Konto pracodawcy


Rusza program mentoringowy dla liderek i liderów z branży morsko-logistycznej!

Rozwój technologii, wprowadzenie nowoczesnego modelu zarządzania w sektorze morskim i logistycznym wpływa na wzrost zainteresowania tym kierunkiem rozwoju zawodowego wśród kobiet. Zmiany te są jednak wciąż zbyt powolne. Według licznych opracowań biznesowych większa różnorodność w organizacji przekłada się nie tylko na jej wyniki finansowe, lecz także na poprawę poziomu innowacyjności. Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER wraz z Miastem Gdańsk rozpoczynają druga edycję bezpłatnego programu mentoringowego, którego celem jest wspieranie rozwoju karier kobiet chcących związać się zawodowo z portami, stoczniami, logistyką, nauką czy pracą na morzu.

W branży morskiej kobiety mogą na siebie liczyć
- Przed nami wciąż wiele do zrobienia w zakresie wyrównania szans rozwoju karier zawodowych kobiet w branżach tradycyjnie męskich. Jednak są liczne przykłady pań, które w sektorze morskim zaszły bardzo wysoko, są szanowanymi i wysoce cenionymi ekspertkami. Zależy nam aby takie właśnie osoby podzieliły się wiedzą, doświadczeniem z młodymi, poczatkującymi pracownicami – tłumaczy Anna Miler, koordynatorka projektu z ramienia gdańskiego STARTERA.

Kinga Kończyńska, uczestniczka pierwszej edycji programu, tak podsumowała swój udział w programie jako mentee - Program przede wszystkim podbudował moją pewność siebie. Dzięki niemu odważyłam się na realizowanie swoich zawodowych marzeń. Aktualnie pracuję w firmie, w której chciałam odbyć choćby praktykę studencką. Jestem młodszym inżynierem rozruchu głównie żurawi pokładowych, ale też innych urządzeń dźwignicowych np. suwnic. Tę współpracę podjęłam krótko po zakończeniu programu mentoringowego. Potrafię odnaleźć się w męskim zespole, w którym jestem jedyną kobietą. Mam możliwość rozwoju zawodowego w obrębie firmy, w różnych jej gałęziach i na nim chciałabym się skupić.

Mentorkami w edycji, którą z sukcesem (17 par mentoringowych, prawie 100 godzin spotkań) udało się zrealizować mimo ograniczeń pandemicznych w 2020 roku były między innymi: Wanda Dobrowolska-Parfieńczyk, prezeska zarządu Stowarzyszenia Kobiet Gospodarki Morskiej i Handlu WISTA Poland, Ellina Lolis - dyrektor zarządzająca i wiceprezes w JF Hillebrand Poland czy Katarzyna Knuth - konstruktorka w Choreń Design & Consulting, który swój udział podsumowała tak:
- Mnie osobiście to doświadczenie skłoniło do refleksji – czy miałyśmy podobne doświadczenia, jak ja wtedy reagowałam, czy coś można było zrobić inaczej? Proces zadziałał też trochę na moje ambicje, zastanowienia się czy moja kariera idzie w tym kierunku, w którym planowałam? Czy jest coś co bym chciała zmienić?

Katarzyna dołączyła także do międzynarodowego programu mentoringowego organizacji Women Offshore. Jej mentee to studentka Marine Engineering na Federal University of Petroleum w Resources Nigerii.

W tym roku program mentoringowy będzie realizowany w niewielkiej grupie osób, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Do roli mentorek i mentorów zostaną zaangażowane osoby na stanowiskach specjalistycznych jak i kierowniczych, czyli podejmujące decyzje o rekrutacji oraz budowaniu zespołu. Przed rozpoczęciem pracy z mentees, wezmą udział w 16-godzinnym programie warsztatowym, w trakcie którego poznają praktyczne narzędzia wspierające rozwój kariery, które wykorzystać mogą także w swoich organizacjach. Wśród poruszanych tematów znajdą się także kwestie związane z nierównym traktowaniem, mobbingiem i molestowaniem. Do udziału w charakterze mentee mogą aplikować pracowniczki ze stażem w branży nie dłuższym niż 24 miesiące lub studentki od 2 roku studiów licencjackich na kierunku związanym z branżą morsko-logistyczną. Szczegółowe warunki udziału określa regulamin.

