanse na trwałe zatrudnienie.

Stabilny rozwój niemieckiego rynku pracy zwiększa szanse na znalezienie zatrudnienia również pracownikom z innych krajów Unii Europejskiej, w tym z Polski.  Jest to bardzo dobry sygnał dla osób poszukujących zatrudnienia w Niemczech.

Statystyki obejmują osoby w wieku produkcyjnym, nie uczące się, ani nie korzystające ze świadczeń emerytalno-rentowych.

Źródło: WPHI w Kolonii/Statistisches Bundesamt Wiesbaden

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.