Dodaj ogłoszenie o pracy


ULC prognozuje prawie 24 mln pasażerów na polskich lotniskach w tym roku

Urząd Lotnictwa Cywilnego zaktualizował prognozę ruchu lotniczego w polskich portach lotniczych. Z przeprowadzonych przez Urząd analiz wynika, że ruch pasażerski w najbliższych kilku latach będzie rósł w tempie od około 5,5% do prawie 9%. Najwyższej dynamiki należy spodziewać się w roku bieżącym kiedy to przyrost osiągnie poziom prawie 9%, co przełoży się na 23,6 mln pasażerów obsłużonych przez polskie porty lotnicze.

 

Lepszego roku bieżącego w stosunku do poprzedniego należy spodziewać z dwóch powodów. Pierwszym jest organizacja przez Polskę oraz Ukrainę Turnieju EURO2012, natomiast drugim otwarcie nowego lotniska dla Mazowsza w Modlinie. O ile pierwsze wydarzenie będzie miało przede wszystkim charakter jednorazowy, o tyle otwarcie nowego lotniska da dodatkowy impuls także w dłuższym horyzoncie czasowym.  Średni przyrost ruchu pasażerskiego w analizowanym okresie powinien ukształtować się na poziomie około 5,5%, natomiast w przypadku liczby operacji pasażerskich odpowiednio około 3%.

(źr. ULC)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.