Dodaj ogłoszenie o pracy


Logistyka (nie) przez przypadek – badanie uczniów techników logistycznych

W roku szkolnym 2019/2020 odbyła się pierwsza edycja nowej inicjatywy Polish Supply Management Leaders – Junior Top Young. Jest to program rozwojowy skierowany do uczniów szkół średnich, umożliwiający im kontakt z praktyką biznesową przekazywaną przez doświadczonych profesjonalistów branży. W pierwszej edycji projektu brały udział klasy techników o profilu logistycznym.

Podczas dwóch tur wizyt w szkołach, uczestnicy mieli okazję osobiście poznać specjalistów i menedżerów łańcucha dostaw. Goście opowiedzieli im o tym, jak w praktyce wygląda ich praca zawodowa, praktyka biznesowa, a także jak stawiali pierwsze kroki w logistyce. Uczniowie uczestniczyli ponadto w interesujących warsztatach logistycznych. W toku programu odbywał się również 4-miesięczny konkurs, podczas którego uczniowie w zespołach opracowywali rozwiązania case study (mając na to ściśle określony czas). Program został zwieńczony warsztatami z biznesowego języka angielskiego, szczególności w zakresie logistyki.

Dla potencjalnych przyszłych pracodawców absolwentów techników logistycznych oraz dla uczelni kształcących na kierunkach związanych z łańcuchem dostaw, cennym efektem programu jest możliwość zapoznania się z raportem opracowanym na podstawie badania uczniów techników. Badanie miało na celu dogłębne poznanie postaw, planów, oczekiwań, obaw oraz jak największej liczby innych aspektów dotyczących planowanej przyszłości uczniów.
Czy wiedzą Państwo, ilu uczniów planuje związać się z branżą po zakończeniu szkoły średniej (kontynuując naukę na studiach bądź podejmując pracę)? Czy istotne dla Państwa jest to, jakie są oczekiwania uczniów wobec miejsca pracy i uczelni, a także co do zarobków – i czy te oczekiwania są realistyczne? Jakie kompetencje i umiejętności są w ocenie uczniów najistotniejsze na rynku pracy? Wreszcie, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby nowe pokolenie czuło się spełnione w przyszłej pracy?
Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółowym poznaniem młodzieży, zapraszamy do zapoznania się z raportem z badania, które w dogłębny sposób odpowiada na powyższe i wiele więcej pytań.

Warto nadmienić, że w następnych latach zespół PSML planuje rozszerzać projekt i zbadać zarówno więcej uczniów, jak również rozszerzyć projekt na inne kierunki kształcenia.

Raport można znaleźć na: https://psml.pl/badanie-junior-top-young-100-raport/

(źr. PSML)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.