Ograniczenia nie istnieją
- Do projektu zapraszamy także mężczyzn – w roli mentorów. Jako dyrektorzy i kierownicy mogą aktywnie działać na rzecz budowania środowiska pracy, które sprzyja osiąganiu przez kobiety kolejnych zawodowych celów – mówi Anna Miler.

Patronat nad programem objęła WISTA Poland Stowarzyszenie Kobiet Gospodarki Morskiej i Handlu. Jesteś studentką kierunków związanych z morzem i logistyką, jesteś kobietą i pracujesz w branży morsko-logistycznej zarządzając zespołami lub planując awans? Jesteś mężczyzną chcącym rozwijać swoje kompetencje liderskie, w tym komunikacyjne i wrażliwość w zakresie równego traktowania i równych szans na rynku pracy?

Dla takich osób program mentoringowy to idealna szansa na rozwinięcie kompetencji liderskich. Więcej informacji o rekrutacji na stronie https://kobiety.inkubatorstarter.pl.
Rekrutacja mentorek, mentorów i mentees rozpocznie się 26 kwietnia 2021 roku.

Program obejmuje:
- 16 godzin warsztatów dla mentorek i mentorów
- 10 procesów mentoringowych, 80 godzin sesji mentoringowych
- sesje superwizyjne pozwalające omówić przebieg mentoringu, a także rozwijać się w roli.
- sesje ewaluacyjne - dla zespołu mentorskiego i osobno dla mentees – mające na celu pogłębioną ocenę zmian, które przyniósł program zarówno dla zespołu mentorskiego jak i mentess.

Kontakt w sprawie szczegółowych informacji: Anna Miler, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 58 731 65 54

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

 

kobiety w logistyce
Rusza program mentoringowy dla liderek i liderów z branży morsko-logistycznej!
O zmianach i najnowszych trendach na rynku logistycznym rozmawiamy z Martą Tęsiorowską z Prologis
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Zmiany w rozliczaniu wynagrodzeń kierowców zatrzęsą rynkiem transportowym?
Skocz po whisky - czyli o czym wiedziec powinien importer alkoholi?
Czy zawodowy kierowca może wyruszyć w trasę ze swoim pupilem?
Czas pracy w porze nocnej i kary za przekroczenie 10 godzin
Podsumowanie kontroli PIP 2020 w transporcie i zapowiedź kolejnych!
Wysyłasz darmowe towary na fakturze proforma poza UE? To musisz zapłacić VAT!
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Bez zmiany polskiego prawa koszty przewoźników zwiększą się nawet o 100%!?
Będzie rewizja Pakietu Mobilności. Ma negatywny wpływ na środowisko?!
Dachser o rozbieżnościach między podażą a popytem w transporcie morskim
Polska wykorzystuje swój potencjał na Nowym Jedwabnym Szlaku? – raport Rohlig Suus Logistics
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
CEVA uruchamia nowe usługi air cargo
15 lat Dachser w Polsce
MediaMarktSaturn uruchomił nowe centrum dystrybucji w Polsce
Firmy kurierskie napędzają popyt na powierzchnie magazynowe
21. Oddział PEKAES w Kaliszu rozpoczął prace
Wyścig z czasem – Hillebrand dostarczył w ciągu kilku dni 160 ton wina i 940 mln ...
Logistyczne wyzwania w recykling baterii dla motoryzacji
LPP przyspiesza wdrożenie RFID
CEVA Logistics dołącza do United Airlines Eco-Skies Alliance
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC